www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rock. Blues. Muzicã.


noxe

Recommended Posts

Am dat de curiozitate un search în forum la "blues". În afarã de scule...e trist, prieteni.

 

Eu sunt chitarist. De ceva vreme. Nu aºa de bun pe cât mi-aº dori, încã mai scrâºnesc din dinți când simt cã ce am în cap nu poate fi executat de mâini, dar învãț repede. Fur, mai bine zis, cã aºa se învațã chitara, îmi zicea cineva.

 

Ãsta e al doilea anunț al meu pentru a înființa o trupã. În urma primului am cunoscut niºte oameni grozavi ºi am ajuns chiar sã cânt în deschidere la Taxi, Timpuri Noi ºi Phoenix.

Apoi am plecat, nu era direcția bunã pentru mine, eram în schimbare. Treceam de la alternativ la rockul vechi, la blues.

 

Dupã o vreme, circumstanțele m-au adus iar în echipã cu oameni faini, cu care începusem un proiect de rock-blues tare de tot. A picat, pentru cã tobarul, un om excepțional, era prins în proiecte ce țin de meseria lui.

 

Acum vreau o parte ritmicã țapãnã (bass puternic ºi pãtrunzãtor, tobar enervant de bun ºi cu tãrie) un vocal cu suflet ºi coi, încã un chitarist pe aceeaºi frecvențã cu mine(de la care sã mai fur, cã eu n-am bani de lecții :lol:)ºi clape care sã-l facã pe Chopin sã se rãsuceascã în mormânt, dar pe rock 'n' roll.

 

Nu mã întreba dacã e serios proiectul sau e "doar aºa, de after hours". E subînțeles cã vreau sã fac muzicã, nu m-aº fi deranjat altfel. Este ce o ieºi, suntem oameni de omenie, nu?

 

Hai sã ne întâlnim sã cântãm ceva. Hai sã nu începem cu chestii organizatoriale. Cu premise ordinare.

 

Da, cunosc oameni la sãli unde putem repeta, ºi dacã treaba e solidã, avem ºi unde cânta live. Cum, aºa, țac pac? - o sã întrebi. DA. Numai sã sune staºnic. Promit.

 

Am 24 de ani. Bucureºti. Cânt pe un Dean Soltero Standard. Tre' sã-mi iau amp, cã Analog Sound nu s-a ținut de cuvânt ºi s-a dat la fund la comanda mea de un head&cabinet. În fine. Am cu ce, live, împrumut.

 

Iubeºti rock-ul pur? ªtii de ce? Rãspunsul tãu e "pentru cã...blues?" :respect: Perfect. Uite o listã cu ce îmi place mie ºi ce aº vrea sã cântãm, vã alegeți voi cã sunteți mari.

 

http://www.youtube.c...feature=mh_lolz

 

ªi dați un semn, ok? Hai sã bem o bere, sã umplem un stadion... :P

 

 

Andrei Gorgos

0723.161.293

lesterdrk@yahoo.com - nu dați add aiurea, ºi menționați la "Enter a brief introduction" RGC, sã ºtiu.

Link to comment
Share on other sites

Pânã acum, s-a arãtat interesat un singur om, chitarist ºi el, ca ºi mine. Sã trãiascã! Chiar nu existã un baterist, un bassist ºi un clãpar care sã îºi doreascã sã cânte hard rock cu rãdãcini în blues? Evident, nu numai, cã ce iese numai când ne întâlnim aflãm.

 

Mai uitați-vã pe lista asta, pentru referințã... http://www.youtube.com/playlist?p=PL8C54EEEB24BC1620&feature=mh_lolz

Link to comment
Share on other sites

ma intereseaza:

Am 20de ani. Experienta scenica. (aparitie TV;Festival Club A.. printre altele); chiar m-ar interesa o colaborare. vedem ce-ti place mai mult la mine: sunt clapar;tobar;vocal;basist. :D

0722580510

 

Pânã acum, s-a arãtat interesat un singur om, chitarist ºi el, ca ºi mine. Sã trãiascã! Chiar nu existã un baterist, un bassist ºi un clãpar care sã îºi doreascã sã cânte hard rock cu rãdãcini în blues? Evident, nu numai, cã ce iese numai când ne întâlnim aflãm.

 

Mai uitați-vã pe lista asta, pentru referințã... http://www.youtube.c...feature=mh_lolz

Link to comment
Share on other sites

Bun, bravo, scoatem damigenele îndatã.

 

@Paul - te-am vãzut cu Dirty Dog, bunã treaba cu clapele, chiar ºi vocea, dar vom vedea ce vocali de "profesie" se înscriu, cã uite bassiºti este...

 

@aphelion - mã bucur cã zici "mai ales de partea blues", and also:

 

m-a mai contactat azi un chitarist, ºi mai e ºi manbearpig(chitarã), de la care am avut primul reply aici. Om vedea cine ce cum.

 

Mã bucur cã se leagã ceva. Mai trebuie un tobar stronțiu ºi voce, ºi putem începe sã discutãm de o repetiție. Întindeți ºi voi antenele ºi întrebați de bateriºti ºi vocali. Þinem legãtura.

 

That's all for now :)

Link to comment
Share on other sites

Pânã acum, suntem un chitarist(eu), un alt chitarist (manbearpig), un bassist (aphelion), niºte clape (Paul Dragusin). Vrem tobe ºi glas.

 

Chiar tot românu' e chitarist?

 

Chiar nu mai poți agãța gagici cu bogos sau o tamburinã la o petrecere?

 

Sau cu karaoke?

Chiar ne batem joc, în loc sã batem tobe?

 

Tobe ºi voce. Hai, cã stãm în apã.

 

Reply aici sau la 0723.161.293 sau la lesterdrk@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

E gata, suntem o trupã, suntem determinați, suntem deja prieteni, avem deja un vibe ºi o chimie. It's the real deal, deja lucrãm la muzica ºi sound-ul nostru.

 

Ne lipseºte vocalul ãla de care ziceam mai sus...dacã te încadrezi, ai toate datele de contact. Be quick about it, sã prinzi fenomenul de la început! B)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

E gata, suntem o trupã, suntem determinați, suntem deja prieteni, avem deja un vibe ºi o chimie. It's the real deal, deja lucrãm la muzica ºi sound-ul nostru.

 

Ne lipseºte vocalul ãla de care ziceam mai sus...dacã te încadrezi, ai toate datele de contact. Be quick about it, sã prinzi fenomenul de la început! B)

 

sincer eu abia astept sa vad ce o sa faceti. ca genu ma intereseaza si pe mine..numa nu se poate :)

 

bafta si mult succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.