www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Background Noise :-?


Guest Metalzone91

Recommended Posts

Guest Metalzone91

Salut. Am o mica (mare) problema. Am un amp pe lampi ( ultimul facut de PFR - Sa traiasca ) si problema sta in felul urmator :

 

Cu gain dat la maxim pe amp si volum la 6/8 si presence la fel, nu am deloc zgomot de fond si nici cand dau un powerchord n-are treaba. Mi-am achizitionat acum o pedala MXR ZW-44. Pe canalu clean cu gainu la maxim merge fara probleme dar cand trec pe canalul de gain acesta fiind dat la maxim si cu restul setarilor ca cele specificate anterior, zgomor de fond tot nu exista INSA cand cant (suna bine de sunat ) se aude si un parait ca atunci cand pica curentu si paraie putin o boxa data tare sau ceva ( se intampla de fiecare data cand lovesc corzile si tine destul de mult ). Poate fi din cauza proastei ecranari a "camerelor" dozelor ? Zgomot de fond NU AM daca nu cant desi poturile de pe chitara sunt la maxim si amp-ul este dat tare . Este putin, dar este atat cat ar trebui sa fie la un asemenea gain, e acel brum specific. Are cineva vreo idee ? Multumesc :D

 

P.s. : Am impamantare buna.

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

doar cu pedala activa. Ampul functioneaza perfect singur la orice setari.

 

LE: O sa pun si niste soundclips asta seara.

Edited by Metalzone91
Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Nu am reusit sa captez acel sunet in inregistrare. Trebuie sa gasesc un microfon mai bun :-<

Link to comment
Share on other sites

Nimeni ? :-s

Si noi avem cateva probleme

 

NU AVEM IDEE CE PROBLEMA AI TU

 

Se pot face presupuneri la nesfarsit ....o fi " acidul dezoxirobeinic ?"

 

singura rezolvare ar fi mostra inregistrata

 

Nu exista sa nu poti "capta" pe inregistrare "problema" ...

 

apoi putem sa dam cu presupusul pe ceva mai real

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Am reusit s-o rezolv... Daca bag pedala in felul urmator Chitara > Pedala > amp e ok.. pe FX Loop face faze..

Link to comment
Share on other sites

Am reusit s-o rezolv... Daca bag pedala in felul urmator Chitara > Pedala > amp e ok.. pe FX Loop face faze..

.

Incearca un cablu bun care are doar la unul din capete legata masa la corpul jack-ului in acest fel nu se produce bucla de masa. Tresa de ecranaj este legata la masa doar la un singur capat ...nu stiu cum face un asemenea cablu daca este lung dar se poate sa rezolve problema.

 

Ia incearca tu sa bagi doar un cablu lung in FX loop din Out(send) in In(return) . daca apare zgomot inseamna ca nu este corect cablajul jack-urilor de la loop. Jackurile acestea nu au voie sa se atinga de sasiul statiei ...ele trebuie sa fie izolate de sasiu si sa aiba fir/traseu de masa la punctul cu potential "Zero" .de obicei punctul de masa al condensatorului de filtraj princpal.

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Era de la pedala nu de la amp. Multumesc pt ajutor Karpi, am incercat cu cablul cum ai zis, ampu e ok :). S-a rezolvat si cu pedala :) . Se poate inchide.

 

Cu respect,

Pop Lucian - Ovidiu

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.