www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acordare În D Standard Cu Floyd Rose


pwnzar
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Am o chitarã cu un Schaller FR, n-am probleme cu el, e setat cum trebuie, stã paralel cu corpul chitarei, și-așa mai departe.

 

Am încercat sã trec în D standard dar nu reușesc sã aduc floyd-u în aceeași poziție. Am 3 arcuri puse paralel | | |. Când ajung în D standard, floydul coboarã destul de mult, evident, pt cã am slãbit corzile. Am încercat sã scot un arc, si sã las doar 2 arcuri în poziție de V, dar în cazul ãsta, se ridicã prea mult...

 

N-am reușit sã ajung la un compromis, așa cã am trecut iar în E standard...

 

Existã vreo soluție? Ce ar trebui sã fac?

 

Menționez cã folosesc corzi 10/52.

 

Mulțumesc anticipat,

 

Matei

Link to comment
Share on other sites

Fun way to do it:

 

Inainte de 1: Aprinzi o tigara :)

1. Blochezi floyd-ul in pozitie paralela cat sa nu mai coboare (radiera, dop de plastic.. etc)

2. Acordezi D standard

3. Blochezi menghinele sus la headstock

4. Desurubezi cele doua suruburi din spate de la arcuri cate un sfert de tura sau jumatate de tura

5. Repeat pana cand dispozitivul pe care l-ai folosit la blocarea floyd-ului incepe sa joace (sau sa fie usor de scos)

6. Scos dispozitivul :)

7. Verificat daca e paralel

8. Fine Tune

9. Stingi tigara

10. ROCK !

 

P.S. Imi ia fix 8 minute.. ca imi ia mult pana gasesc bricheta sa-mi aprind tigara :))

Edited by comanel
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am o chitară cu un Schaller FR, n-am probleme cu el, e setat cum trebuie, stă paralel cu corpul chitarei, și-așa mai departe.

 

Am încercat să trec în D standard dar nu reușesc să aduc floyd-u în aceeași poziție. Am 3 arcuri puse paralel | | |. Când ajung în D standard, floydul coboară destul de mult, evident, pt că am slăbit corzile. Am încercat să scot un arc, si să las doar 2 arcuri în poziție de V, dar în cazul ăsta, se ridică prea mult...

 

N-am reușit să ajung la un compromis, așa că am trecut iar în E standard...

 

Există vreo soluție? Ce ar trebui să fac?

 

Menționez că folosesc corzi 10/52.

 

Mulțumesc anticipat,

 

Matei

 

ce a zis comanel e bine; direct ai putea sa deblochezi clampurile si sa intorci arcurile cu 2-3 intoarceri complete fiecare. (cel putin atat estimez eu din E in D cu 10-52, poti incerca asa direct si acordezi, vezi ce se intampla, daca e drept dupa ce acordezi e bine cu 2 intoarceri). Asa tin minte, mie mi-au trebuit cu 10-52 din E in D , 2 intoarceri complete si jumatate/3 la fiecare arc.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Fun way to do it:

 

Inainte de 1: Aprinzi o tigara :)

1. Blochezi floyd-ul in pozitie paralela cat sa nu mai coboare (radiera, dop de plastic.. etc)

2. Acordezi D standard

3. Blochezi menghinele sus la headstock

4. Desurubezi cele doua suruburi din spate de la arcuri cate un sfert de tura sau jumatate de tura

5. Repeat pana cand dispozitivul pe care l-ai folosit la blocarea floyd-ului incepe sa joace (sau sa fie usor de scos)

6. Scos dispozitivul :)

7. Verificat daca e paralel

8. Fine Tune

9. Stingi tigara

10. ROCK !

 

P.S. Imi ia fix 8 minute.. ca imi ia mult pana gasesc bricheta sa-mi aprind tigara :))

Felicitari pentru explicatie, ar trebui sa inteleaga oricine.

Cel care a deschis topicul probabil nu stia ca poate misca gheara (conectorul dintre arcuri si corp) cu ajutorul suruburilor.

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc frumos pentru rãspunsurile prompte :)

 

Stiu cã pot deplasa floyd-ul din șuruburile respective doar cã unul din ele este cam tocit la capãt (probabil de la ultimul setup, de care nu m am ocupat eu) și mi-e fricã cã nu-l mai pot aduce în poziția inițialã, în caz de ceva. Asta una la mânã. A 2a la mânã ar fi cã sunt cam neîndemânatic și nu prea am curaj, dar o sã încerc oricum, acum cã știu sigur ce am de fãcut.

 

numai bine,

Matei

Link to comment
Share on other sites

In acest caz spune din ce oras esti. Diseara vei avea chitara acordata in D si cu floyd-ul reglat bine, iar un rgc-ist priceput va avea pe masa un pachet de tigari si cateva halbe de bere, luate din banii pe care ii vei da tu pentru ca nu stii sa setezi singur un floyd. :D

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Hehe,

 

De ai drum pe la 1 mai adu-o-ncoa... oricand azi sau maine. Poate trag un ochi si la griff si la intonatie

 

Simt ca am nevoie de puncte bonus la karma.

 

L.Edit: ma refer la 1 mai statia de metrou din Buc.

 

:)

Da-mi un PM de esti interesat ;)

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

:) nu, nu ai putea sa strambi griful decat eventual daca pui corzi de 2 cm :)) sau daca umbli la truss rod, ceea ce e putin ciudat atunci cand vrei sa iti acordezi chitara (desi in unele cazuri un acordaj diferit poate necesita modificari ale curburii gatului, dar in cazul tau, si in cazul in care nu ai trecut de la corzi de chitara la cablu telefonic :P nu e nevoie sa umbli la truss rod - totul se face din arcuri)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.