www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Portals - Acustic


Guest metalhead000
 Share

Recommended Posts

Guest metalhead000

O melodie care de ceva vreme o tot cânt ºi o tot modific :P . Am zis cã cel mai bine ar fi sã o înregistrez ºi sã rãmânã aºa :)

 

 

E prima datã când înregistrez acustica , am avut câteva greºeli pe alocuri , microfonul de 8 lei ºi-a fãcut treaba ... deci sper cã vã place :)

 

 

 

Aºtept critici !

Link to comment
Share on other sites

Felicitări! Mie mi-a plăcut foarte mult, chiar se cunoaște că este cîntată cu suflet!

 

Îmi și imaginam cîteva note de violoncel și poate niște acorduri grave de pian în fundal și te-ai putea duce cu melodia la Ateneu! Sau măcar la Sala Radio :)

 

Serios, mie mi-a plăcut foarte mult, mi s-a părut și atmosferică, pe alocuri, și emoționantă, ritmată, chiar dacă melodia e simplă (sau cel puțin așa pare - în ceea ce privește diversitatea notelor, mă refer, pentru că tehnic sigur nu aș fi în stare să o cînt).

 

Am observat și o greșeală mică - acea notă moartă, nu mai știu unde, dar nu contează. Singura observație pe care o am este că în boxele mele sună cam ascuțit, mai ales prima coardă, chiar și pe liber. Dar na, microfonul tău de 8 lei, boxele mele de laptop, există circumstanțe atenuante :) Apropo, ce microfon este, că de prost ce e, vreau și e unul! :)

 

În fine, felicitări din nou!

Melodia e originală?

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Guest metalhead000

Felicitãri! Mie mi-a plãcut foarte mult, chiar se cunoaște cã este cîntatã cu suflet!

 

Îmi și imaginam cîteva note de violoncel și poate niște acorduri grave de pian în fundal și te-ai putea duce cu melodia la Ateneu! Sau mãcar la Sala Radio :)

 

Serios, mie mi-a plãcut foarte mult, mi s-a pãrut și atmosfericã, pe alocuri, și emoționantã, ritmatã, chiar dacã melodia e simplã (sau cel puțin așa pare - în ceea ce privește diversitatea notelor, mã refer, pentru cã tehnic sigur nu aș fi în stare sã o cînt).

 

Am observat și o greșealã micã - acea notã moartã, nu mai știu unde, dar nu conteazã. Singura observație pe care o am este cã în boxele mele sunã cam ascuțit, mai ales prima coardã, chiar și pe liber. Dar na, microfonul tãu de 8 lei, boxele mele de laptop, existã circumstanțe atenuante :) Apropo, ce microfon este, cã de prost ce e, vreau și e unul! :)

 

În fine, felicitãri din nou!

Melodia e originalã?

 

Mã bucur cã ți-a plãcut :)

 

Într-adevãr melodia este simplã din punct de vedere al numãrului de note , dar am încercat sã maschez asta prin interpretare.

Cât despre notele de violoncel sau pian , sã ºtii cã nu o sã mã las pânã când nu înregistrez o melodie cu instrumentele respective; prieteni sau software-uri ... nu conteazã :D .

Microfonul este împrumutat , pe el nu scrie nimic , deci nu ºtiu ce firmã l-a produs , dar am fãcut o pozã sã vezi cum aratã :P. În legãturã cu notele ascuțite o sã încerc sã remediez problema la urmãtoarea melodie ; îți mulțumesc pentru cã ai punctat asta (sistemul meu redã sunetele destul de înfundat).

 

ªi ca sã rãspund la ultima întrebare - da , melodia este originalã. Pe channel-ul meu de pe youtube am mai multe melodii compuse de mine , dar sunt înregistrate cu o chitarã electricã.

 

Îți mulțumesc pentru mesaj! :)

 

Rãzvan I.

 

post-14536-0-55239500-1309603483_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Cât despre notele de violoncel sau pian , sã ºtii cã nu o sã mã las pânã când nu înregistrez o melodie cu instrumentele respective; prieteni sau software-uri ... nu conteazã :D .

 

Te gîndeai și tu la așa ceva, sau ți-am dat eu idei? :)

 

Microfonul este împrumutat , pe el nu scrie nimic , deci nu ºtiu ce firmã l-a produs , dar am fãcut o pozã sã vezi cum aratã :P.

 

A...impresionant. Cunosc tipul de microfon, dar nu mã gîndeam cã înregistreazã așa bine :)

 

În legãturã cu notele ascuțite o sã încerc sã remediez problema la urmãtoarea melodie ; îți mulțumesc pentru cã ai punctat asta (sistemul meu redã sunetele destul de înfundat).

Mai așteaptã pãreri. Ți-am scris cã eu am ascultat pe boxele de laptop, nu e neapãrat relevant :)

 

 

 

ªi ca sã rãspund la ultima întrebare - da , melodia este originalã. Pe channel-ul meu de pe youtube am mai multe melodii compuse de mine , dar sunt înregistrate cu o chitarã electricã.

 

M-am uitat mai apoi și am constatat.

 

Felicitãri încã o datã!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest metalhead000

Te gîndeai și tu la așa ceva, sau ți-am dat eu idei? :)

 

 

La asta mã gândeam de când am început sã compun :P

Am ºi achiziționat o vioarã în iarnã , dar trebuie sã îmi fac timp mai mult pentru ea :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.