www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Pentru Cei Care Au Cumparat Din Sua Online


MardukGX
 Share

Recommended Posts

s-a mai discutat:

 

transport

 

usps=problema. daca se poate, va fi aprox 150$.

 

fedex sau ups = exagerat, undeva in zona 400-800$

 

taxe: 3% pret din factura, apoi 24% tva din total (103%)

 

alternative = atlas shipping + indulcit vamesul sau bulan

 

bafta

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Legal, mai este o posibilitate: chitara sa-ti fie trimisa de magazin la o cunostinta de acolo.

Aceasta iti trimite chitara drept cadou, deci nici o factura, si in vama , neavand pret al chitarei (neexistand factura) , o sa calculeze taxe vamale la valoarea din tarifele lor , care pentru o chitara electrica , cu doua doze ( e valoarea in vama cea mai mare), este de 80 euro.

Aceste taxe, inclusiv TVA, ajung astfel cam la 100 de lei.

Altfel, cum s-a zis mai sus, la calculul taxei vamale si al TVA sunt folosite valoarea de pe factura si (plus) valoarea transportului.

Succes!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

oricum, in varianta cu trimisul ei ca si cadou de catre o cunostinta exista riscul sa se piarda si ramai si fara ea si fara bani, fiind probabil asigurata la o suma mica (oricum asigurarea se poate face pana la o anumita suma, posibil mai mica decat cea reala). 

 

transporturi sua si atlas shipping sunt totuna

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Intrebare pentru cei care au experienta in shopping online USA: Presupunem ca vreau sa cumpar o chitara online (din USA). La ce taxe de vama trebuie sa ma astept? Si sa mai presupunem ca transportul e asigurat de fedex :lol:

 

poti intra pe www.viaddress.com si sa-ti faci o simulare de costuri. eu am mai cumparat cu ei, de obicei din mai multe parti si imi recoletau intr-un singur transport.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 10 months later...
Guest vdumitru86

salut ,

 

aceasi problema o am si eu cu cei de la atlasiping , nam vazut atata neseriozitate niciodata in viatza mea

 

pe 27 decembrie a ajuns pachetul la ei leam dat mail 10 mailuri si nici un raspuns , intrun final am luat legutura cu ei la telefon iar domnul de acolo foarte irascibil pt ca insist cu atatea mailuri si telefoane .

 

pe la jumatea lui ianuarie a plecat coletul spre romania si nici in ziua de azi nu a ajuns , cei din romania ma amana in fiecare zii de 2 saptamani ,

 

astazi nu raspund la telefon am incercat de zece orii

 

bagabontii taree.... trebuia sa ami dau seama decand leam vazut situ-ul acela belea

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.