www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Yamaha Pacifica 122V


Guest ThyAce
 Share

Recommended Posts

Guest ThyAce

Am intrebat in dreapta si in stanga pe diferite forumuri , pe youtube si am fost indrumat spre a cumpara ca prima mea chitara o yamaha pacifica 122v , acum problema este ca nu stiu de unde as putea sa o achizitionez de la un magazin online , serios din tara. Am cautat pe google dar nu am gasit mare lucru..

Link to comment
Share on other sites

Revin cu o intrebare , sunt foarte indecis si confuz , eu vreau sa cand si metal si softer rock , 112v imi place foarte mult dar are single-sigle-hum , oare e buna pentru metal?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu , sunt persoane care imi spuneau ca ar fi mai potrivit un ibanez ( nu mai tin minte modelul ) .In orice caz , multumesc pentru lamurire.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu , sunt persoane care imi spuneau ca ar fi mai potrivit un ibanez ( nu mai tin minte modelul ) .In orice caz , multumesc pentru lamurire.

 

Daca e un Ibanez din aceeasi categorie de pret, nu cred ca ar fi "mai potrivit pentru metal". Un humbucker in neck nu face diferenta, ci mai degraba ce pui dupa chitara.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa le am ca rezerve pentru ca e imposibil sa nu rup macar o pereche la cata experienta am :). O sa iau in considerare recomandarea , dar poti sa imi dai niste detalii , cu ce sunt mai bune ca cele de mai sus? Are importanta ce grosime au corzile? Afecteaza cu ceva sunetul chitarii? ( presupun ca da )

Link to comment
Share on other sites

In general corzile mai groase suna mai plin, dar sunt ceva mai dure ca feeling. Din cate stiu Pacifica 112 vine cu corzi grosimea 9-42 din fabrica, ti-am recomandat unele aceeasi grosime ca sa nu ai probleme de setat chitara, probabil ca incepator nu ai suficienta experienta pentru acest lucru. Corzile DR sunt niste corzi care isi pastreaza destul de mult tonul fata de alte branduri de corzi si au un ton echilibrat. Fata de D'Addario mi se par si mai rezistente din punct de vedere mecanic. Eu in general nu prea am rupt corzi, dar cu cele de la D'Addario se pare ca am o problema, se rup destul de usor.

Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa le am ca rezerve pentru ca e imposibil sa nu rup macar o pereche la cata experienta am :). O sa iau in considerare recomandarea , dar poti sa imi dai niste detalii , cu ce sunt mai bune ca cele de mai sus? Are importanta ce grosime au corzile? Afecteaza cu ceva sunetul chitarii? ( presupun ca da )

 

Diferemte intre marci de corzi exista (sunet mai bright sau mai inchis; elasticitate mai mica sau mai mare, durabilitate la fel) dar sa nu te astepti sa fie asa de mari.Cum s'a mai zis depinde si de gusturile sau metodele celui care le foloseste.

Cele din link ul colegului sunt de ex ok, dar aia nu inseamna ca cele din link ul tau sunt ne-bune. Trebuie sa incerci mai multe modele sua marci pana observi care te multumesc mai mult. Grosimea le da un ton mai plin dar iti va fi ceva mai dificil sa le manevrezi ca incepator.Tot functie de grosmime se regleaza si intonatia chitarii, iar anumite chitari nu sunt concepute pentru a suporta tensiuni mai mari date de corzi mai groase. Marimile uzuale (light, hibrid sau extra light) pentru care ai o oarecare garantie ca nu'ti pun o tensiune prea mare pe grif in acordaj standard ar fi ok ptr tine.

 

 

Mai citeste si pe aici http://forums.rgc.ro/topic/208-ce-corzi-folosim/page__st__540

In 19 pagini ar trebui sa mai gasesti ceva informatii utile

Edited by John Petrecce
Link to comment
Share on other sites

Posibil as gasi , dar cred ca voi merge pe recomandarea lui Blackthorn pentru moment , pana ma obisnuiesc cu chitara , dupa aceea sigur voi experimenta :) . Nu cred ca o sa cand vreo melodie prea curand dar as vrea ca , chitara mea sa poata suna si agresiv si mai "soft" , nu foarte , ceva stil guns n roses .

 

O sa citesc acum si threadul acela.

 

PS: Astea sunt bune? http://www.senia.ro/super-slinky-corzi-chitara-electrica-ernie-ball-12313-3

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma m-am decis sa iau 2 bucati din acestea : http://www.senia.ro/...ie-ball-12313-3 .

