www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Overdrive De Bass Hybrid


Guest Vaasgtrst
 Share

Recommended Posts

Guest Vaasgtrst

Vreau sa prezint o ultima creatie, un overdrive de bass cu TL072 si lampa, ecc82 sau ecc83, dupa preferintele fiecaruia. Exemplarul de fata este pentru basistul meu, zilele astea trebuie sa facem si niste sample-uri. Se alimenteaza cu 18v.

Am sa vin cu mai multe detalii cand voi posta si mostrele de sunet.

 

Am acordat multa atentie finisarii, detaliile fac toata treaba:D (nu are inca knoburi... dar imediat ce fac rost de 6 bucati pe masura, il echipez)

 

Important: Am postat anuntul la rubrica vanzari deoarece daca cineva doreste pedala aceasta, se construieste. Pret: 300 Ron, cu ecc82.

 

Contact: razvanvasliliu@yahoo.com, sau PM, intrebati fara ezitare orice detaliu.

post-16234-0-52837400-1302887851_thumb.jpg

post-16234-0-31659800-1302887867_thumb.jpg

Edited by Vaasgtrst
Link to comment
Share on other sites

Guest Vaasgtrst

Finisajul arata de nota 10, dar un detaliu important: un grilaj de protectie pt. tubul acela merge UNS. :D

 

Mersi de pont.

Asa-i, m-am gandit si la asta, doar ca pentru modelul de fata nu am avut si nici nu am mai cumparat, gasisem pe ebay ceva si aratos si rezistent. Daca voi mai face unul cu siguranta am sa montez un grilaj!

Totusi, trebuie sa zic ca nu e atat de vulnerabila lampa pusa acolo, trebuie sa ai niste picioare de lemn ca sa o lovesti:)).

 

Ramai pe receptie, urmeaza sa urc niste mostre de sunet cat de repede!

 

Numai bine,

Vas

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Vaasgtrst

Am venit si cu niste sample-uri pentru OD-ul de bass, din nou inregistrate cu un microfon de camera web; sugerez sa folositi casti ca sa se poate auzi basul cum trebuie. Am folosit un bas Peavey, tras prin pedala asta si apoi intr-un Ampeg 115. Diferentele de tonuri intre sample-uri este datorata mai mult diferitelor setari ale ampului, dar si ale pedalei, care este destul de versatila. Tonurile merg de la fullgain pana la un crunch foarte fin, am incercat sa imit si fuzz-ul. Daca aveti timp, treceti prin toate sunetele, o sa va faceti o idee mai buna. Precizez ca lampa e un TAD 12ax7. Se pot face o multime de sunete diferite, am incercat sa rezum cumva sunetul micutei in ce vedeti mai jos; sunt curios sa incerc niste doze active, cu mai mult output..

 

 

Fullblast tone1.wma

Fullblast tone2.wma

Fullblast tone3.wma

Crunch1 tone1.wma

Crunch1 tone2.wma

Crunch2 tone1.wma

Crunch2 tone2.wma

Crunch3 tone1.wma

Crunch3 tone2.wma

Fulblast tap 1.wma

Fullblast tap2.wma

fullblast tap3.wma

fuzz1.wma

fuzz2.wma

 

 

Vas

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Guest Vaasgtrst

Nimeni nimic? UP!

 

Aviz basistilor, dati personalitate sunetului vostru! Sau dati-va cu parerea cel putin, apreciez! UP

Edited by Vaasgtrst
Link to comment
Share on other sites

Modelul este unul foarte bine gandit. Am vazut articolul despre el si conceperea lui pe un forum nemtesc, link direct de la cei de la Musikding. Un pret foarte bun, extrem de bun, avand in vedere efortul ce trebuie depus la asa ceva si calitatea rezultatului. Un chitarist cu care cant mai are doua pedale de la tine si nu pot decat sa iti laud manopera.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.