www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noul Album Opeth - Heritage


Shreder_DT
 Share

Recommended Posts

Ce parere aveti despre noul album Opeth - Heritage?

 

L-am ascultat de cateva ori si am ramas placut surprins. Ca majoritatea fanilor, ma asteptam la ceva diferit, dar disparitia growl-urilor si tonurile low gain au avut un impact serios asupra genului abordat pana acum.

La inceput nu am stiu ce sa cred, ma obisnuisem prea mult cu stilul dur abordat, dar pana la urma, eu zic ca e un album reusit si original.

Akerfeldt a dat dovada de mult curaj, dand peste nas la multi fani care se asteptau la brutalitati vocale si instrumentale, dar nu cred ca Heritage a incheiat capitolul death metal din muzica Opeth. A mai fost si Damnation in trecut, dupa care au revenit la stiul care i-a consacrat.

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu, sunt dezamagit. Parerea mea e ca Akerfeldt a cam uitat cum se face o piesa coerenta (ma rog, coerenta dupa standardul Opeth) si memorabila. Ce-i drept, si Watershed a fost extrem de incoerent, dar a avut o groaza de parti catchy si memorabile. De pe Heritage nu m-a prins nimic. Sunt cateva sectiuni bunicele, placute(e.g. JethroTull-ismu de pe Famine, finalul si inceputul Devil's Orchard), dar nu indeajuns de multe ca sa justifice monotonia generala si dezlanarea. Nu se compara cu Damnation. Akerfeldt, stai jos, nota 6.

 

PS: Mastodonu' nou rupe.

Edited by manbearpig
Link to comment
Share on other sites

L-am ascultat cap la cap cu A Dramatic Turn of Events, in ceva ce s-a putut numi "zomg, prog party". Din pacate, nu prea m-a dat pe spate Heritage. Devil's Orchard e marfa de tot, si Folklore e cool, si mai sunt "bucati" bune, dar piesele parca nu au inceput si final. Inteleg ce au vrut sa faca, si se aud influentele King Crimson si classic prog rock, dar nu cred ca le-a iesit foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

L-am ascultat cap la cap cu A Dramatic Turn of Events, in ceva ce s-a putut numi "zomg, prog party". Din pacate, nu prea m-a dat pe spate Heritage. Devil's Orchard e marfa de tot, si Folklore e cool, si mai sunt "bucati" bune, dar piesele parca nu au inceput si final. Inteleg ce au vrut sa faca, si se aud influentele King Crimson si classic prog rock, dar nu cred ca le-a iesit foarte bine.

 

I was wrong, this album rules my face.

 

:rulez: :rulez:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.