 

Io as zice sa-ti iei un singur set. Le incerci, iar dupa o luna schimbi brand-ul.

Poti sa mai incerci D'Addario, GHS, DR, Dunlop, Elixir, Rotosound, Dean Markley, etc.

Dupa ce testezi mai multe tipuri, poti decide care iti plac mai mult.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Eu ziceam sa imi iau asa pentru ca oricum nu-mi voi da seama de calitatea sunetului de la inceput , si daca tot dau comanda acum macar sa am "backup" , transportul costa destul daca , comanda este sub 400 ron .

 

Daca spui ca e mai bine sa incerc mai multe branduri voi lua si un set de la d'addario tot 0.9 - 0.42 , si setul propus de tine pe langa cele alese de mine mai sus . Deci 3 seturi pentru orice eventualitate , daca nu voi rupe din ele cu atat mai bine , imi vor ajunge pentru o perioada mai indelungata.

 

PS: La cat timp trebuiesc schimbate corzile?

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Pentru incepatori recomand schimbul corzilor in momentul in care se rupe o coarda (se schimba tot setul), daca esti norocos si nu rupi corzi atunci cand simti ca nu iti mai plac cum suna si le simti murdare la mana. Cand vei mai avansa vei sti singur cand trebuie sa le schimbi.

Link to comment
Share on other sites

Si cum ar fi mai bine , sa cant cu un pick ( pana ) sau cu degetele? Stiu ca e ok cu amandoua dar cum mi-ar fi mai lejer ?

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Pentru inceput cred ca e mai usor cu pana, sunt anumite genuri de muzica mai dificil de cantat cu degetele. Dupa ce te obisnuiesti cu pana putin poti sa incerci si cu degetele, o sa vezi ca la un moment dat o sa fie chiar ok sa folosesti ceea ce se numeste hybrid picking (pana + degete).

Link to comment
Share on other sites

Mda , tocmai ce am vorbit cu cei de la senia , iar chitara vine intr-o cutie fara nici cel mai mic accesoriu , nici macar cablu nu primesc.. Imi puteti recomanda unul de pe acest site? Eu nu le gasesc. http://www.senia.ro/

 

 

Asta e bun ? http://www.senia.ro/cfm-3-vv-cablu-audio-cordial-17092-3 Sau nu este pentru chitara?

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

Comanda a fost lansata , maine va ajunge la mine chitara. Multumesc pentru ajutor blackthorn.

 

 

PS: Chitara va veni neacordata , cum pot sa o acordez ? Am auzit ca sunt programe pentru pc si am luat unul (AP Tuner), dar nu stiu sa il folosesc.

 

 

L.E.: Am uitat sa imi pun la comanda penele pentru chitara , oare va fi asta o problema?

Edited by ThyAce
Link to comment
Share on other sites

1. Chitara va veni neacordata , cum pot sa o acordez ? Am auzit ca sunt programe pentru pc si am luat unul (AP Tuner), dar nu stiu sa il folosesc.

 

 

2. Am uitat sa imi pun la comanda penele pentru chitara , oare va fi asta o problema?

 

1. http://forums.rgc.ro/topic/2-how-to-cum-sa-acordam-chitara/

2. Binenteles ca va fi o problema: n-o sa ai pene! In lipsa poti sa iti confectionezi cateva din cartele telefonice.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am citit postul acela , dar nu mi-a fost de nici nu folos , scrie doar programul folosit nu si cum sa il utilizam , nu am atins in viata mea o chitara nici nu am urechea formata ca sa pot acorda fara programe.

 

Cu pana acea din cartela , ce dimensiuni si forma trebuie sa aiba? se poate sa imi faceti o schema in paint in "marime naturala"?

Link to comment
Share on other sites

Am citit postul acela , dar nu mi-a fost de nici nu folos , scrie doar programul folosit nu si cum sa il utilizam , nu am atins in viata mea o chitara nici nu am urechea formata ca sa pot acorda fara programe.

 

Cu pana acea din cartela , ce dimensiuni si forma trebuie sa aiba? se poate sa imi faceti o schema in paint in "marime naturala"?

 

Nu e numai un post, e un topic de 10 pagini. Daca n-ai rabdare, aia e. Vezi ca se explica si cum se acordeaza fara tuner.

Penele pot fi de dimensiuni variate. Un triunghi echilateral cu latura de aproximativ doi centimetri ar fi o idee.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.