www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu ma aud cand inregistrez


Recommended Posts

ok, deci cea mai buna scula de inregistrare de care dispun e guitar rig. problema cu el e ca nu pot sa inregistrez peste un backtraking, deci as mai avea nevoie de un program.

acum eu am luat adobe audition, foloseste plug-in-ul de guitar rig...exact ce vreau, dar nu ma aud in timpul inregistrarii

 

daca stiti alte programe care folosesc plug-in guitarig, sau alte tehnici de inregistrare..in care sa ma aud si eu...plss...heeeelp :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest preo

cubase ... nuendo e specializat pentru montaj audio for video, deci, unless faceti coloana sonora pentru un film, n'are sens sa il folositi.

Link to comment
Share on other sites

cubase ... nuendo e specializat pentru montaj audio for video, deci, unless faceti coloana sonora pentru un film, n'are sens sa il folositi.

 

Nuendo foloseste si la ce ai zis tu, dar in principal este pentru inregistrat si mixat, si este mai bun decat cubase si multe altele. Mai intai vezi despre ce e vorba si dupa aia da sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

ai grija .. intamplator stiu mult mai multe decat crezi. si spre deosebire de altii care isi dau cu parerea pe aici, chiar lucrez intr-un studio audio si intr-un studio de montaj video. o sa ma abtin sa mai postez in continuare in acest topic.

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce a vrut sa spuna Preo este ca e prea complicat sa folosesti un program gen Nuendo pentru un task atit de simplu precum cel al lui Dementhor. Si are dreptate.

Realitatea este ca dupa ce am inceput sa folosesc Tracktion, nu m-am mai uitat inapoi la Cubase&Nuendo - pentru inregistrat un instrument si multitracking Tracktion este cel mai simplu si mai intuitiv. Ask Cearny :( . Dementhor, Tracktion este raspunsul pentru tine. Daca te apuci sa-l folosesti, iti pot da indicatiile necesare pentru o cit mai rapida si ushoara acomodare. Daca este nevoie, pt ca Tracktion este atit de simplu incit voi cita dintr-o conversatie cu Cearny (sper sa nu-l supar...):

 

"cearny: si-asa m-am indragostit de tracktion, e genial

cearny: atata putere ascunsa intr-o interfata ultra-simpla

cearny: face de rusine sonar-ul

mmg: exact

cearny: e pentru retarzi ca mine

mmg: ma bucur sa aud inca un roman spunind asta

mmg: inseamna ca nu sint autic

cearny: :)

mmg: pai, nu e pt retarzi, este pt muzicieni...

mmg: :)

cearny: :)

cearny: asa e

cearny: power to the people

mmg: adica e mai putin pt oamenii de la console cit pt compozitori, instrumentisti

cearny: exact

cearny: si culmea e ca e foarte foarte puternic

cearny: oricum

cearny: radeam singur cand am inceput sa assignez inputurile

cearny: cat de simplu poate fi

mmg: hahaha

cearny: si am direct monitoring din start

mmg: pt mine a fost un god send"

Link to comment
Share on other sites

Am pus si eu Tracktion

Nu stiu cum sa zic...

Am reusit sa invat super interfata lui cam in 5 minute de frecat programul. E super intutitiv si nu pare sa fie asa de gurmand ca audition cu resursele (sau cel putin asta e impresia mea)

Stie pluginuri vst (Adica puteti folosi guitar rig ,amplitube si alte minunatii )

Eu am reusit sa trag prima bucatica functionala cam dupa 30 de secunde de frecat. Un mare + sunt butoanele ce se activeaza in timpul inregistrarii : abort & restart si abort. Prima este extrem de folistoare pentru varzalaii ca mine :)

 

Va multumesc ca mi-ati deschis ochii si ca mi-ati usurat munca.

Singurul - pe care i l-am gasit lui Tracktion este lipsa salvarii in format mp3. Inca trebuie sa ma folosesc de un encoder extern pentru miscarea asta si asta imi scade putin din productivitate dar cred ca pot trai si fara salvare direct in mp3 :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.