www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Power Chords Si Riff-Uri Simple


Guest Andreas V

Recommended Posts

Guest Andreas V

Primul post aici. Tocmai mi-am luat o electrica si sunt indragostit. Dar am doua intrebari:

 

1. La un riff de genul

 

E|---0---3---5---3---5---3---0

 

In lectie scria ca trebuie sa pun inelarul pe 5, dar ca nu prea imi ajunge, ajunge dupa bara fretului 4, si nu prea pot sa-l tin. Ce exercitii se recomanda pentru degete, sau pentru problema aceasta? Am uitat sa mentionez, inelarul trebuie pus pe 5, in acelasi timp cu primul deget care este pe 3.

 

 

 

2. La E power chord sau A power chord, am inteles ca trebuie lovite doar corzile necesare (E,A si A,D), dar trebuie cu restul degetului sa acopar usor restul corzilor astfel incat sa nu se auda, sa ajunge doar sa tin degetul pe fret, si sa fiu atent la strumming?

Edited by Andreas V
Link to comment
Share on other sites

1. In mod normal aici ai nevoie doar de practica..exercitii de formare a digitatiei.. exercitii gen :

E - 0-1-2-3-4 , (0-nota libera, 1- aratatorul , 2- mijlociul, 3-inelarul, 4- degetul mic)dupaia te muti pe urmatoarea coarda (A )si tot asa..dupa aceea, poti face ordinea inversa, de la e la E.. te plimbi pe griff, etc..

2. la powerchord lovesti doar corzile necesare, dar in acelasi timp cu mana stanga incerci sa acoperi corzile care vrei sa nu sune;e mult mai greu sa nu le acoperi,oricat de atent ai fi la strumming... strumming-ul trebuie totusi facut cu grija(sa nu lovesti alte corzi si sa nu le "traversezi" pe toate 6 daca tu vrei sa sune doar 3 sa zicem)

Edited by minu
Link to comment
Share on other sites

Guest Andreas V

Multumesc pentru informatie.

 

Cand spui 0-1-2-3-4 te referi sa tin toate tastele apasate, si una dupa una sa iau degetele ca sa formez notele acelea, sau nu am inteles bine?

Si inca o chestie. Care ar fi cea mai corecta pozitie a mainii de pe griff in timpul execitiului acestuia? Pe e-ul subtire, pot aproape perfect sa tin toate 4 tastele apasate ca lumea, dar ma doare incheietura si degetul mare nu atinge griful, sau daca il atinge sta intr-o pozitie foarte ciudata. Daca incerc pe E-ul gros, atunci nu prea pot.

 

P.S. un video cu realizarea corecta a acestui exercitiu nu exista?

P.S. 2 Postura corecta pentru chitara electrica, pe undeva? Pozitia mainii, cum sa stai, cum sa tii chitara? Mi-e frica ca gresesc cu ceva.

 

 

Edited by Andreas V
Link to comment
Share on other sites

Legat de power chords uitate aici http://www.justinguitar.com/en/BC-172-G5-powerchord.php sunt descrise detaliat si ai si un youtube asa ca poti sa te uiti mai bine , cat despre digitatie ai putea exersa cateva game.In mod clar ti-ar imbunatati mobilitatea degetelor si ai putea sa te uiti putin peste acestea .

Parerea mea este ca nu exista postura corecta pentru chitara electrica .Postura corecta e cea cu care te simti tu cel mai confortabil , relaxat. http://forums.rgc.ro/topic/1023-cat-de-susjos-tinem-chitara/page__pid__583558__st__30#entry583558

Link to comment
Share on other sites

Guest Andreas V

Multumesc pentru linkuri, sunt foarte utile. Mai am o singura intrebare: La inceput, cum ar trebui sa tin degetul mare? Pe grif incat din fata sa se vada varful degetului sau paralel cu griful, cum este dunga aceea de pe spatele stratocasterului? Si pentru anumite chestii (de exemplu: 0-1-2-3-4) cum ar trebui sa fie, fiindca in timpul exercitiului degetul mare nici macar nu atinge grif-ul (nu prea).

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu White

incearca sa nu mai te gandesti la pozitia degetelor, a mainii, a picioarelor s a m d. Tot ce conteaza este sa canti bine. Cand o sa fii intr-un concert, nu o sa iti pese cum arata degetul mare de la mana stanga, o sa iti pese sa nu gresesti notele. Dar ca sa dau un raspuns mai concret si care sa te si ajute: atunci cand am barreuri, degetul sta pe grif. Atunci cand am acorduri simple sta tot pe grif, ajutandu-ma de el sa mutesc anumite corzi, in functie de acordurile pe care le cant. Multumit?

Link to comment
Share on other sites

ideea ar fi ca ala cu 0-3-5-3-0 e un exercitiu ok daca zici ca nu-ti ajunge inelarul, incearca sa tot canti notele alea pana te obisnuiesti

 

totusi mai bine ar fi sa canti pe freturi consecutive, gen 1-2-3-4, tinand pe fiecare cate un deget (degetele 1, 2, 3 si 4) si sa incerci sa tii primul deget pe primul fret si sa nu-l ridici cand pui al doilea deget pe al doilea fret si tot asa incat la un moment dat sa tii toate degetele pe cate un fret, apoi sa le ridici cate unul in ordine inversa; totusi pentru inceput ar fi mai bine sa incerci sa exersezi mai aproape de corpul chitarii pe coarda, adica sa zicem pe freturile 12-13-14-15 si cu timpul sa te apropii cate un pic de cele mai joase dupa ce ti se mai formeaza mana

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.