www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vulcanul Norocos


Guest arosulescu
 Share

Recommended Posts

Guest arosulescu

Un nou amplificator de chitarã, fãcut dupã aceeaºi schemã a lui VIOBIO. Posesorul Cãlin Vasiac este foarte mulțumit.

 

ªi douã poze cu cele trei ampuri fãcute de noi. Cel roºu îmi aparține, cel verde îl vom face cadou un ui chitarist în tabãra de la Râmeț iar cel negru este al unui prieten care ne-a sponsorizat cu carcasele, ºasiurile ºi plasele celor 3 amplificatoare.

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Cele trei amplificatoare au in ele trafurile de reţea şi cele de ieşire (audio cum li se mai zice), recuperate din trei aparate de radio Darclee 5, iar cel cu ecl 82, are traful audio dintr-un aparat de radio Intim (care funcţiona cu ecl 82 ca finală). Deci nu sunt trafuri comandate pentru că ar fi costat enorm... Ca o paranteză, aş zice chiar că prefer aceste trafuri pentru că le privesc mai cu respect...ştiu că au funcţionat impecabil 50-60 de ani şi asta imi conferă un confort psihologic. Asta probabil până voi cânta pe un amp cu ştiu eu ce traf Hammond sau altă firmă de mare renume şi atunci poate o să îmi schimb optica...sau, din contră poate că o să le prefer în continuare pe cele recuperate... rămâne de văzut.

 

Aş zice ca încheiere că fiecare chitarist ar trebui să aibă acasă un amp micuţ , pe lampă evident, exact ca cele făcute de mine (sau altceva asemănător). 3-4 waţi cu volumul la jumătate (5 W sunt inutilizabili în context de apartament şi cu vecini în jur...eu am unul făcut de VIOBIO..mare meserie dar oricât de încet l-aş da tot nu e bine..se aude TARE de nu poţi să stai lângă el sau, când e prea încet nu mai are cevaul acela... este adevărat că îl leg la două celestioane cu spl 100 db. Poate cu un dif mai moale ar fi rezonabilă puterea), o chitară cât de cât bună, o boxă cu un dif de calitate şi cu nişte pedale bune dau o senzaţie deosebită. Chiar începi să ai sunetul acela profi la volum de apartament ceea ce este .... excelent.

 

ps. vorba lui Dan Aldea "cu două celestioane v30 şi aragazu meu sună bine". :lol:

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh

Felicitari Andrei pentru creatiile tale .

Referotor la postul de mai sus ...eu am Ibanez ValBee folosit cu volumul dat la jumatate si sunt foarte multumit de el , chiar daca al tau s-ar putea sa sune mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Felicitari Andrei pentru creatiile tale .

Referotor la postul de mai sus ...eu am Ibanez ValBee folosit cu volumul dat la jumatate si sunt foarte multumit de el , chiar daca al tau s-ar putea sa sune mai bine.

 

 

exact asta am zis şi eu..un amp mic cu volumul la jumate şi poţi cânta fără să deranjezi vecinii... Nu trebuie să fie după schema folosită de mine (gândită de VIOBIO)...poate fi şi după altă schemă nu asta e problema. Ideea este să se pupe bine cu restul aparaturii tale şi să intri în starea aceea similară cu cea pe care o ai când cânţi pe un amp de putere mare. Să se realizeze chimia aceea indescriptibilă în cuvinte. Probabil că şi ampul tău dacă l-ai lega la un dif mai bun s-ar schimba situaţia radical. (ceea ce spun eu cu cei 5 w prea mulţi, are valoare doar în contextul în care boxa are un dif cu spl foarte mare)

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Sigur... dacã ai timp ºi chef ocupã-te de proiectul ãsta ºi facem. Dunãrea este un stimulent deosebit pentru mine întrucât eu am locuit 25 de ani la Turnu Severin. Îmi curge Dunãrea prin fața casei. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.