www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Blacktop Jaguar Hh


Catalin Donosa
 Share

Recommended Posts

Pot sa iti zic eu... de rau. E ciudat ca iti place firma, pentru ca firma este renumita pentru tonul de single-coil, nu de humbuckere. Dar sa zicem ca te refereai la faptul ca iti place modelul(care are predominant humbuckere din cate am vazut). A doua la mana, daca totusi nu vrei sa-ti iei altceva mai calitativ de banii aia (un Cort Z Custom de exemplu-arunca-i doar o privire de curiozitate), iti sugerez sa te uiti foarte atent la cum se simte spatele grifului, parerea mea este ca are mult prea mult lac, nu e un finish "satinat" cum ar trebui sa fie la o chitara buna (dar asta depinde si de gust , de asta iti zic din nou, incearca acea chitara, nu o comanda, pentru ca presimt ca o sa o vedem la mica publicitate in scurt timp). Parerea mea, ia un strat HSS standard (made in mexic), e un pic mai ieftin, poti alege dintr-o varietate mai mare de culori si are (sa zicem) tonul firmei care iti place atat de mult (si logo-ul :death:). Dar nu cumpara chitara,oricare ar fi ea, fara sa pui mana intai pe ea.

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine e sa probezi chitara. Eu am probat un Blacktop Telecaster si mi s-a parut ceva maia tent lucrat decat Mexican Standard. Jaguarul nu are de ce sa fie rau atat timp cat iti place forma ei si scala ceva mai mica. Sunetul nu prea este unul tipic Fender, are dozele bobinate destul de hot. Eu as proba inainte si un Blacktop Jazzmaster, mi se pare mult mai interesanta combinatia cu pseudoP90-ul din neck si humbucker in bridge.

 

Cea mai versatila chitara din serie este Stratocasterul care vine cu switch cu 5 pozitii, din care 2 sunt cu coil split.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de opinii.

De acord, cel mai bine ar fi sa simti instrumentul inainte de a-l cumpara. M-am gandit si la posibilitatea de a merge la Bucuresti pentru asta.

Pe de alta parte, mai am o intrebare. Eu am incercat o vreme corzi de 11-52, pe cele subtiri (E B G) simtindu-le destul de greu la bend. Cat de mult influenteaza lungimea mai mica a griff-ului in aceasta problema?

Link to comment
Share on other sites

Depinde mult cum e construit griful, in general o chitara cu un grif bine facut ar trebui sa nu aiba tensiune prea mare. Am incercat acelasi brand de corzi si aceeasi grosime pe 2 chitari diferite reglate la fel (cat se poate) si diferenta de feeling era enorma. E vorba de 2 Fender Stratocaster, unul un Mexican Standard, altul un japonez. Pe Mexican corzile erau destul de intinse, pe japonez erau moi si flexibile. Ambele cu Ernie Ball Regular Slinky.

Link to comment
Share on other sites

Am luat-o!

http://www.musicradar.com/gear/all/guitars/blacktop-jaguar-hh-395456/review

Pe langa luciul specific unei chitare (mai) scumpe am fost placut surprins sa nu mai aud zgomotul captat de doze in difuzor. Asta comparativ cu Squier Bullet Strat, upgradat cu Seymour Duncan JB SH-4 in bridge Ma gandeam sa inlocuiesc pickup-up stock (Hot Vintage Alnico Humbucking Pickup ) cu JB SH-4. Zgomotul de care pomeneam mai sus ma gandeam ca ar proveni de la circuit mai degraba, decat de la pickup, nu?

Am pus corzi de 11-52 D'Addario. Cred ca totusi E, B si G sunt prea tari la bend, in ciuda gatului mai scurt. Mai vedem...

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru achizitie. Cred ca zgomotul provine din ecranarea necorespunzatoare a pickguardului si a cavitatii dozelor si partii electronice, sau mai degraba de la lipsa ecranarii. La cat costa un Bullet este si de inteles cat de bine este ecranata. Dozele stoc de pe Blacktop toata lumea zice ca sunt decente si ca nu necesita neaparat upgrade decat daca iti doresti neaparat tonul unei anumite doze.

 

Chitara cu un setup bun poate fi folosita foarte bine si cu corzi groase. Sfatul meu ar fi sa renunti la D"Addario si sa cumperi un set de corzi ceva mai moi, chiar daca sunt la fel de groase. Mai ok ca si tensiune mi se par Fender si Dean Markley, dupa care Ernie Ball. Asta dintre producatorii mari, mai sunt si o gramada de infasuratori de sarme de apartament care au diferite produse care mai de care mai deosebite (cel putin asta sustin ei).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am facut un upgrade chitarei si i-am pus Seymour Duncan SH-2 si SH-4.

Am facut niste poze si o comparatie intre dozele stock si celelalte. Chiar mai mult, am testat si modul coil split. L-am pastrat pentru doza neck SH-2 Jazz.

Diferenta de sunet mi se pare destul de importanta intre stock si Seymour Duncan.

Iata si descrierea de pe your tube si filmul.

Some pics with the modding of my Fender Blacktop JAGUAR with Seymour Duncans SH-2 and SH-4. The stocks sounded pretty muddy and loud, there's a big difference between them. I tested also the coil split mod. Less output but nice sound. I kept the Jazz coil split for a Fender sound. I don't have the stock bridge comparison since I decided making this move after the change. But you'll figure out how it sounded by listening to the neck one.

Used Dean Markley 10-52s and the VOX Pathfinder 15R

Sorry for the sloppy playing.

Enjoy!

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.