www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Echipament


Guest Cron0s
 Share

Recommended Posts

Guest Cron0s

Salutare

 

Doresc sa imi fac un upgrade si dispun de un buget de aprox 20 mil. Insa nu pot sa ma decid cum sa procedez. As dori sa cumpar un amp mai versatil, (momentan am un MG15FX) insa majoritatea modelelor la care ma uit, depasesc lejer 3000RON chiar si second hand. Pe langa asta mai este si faptul ca am nevoie de un amp pentru camera/sala mica si combinatia head/stack pica.

De aceea ma gandesc daca ar fi mai benefica investitia in cateva pedale, gen un distortion Blackstar sau FullBoreMetal, cu un 10 band eq , poate chiar si niste doze emg. Aici singurul dezavantaj ar fi faptul ca ma umplu inutil cu pedale, acumulatori, ca apoi cand o sa dispun de un fond mai generos, sa pot achizitiona un amp dupa cum doresc.

 

Ce imi recomandat ?i , eventual sugestii de modele .

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Salutare

 

Doresc sa imi fac un upgrade si dispun de un buget de aprox 20 mil. Insa nu pot sa ma decid cum sa procedez. As dori sa cumpar un amp mai versatil, (momentan am un MG15FX) insa majoritatea modelelor la care ma uit, depasesc lejer 3000RON chiar si second hand. Pe langa asta mai este si faptul ca am nevoie de un amp pentru camera/sala mica si combinatia head/stack pica.

De aceea ma gandesc daca ar fi mai benefica investitia in cateva pedale, gen un distortion Blackstar sau FullBoreMetal, cu un 10 band eq , poate chiar si niste doze emg. Aici singurul dezavantaj ar fi faptul ca ma umplu inutil cu pedale, acumulatori, ca apoi cand o sa dispun de un fond mai generos, sa pot achizitiona un amp dupa cum doresc.

 

Ce imi recomandat ?i , eventual sugestii de modele .

 

Multumesc anticipat

 

Dar ce vrei sa faci de fapt ? Amp versatil ??

 

Amplificatorul trebuie sa amplifice ...nimic altceva ...( nu trebuie sa spele rufe si nici vase sau sa prinda posturi de radio ...)

 

Un amplif modular este util ...Un combo mic cu 2x12" /200W difuri cu 300W statie ce suporta inca o boxa de 2x12" 200W ptr scena mare.Fara a doua boxa o poti utiliza la aprox 100W max ..cu boxa suplimentara pana la 300W .

Difuri c magnet "neodinium" ,statia in clasa "D" ca sa fie usoara la transport.In locatii mici mergi numa pe "combo"..sala /scena mare duci si a doua boxa astfel creste puterea radiata cu +6dB .( se aude aproape dublu sau chiar dublu dupa unii acusticieni.De fapt teoretic +10db ar fi puterea acustica sesizata ca si dublu ca tarie acustica ,dar + 6dB ...oricum este un castig important suna mult mai tare cand pui boxa suplimentara )

 

2000 Ron ...

 

Eminence 12" SPL 104-113 dB ///pret aprox 250 Ron ...4 bucati ...1000 Ron

 

O statie poate gasesti la 1000 Ron.

 

Astea doar ca si o directie de gandire ..

 

De fapt poti sa ai un Head de 200-300W cu doua boxe de cate 2x12" si duci intotdeauna ce trebuie.

 

Statie pe tuburi poti sa uiti daca nu vrei sa cari 4x12" boxa mare ( tip Marshall) si ca sa ai putere inca o boxa de 4 x12 . Deoarece statia pe tuburi are in jur de 100W se pun 8 difuzoare ca sa creasca puterea radiata ( SPL_ cu 6 dB fata de numai doua difuri de 12" .Dar trebuie transportate..ai nevoie de oameni angajati sa care sculele.

 

Ca si efecte nu ai nevoie de altceva decat un distors de care vrei si eventual un reverb si tremolo la statie .

Daca totusi vrei efecte cumpara ceva second hand cat mai ieftin caci oricum dupa un timp vrei altceva macar sa nu-i para rau de banii dati pe efect.

Efectele nu sunt bune de nimic daca nu ai o statie de putere mare care sa redea efectele nedistosrionat.

 

\ce auzi de al toti statie cu overdive si distors din toate tuburile etc etc si difuri killer-ite efectele se pun dupa captarea cu microfon si se sud in monitoare si in PA .

 

Profesionisti au 3 randuri de statie pe sccena daca vor efecte ..Van Halen, Steve Morse etc etc

 

O statie in overdrive/clean, o statie de clean, o statie de clean numai ptr efecte .

 

Efectele nu se pun inainte de distorsionator ( din motive binecunoscute ) deci nici inainte de statie ce este dusa in distorsiuni nu se pot cupla din aceleasi motive cunoscute.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.