www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sanatate


Guest miriapod
 Share

Recommended Posts

Guest songbird

Imi poate recomanda cineva un ortophonist/foniatru in Bucuresti?

 

Trec printr-o perioada mai dificila pe plan profesional (o slujba de om normal...) si simt ca am vocea obosita si gatul uscat tot timpul. Nici daca beau pahar dupa pahar de apa senzatia de "uscaciune" nu ma paraseste. Nu mai dau randament nici la orele de canto, nici cand repet acasa, nici la studio. Nu am forta, respir greu, nu ma pot concentra deloc pe melodie... literalmente simt ca imi "moare" vocea - repet, chestia asta tine de 2-3 saptamani.

 

PS. Am auzit acum ceva vreme de un soi de boala numita "disfonie". Domnule doctor, ne puteti da mai multe detalii? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest maryanne

Salutari la toti.Sunt noua pe forum,si intervin cu intarziere la acest topic.Am citi tot ce s-a scris aici,fiecare si-a spus parerea despre aceasta problema.Cant de 10 ani profesional,si as dori sa spun si eu ceva,nu vreau sa dau sfaturi cuiva,poate cineva citeste si invata cate ceva.

E normal sa ai vocea obosita ,indiferent ca vorbesti f mult sau canti,mai ales daca traiesti din aceasta meserie ( cantatul ),ca mine,si nu-ti poti lua o'' mica vacanta'' atunci cand esti racit,sau nu te simti bine,nu te poti feri de locurile unde se fumeaza,ca asta e.toate astea afecteaza vocea.cineva imi spunea ca nu-i nimic,vocea se tabaceste,asa e ,poate mai tarziu o sa resimt toate astea.

Dar ai sa va spun ca si eu am probleme cu vocea,adica si eu am noduli vocali,si inca cant ,si pot spune ca f bine.cred ca totul depinde de psihic.toti solistii au asemenea probleme,mie mi se pare normal,problema e sa stim sa trecem peste asa ceva.

sunt inca pe scena si cant seara de seara,dar...nu beau nimic rece sau cu gheata,nu mananc inghetata,nu beau acidulat,inainte de program nu mananc acru,iar in timpul programului nu beau vin,gin,vodka,wisky,si tot timpul pe scena am un pahar cu apa plata la temperatura normala.ma feresc de aerul conditionat ( usuca f tare gatul,de multe ori am guma de mestecat in gura in timp ce cant).m-as feri si de fumul de tigara (irita f tare gatul) dar asa ceva e inevitabil.pot spune ca am incercat si multe remedii.cand nu ma simt bine cu gatul ( sunt ragusita ) folosesc vit.A uleioasa seara dupa program,2-3 pic pe fiecare nara,unge gatul f bine si are efect pozitiv ( e oribila la gust).

cand am nasul infundat ( mi se intampla pt ca am si sinuzita) folosesc Rinoalersin,este f bune si pentru raceala ( gripa cand curge nasul rau ) desfunda nasul ,si e bun si pentru cei care au alergie la fumul de tigara.Toate astea sunt experimentate de mine,si imi fac bine.e foarte important ca pe scena sa ai o sonorizare buna,un monitor numai pt tine,ajuta f mult,asa nu te poti forta si ai control mai bun.

Parerea mea e ca nu toti suntem la fel ,fiecare isi intretine vocea cum ii vine mai bine.cunosc soliste care in timp ce canta stau cu paharul plin cu gheata si wisky si nu au nimic,chiar le fac f bine.totul depinde de cum te-ai obisnuit cand ai inceput sa canti.

Iarasi ,e normal sa ragusesti atunci cand canti odata pe saptamana.Vocea nu e antranata.nu e acelasi lucru chiar daca faci vocalize zilnic.una este sa canti seara de seara 4-5 setx45 min fiecare,si orice gen de melodie,si mai vine si nu stiu ce client si-ti cere o melodie mai dificila ,si alta e sa faci vocalize de 2 ori pe saptamana ( sc.populara de arta ) sau sa canti sambata la nu stiu ce club.

Eu ,parerea mea,nu va speriati,ei ,doctorii zic ca e bina asa,ca e bine daca nu fortezi,dar e inevitabil sa nu fortezi,e inevitabil sa nu canti unde este fum,e inevitabil sa nu canti unde este aer conditionat,ai sa fim seriosi,nu ne putem feri de astea.

Am fost si eu la doctor si de 4 ani sunt cu nodulii pe corzi,si tot cant ,asta e,cand am cad poate o sa fiu prea batrana ca sa mai plec afara sa traiesc din meseria asta si atunci o sa ma ocup cu altceva.pana atunci ,eu cant si sunt multumita.incerc sa ma feresc cat pot,cat depinde de mine.

sper sa va fi ajutat cu ceva.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest music_of_sin

am si eu o intrebare....polipi sau nodulii p corzi dor?ii zimti sau trebuie sa iti faci control ca sa vezi daca ai asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

am o prietena care are noduli si s-a dus la control tocmai pentru ca o durea gatul, obosea repede, ragusea usor.

Link to comment
Share on other sites

Guest music_of_sin
am o prietena care are noduli si s-a dus la control tocmai pentru ca o durea gatul, obosea repede, ragusea usor.

 

 

mersi ptr raspuns!!!! tipa de care vb este o solista a vreunei trupe?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ha!

am citit si eu(un pic cam tarziu )toate posturile topicului(ma plictisesc la munca)

mare parte din chestiile astea le stiam,unele le-am aflat acum si chiar ma bucur si o sa le incerc.

parerea mea e ca remediul pt raguseala,oboseala vocii,etc e cam personalizat:cand m-am apucat sa cant si aveam probleme,ma interesam in stanga si-n dreapta ce sa fac si fiecare cu leacul lui......nu prea m-au ajutat.

la mine merge tare bine cu vodka :) :nu rece,nu multa(50ml),inainte si dupa cantare si nu prea mai am probleme,in afara de raceli,bineinteles,cand ii trag cu clasicele pastile de vit c,propolis,hexoral si uneori inghetata ,care imi relaxeaza vocea ragusita fff bine(culmea,asta nu o sa o inteleg niciodata,dar daca imi face bine o folosesc in continuare).

o intrebare:nu prea am facut lectii de canto sau alte antrenamente de respiratie(am cam fost autodidact) si totusi pot sa "bag " la greu si cate 3 ore-cu mici pauze la ora-si nu am nimic....e normal?vor exista urmari mai tarziu?imi pot da seama din timp de eventuale probleme care ar putea aparea?

rock on :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest comunicare_pe_care

Cu intarziere...Pot aparea probleme generate de modul in care iti folosesti vocea. Daca te simti bine cantand 3 ore, e ok, numai sa nu fortezi, in momentul in care simti ca ai obosit e bine sa iei pauza. In general, problemele apar in timp, pe moment nu le simti. Profesorii de canto recomanda, pentru evitarea fortarii corzilor, utilizarea corecta a tehnicilor vocale (vocea de cap, vocea de piept, fara sunete din gat).

 

Ca sa eviti urmarile neplacute nu forta gatul, ci plaseaza sunetele cu vocea de cap. In caz ca ti-e frica sa nu apara noduli, poti merge la un control. Multa bafta!

 

Rock on!

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

asa e, numai ca muzica asta usoara se canta pe gat, aici intra si rock,pop etc. ori fortam gatul, ori ne reprofilam pe canto clasic :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.