www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mi-Am Cumparat Un Microfon Samson Q6


BBC
 Share

Recommended Posts

Mi-am cumparat un mic Samson Q6.

L-am incercat prima data pe statia mea, si merge perfect se aude foarte clar si foarte bine dar interesul meu este sa pot inregistra cu el pe calculator niste melodii.Am gasit acasa un adaptor Jack mare=>mic si l-am bagat in PC la input la microphone(capul roz).Imi apare pe pc ca mi-l recunoaste ca microfon toate bune. Dar cand incerc sa inregistrez cu el, tot ce se aude e bzbzbzbzbz. si la unele programe de inregistrat nici macar nu se aude nimic. Sa fie de la placa de sunetu sau de la ce sa fie? Astept niste raspunsuri. Si vreau si niste programe cu care pot inregistra :) . Am placa de sunet inclusa in placa de baza.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am cumparat un mic Samson Q6.

L-am incercat prima data pe statia mea, si merge perfect se aude foarte clar si foarte bine dar interesul meu este sa pot inregistra cu el pe calculator niste melodii.Am gasit acasa un adaptor Jack mare=>mic si l-am bagat in PC la input la microphone(capul roz).Imi apare pe pc ca mi-l recunoaste ca microfon toate bune. Dar cand incerc sa inregistrez cu el, tot ce se aude e bzbzbzbzbz. si la unele programe de inregistrat nici macar nu se aude nimic. Sa fie de la placa de sunetu sau de la ce sa fie? Astept niste raspunsuri. Si vreau si niste programe cu care pot inregistra :) . Am placa de sunet inclusa in placa de baza.

Intrarea de Mic de la PC are "phantom power " ptr microfonul electret +5V .

 

Samson Q6 este un microfon "dinamic" deci ajunge curentul pe bobina mobila cea ce nu este OK.

 

Ar trebui un condensator in serie de la firul central catre punctul "cald" al intrarii de MIC .Ca sa opreasca curentul catre bobina.Prin condensator trece numai curentul alternativ de la bobina catre intrare.

 

 

Intrarea de Mic trebuie sa o configurezi in mixerul Widows sau cel al placii de sunet ....de obicei exista un buton de +20dB ..ca sa cresti gain-ul de preamplificare daca este necesar.Prin testari setezi volumul ca sa nu ai distorsiuni ,,

 

BZZZ DACA MAI APARE POATE SA FIE DE LA CONTACT IMPERFECT AL TRASEULUI DE MASA ...

 

Nu ar trebui sa ai bzzzz ....incerca prima data cum se seteaza totul l cu microfon multimedia de la headset ..

Apoi incerci cu adaptor +condensator

In programe trebuie sa selectezi Mic sau placa de sunet in Preferences Device Order ...etc.. daca functioneaza ca microfonul Muktimedia trebuie sa functioneze si cu cel dinamic ...dar trebyue sa-i faci un adaptor cu un condensator serie ..de minim 1uF /16V .legat cu plusul catre intrarea de microfon.

 

Messengerul poate sa "acapareze" intrarea de microfon si taie calea catre alte softuri ,,,la unele configuratii de PC...

 

Cel mai bine ar fi un preamp al carui iesire sa-l cuplezi la Line/In al placi de sunet ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Mi-am cumparat un mic Samson Q6.

L-am incercat prima data pe statia mea, si merge perfect se aude foarte clar si foarte bine dar interesul meu este sa pot inregistra cu el pe calculator niste melodii.Am gasit acasa un adaptor Jack mare=>mic si l-am bagat in PC la input la microphone(capul roz).Imi apare pe pc ca mi-l recunoaste ca microfon toate bune. Dar cand incerc sa inregistrez cu el, tot ce se aude e bzbzbzbzbz. si la unele programe de inregistrat nici macar nu se aude nimic. Sa fie de la placa de sunetu sau de la ce sa fie? Astept niste raspunsuri. Si vreau si niste programe cu care pot inregistra :) . Am placa de sunet inclusa in placa de baza.

 

orice improvizatie nu se compara cu un preamplificator balansat de genul:

 

416BMF7ufSL._SL500_AA300_.jpg

daca nu te pricep la electronica iti recomand sa incepi sa strangi bani pentru ca nu o sa iti sune microfonul decent pe inregistrare decat la pastele cailor

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.