www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

zoom g2 sau zoom 707II


Recommended Posts

Guest tudor.

de ce tii neaparat sa-ti iei zoom?

nu ma injurati dar poate ar fi o idee sa te mai uiti si la alte marci de procesoare :)

Link to comment
Share on other sites

eu am cantat cu real succes pe un zoom 707II timp de vreo 3 ani. am ajuns sa produc niste tonuri foarte dushmanoase pentru deathmetal. g2-ul inca nu l-am caznit in nici un fel ca sa vad cat de greu poate fi facut sa sune. in nici un caz insa 707II nu e o porcarie.

 

Am ascultat Vena Cava si imi place cum suna chitara ... ai scos un sunet... dementzial din zoomu ala...

 

Diferentza dintre cele 2 la pretz la mcmusic.ro e ca... g2.1u costa 6 350 iar 707II costa 6 500....

Edited by ThrashDeath
Link to comment
Share on other sites

Eu am un Zoom 606, bazat pe acelasi chip cu 707, si un Zoom G2. Cu siguranta G2-ul e mai bun decat 606, sunetul este mult mai curat iar efectele sunt mult superioare. Nu ma refer doar la modulul de drive (cel mai important), ci si la delay, eq, reverb etc. Si auto-wah-ul sune mai bine decat in 606.

 

Pe de alta parte 707 nu este competitor cu G2. Mai repede cu 7.1, care e gama semi-profesionala.

 

Pentru "uz casnic" eu m-as indrepta spre G2 sau G2.1.

 

Sa traiesti.

Link to comment
Share on other sites

Eu peste cateva luni fac rost de ceva mai multzi bani si schimb procesoru cu mai multe pedale.... dar pana atunci vreau sa am altu... mentzionez ca am pus ochii si pe un Korg Ax 1500g.... si daca conteaza si genurile pe care vrea sa le cant... e ceva gen In Flames si probabil ceva grindcore....

Link to comment
Share on other sites

Pe de alta parte 707 nu este competitor cu G2.

de ce?

detaliaza ... asta daca nu vorbesti in vant

 

 

A inceput sa ma intereseze comparatia asta, pt ca am ganduri peste ceva timp...

Deci... Care-i mai tare?

Si aici ma refer strict la distors. Vreau ceva coios tare.

 

Astept raspuns de la cineva care a testat (sau macar a auzit) amandoua procesoarele.

 

Hai bre.. va e greu sa mearga unul pana la muzica sau unde dracu se gasesc si sa le testeze?

Link to comment
Share on other sites

de ce?

detaliaza ... asta daca nu vorbesti in vant

A inceput sa ma intereseze comparatia asta, pt ca am ganduri peste ceva timp...

Deci... Care-i mai tare?

Si aici ma refer strict la distors. Vreau ceva coios tare.

 

Astept raspuns de la cineva care a testat (sau macar a auzit) amandoua procesoarele.

 

Hai bre.. va e greu sa mearga unul pana la muzica sau unde dracu se gasesc si sa le testeze?

 

Poti merge pe site-ul Zoom si ai sa intelegi si singur de ce am spus ce am spus. 707 e predecesorul lui G7.1, dar ca procesare este bazat pe acelasi chip cu 606 si 505. Doar ca in sectiunea de drive e mai complex (cu mult) decat 505 sau 606.

 

Eu am 606 si am gasit vreo 2-3 drive-uri cu coi. In G2 am gasit vreo 5. Plus ca G2 are sunetul mai curat. Deci recomand G2.

 

Sa traiesti.

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

poate sunt eu mai incapabil...dar m-am chinuit vreo 3 h sa scot ceva cu coi adevarat dintr-un g2(imprumutat de la un prieten) si nu am reusit... :)

e adv ca nici nu m-am chinuit io prea tare :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.