www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Membrane Sa Folosesc?


FlameMaster
 Share

Recommended Posts

salut la toti,

mi-am cumparat in iarna un premier Mapex Exotic Limited Series blablabla, de 14"

si vreau sa i schimb membranele cu care l-am cumparat

ce sa folosesc? ca si sunet pot spune atat ca vreau un sunet cat mai deschis

care este diferenta intre Ambassador, Suede si Emperor (membranele de la REMO) va intreb pentru ca astia de la MCmusic au dat copy-paste cu descrierea la toate membranele ce le au pe site( nu am mir, pentru ca nu este prima oara cand dau dovada de lipsa de profesionalismthumbsdown.gif, dar ce sa facem daca este singurul "magazin" de instrumente din oras )death.gif

apropo se poate cumpara de undeva din tara accesorii de tobe? dar ma refer la suruburi si alte componente cum sunt picioare pentru toba mare si deasemenea daca se ganseste in tara de cumparat MOONGEL? sau altceva ce sa il inlocuiasca

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Tre sa experimentezi cu membranele / tuning-ul premierului, n-o sa poata nimeni sa iti recomande EXACT ce cauti tu.

Mai este un magazin de instrumente muzicale, Guitar Shop, cum mergi de la time cafe / primarie spre casa de cultura a studentilor pe partea stanga.

Nu stiu daca au membrane though, tobe / cinele au sigur

Link to comment
Share on other sites

salut la toti,

mi-am cumparat in iarna un premier Mapex Exotic Limited Series blablabla, de 14"

si vreau sa i schimb membranele cu care l-am cumparat

ce sa folosesc? ca si sunet pot spune atat ca vreau un sunet cat mai deschis

care este diferenta intre Ambassador, Suede si Emperor (membranele de la REMO) va intreb pentru ca astia de la MCmusic au dat copy-paste cu descrierea la toate membranele ce le au pe site( nu am mir, pentru ca nu este prima oara cand dau dovada de lipsa de profesionalismthumbsdown.gif, dar ce sa facem daca este singurul "magazin" de instrumente din oras )death.gif

apropo se poate cumpara de undeva din tara accesorii de tobe? dar ma refer la suruburi si alte componente cum sunt picioare pentru toba mare si deasemenea daca se ganseste in tara de cumparat MOONGEL? sau altceva ce sa il inlocuiasca

 

 

Salut. la Remo denumirile Diplomat, Ambassador si Emperor se refera la grosimea membranelor. Dipl-7.5mil, Amb-10mil, Emperor-2straturi de 7mil cred.

Cu cat o membrana e mai subtire are un ton mai deschis, mai lung, emperor e mai inchis(dark), dar are viata mai lunga, si e recomandat la muzici mai "hard" si pt tobosarii "heavy hitters". Daca canti tare pe un Diplomat sau Ambassador se vor vedea loviturile pe membrana, poate chiar distrugi un Diplomat la cantare. Suede se refera la altceva, e un tip de membrana. Exista SUede Diplomat, Suede Ambassador si Suede Emperor.

Deci din fiecare model sunt mai multe tipuri, Diplomat>Clear deci transparent, Diplomat-Coated, deci acoperit cu un strat mai dur, pt cantat cu periute, si nu numai, se schimba si un pic timbrul, sunetul tobei, Diplomat Suede, sau Black Suede cred, Ebony...(negre).

Tot asa si cu Ambassador, si cu Emperor. Sper sa-ti fie de folos. Toate astea le gasesti si pe siteul REMO.Dar cred ca le-ai si gasit pan acum.

Accesorii pe ebay.de

Daca ai nevoie de ajutor pt a cumpara de pe ebay, ma gasesti aici. Scrie-mi PM.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

foarte pertinent comentariul lui gmb, mai am de adaugat sfatul de a lua o membrana dubla care sunt mai durabile decat single ply-urile si in general reduc supratonurile prin natura constructiei.

De asemenea, daca dai un search pe youtube poti vedea o gramada de oameni care fac demo la diferite fete, ca sa vezi cum suna fiecare si sa te orientezi ce vrei. Sigur, ca sunetul auzit acolo nu il vei putea reproduce 100% acasa, din cauza microfoanelor si a procesarii, dar tdpdv orientativ e totusi relevant. Sunt iarasi 100% de acord cu faptul ca tonurile mai deschise si cu sustinere sunt pentru stiluri mai soft, sau spre jazz, iar cele mai inchise cu sustinere mai scurta pentru metale. Sunt insa si membrane bune la toate. Daca nu ti-=ai luat, merita sa iei in considerare si marca aquarian, mai putin folosita la noi, dar cunoscuta dincolo. Eu tocmai am luat de pe magazinuldemuzica.ro niste fete de tomuri aquarian double ply si suna foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.