www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

combinatie


Guest chemicalburn
 Share

Recommended Posts

Guest _Theo_

altec wha? chiar nu ai pe ce sa asculti muzica? ia-ti mai bine un practice amp - vezi ca gasesti second hand la publicitate o droaie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Jaymz

Ce sa spunem, spunem "cah" :) Daca te arunci in zona Squier, ia un Fat Stratocaster (sa aibe un humbucker in bridge) inlocuieste tu Digitechu ala cu un Zoom G2 si cum a zis si need_weed, altec lansing ? =)) Asta a fost chiar tare .. un amp e mult mai recomandat, desi ti'as recomanda urmatoarea combinatie ... in loc de sistemul audio altec + orice procesor, de banii astia cumpara asta:

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=6038

 

Si iesi mult mai castigat, nu vei mai avea nevoie de un procesor, trust me, am auzit amp'u asta pe viu si face toti banii ...

Edited by Jaymz
Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

asa de curiositate...cam cat costa altecu ala? :)

oricum...si eu sustin ideea de amp...o sa fi mult mai multumic decat sitemu ala(nici nu stiu cum sa-i zic)... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

Ce sa spunem, spunem "cah" :) Daca te arunci in zona Squier, ia un Fat Stratocaster (sa aibe un humbucker in bridge) inlocuieste tu Digitechu ala cu un Zoom G2 si cum a zis si need_weed, altec lansing ? =)) Asta a fost chiar tare .. un amp e mult mai recomandat, desi ti'as recomanda urmatoarea combinatie ... in loc de sistemul audio altec + orice procesor, de banii astia cumpara asta:

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=6038

 

Si iesi mult mai castigat, nu vei mai avea nevoie de un procesor, trust me, am auzit amp'u asta pe viu si face toti banii ...

nu crezi ca-i cam maricel ampu ala? adica 80W = whole lotta sound. pt zdranganit acasa 25W sunt suficienti. gaseste sigur un fender frontman sau ceva mtitel in jur de 5mil.

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

eu altecu acela l-as conecta la calculator ca sa ma uit la filme cu sunet "scary" , nu ca sa cant pe el ....damn.... eu am un sistem asemanator ...it sucks cand vine vorba de chitara ...

Link to comment
Share on other sites

Guest chemicalburn

ideea e ca DEJA POSED acel altec. a costat vreo 350eur acum vreo 2 ani si here's some specs:

237W rms [109W woofu' (din lemn!) - 2 difuzoare de 6.5"]

raspuns in frecventa 27hz-22khz

raw power, nu GENIUS !

prin urmare... cu ce-ar fi mai prejos ca un frontman 25R ?

acel combo marshall oricum iese din socoteala pentru ca nu am bani de el

 

@Jaymz: buna interventie cu acel fat strat. G2 e 4 mils. un nene de la muzica mi-a aratat unu' mai amarat la 2.5 mils. tot zoom era

@TimeRobber: ce sistem ai si mai exact cum se aude cand pui chitara la el? sper ca pui si procesor, nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

Pai sistemul meu este mult mai mic , e numai de 50 W , si nici nu am procesor ..... nu prea rezista la volum mai puternic .

Link to comment
Share on other sites

Guest chemicalburn

in principiu dispun de 13 mils.. in care ar trebui sa intre stratul standard si un procesor (eventual acel zoom G2). sigur, in loc de procesor as putea sa mai pun un pic si sa iau un amp second hand sau ceva.. dar apelez la procesor pentru ca deja am acel altec

Link to comment
Share on other sites

Guest chemicalburn

sa inteleg ca nu aveti nimic impotriva altecului?

 

ah, cine e din buc si vine cu mine sa-mi iau chitara are de la mine 200 de mii :)

Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca nu aveti nimic impotriva altecului?

 

ah, cine e din buc si vine cu mine sa-mi iau chitara are de la mine 200 de mii :)

 

Sold ! :)

 

Ce chitara vrei ?

 

Btw, despre altecu ala ... e foarte bun, pt. muzica, inclusiv pentru chitara, pt ca este un sistem full-range. Tot ce ai nevoie e un pic de "talent" in reglarea eq-ului si un soft bun (sau proc cu cabsim bun).

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

personal iti recomand un squier stratocaster standard sau epiphone-u de la midnight_rider si un v-amp2 sau zoom g2

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit mai gasesc un frate posesor de Altec Lansing 641!!!

 

Sistemul suna bine pe chitara daca ai EQ bun, intr-adevar. dar sa nu te astepti sa canti la voume extrem de mari ca suna putin straniu... Dar poate era si efectul meu (Behringer x V-amp) de vina.

 

Am avut ocazia sa cant pe Altecurile mele pe un RP50 cateva zile dar la volume mici. Chitara e Reghin (Iris), deci nu cine stie ce - chestia este ca RP50-ul (care e rp80 fara pedala) nu suna extrem de bine fara amp... Sau poate este doar parerea mea subiectiva?...

 

Orice ai face, tot sna mai bine cu amp. La mine acum folosesc Altecurile ca output din amp (pe headphones:D) si suna bestial.

Edited by thedarkdream
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.