www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[Iasi] Caut Instrumentisti Pt Formatie (Rock, Jazz, Blues, Funk)


sorin_popovici
 Share

Recommended Posts

In principiu ideea e sa fie muzica si sa sune interesant.

 

 

Gen tipa asta sa zicem.

 

Ideea principala nu e sa castigi bani(sau cel putin nu in viitorul apropiat) ci sa inveti muzica , sa te perfectionezi ca instrumentist (fie ca instrumentul tau e voce, chitara, bass, tobe etc.) si sa acumulezi

experienta cantand muzica buna (si care sa-ti puna si probleme (inveti oleaca de armonie, oleaca de ritm etc).

 

Eu am ceva ani pe chitara (vreo 12 (chitara clasica, vreo 2 ani pe electrica)).

Link to comment
Share on other sites

1. Bine, dar ce gen/uri muzical/e preferi?

2. Ce varsta ai si ce varsta ar trebui sa aiba eventualii amatori de colaborare?

3. Mizezi pe coveruri sau pe piese originale? Eu accept ambele abordari, putand prelua cele mai deosebite piese ale trupelor anglo-saxone din aria hard rock, blues, R&B, dar avand si multe idei muzicale proprii.

4. Sunt chitarist, ma pot cate ceva si la chitara-bas, ocazional si mai slabut ca armonie la clape, precum si ca vocalist. A se retine, prefer sa cant la chitara si nu-s tanar, ci old-boy. Ma gasesti la acelasi topic.

Link to comment
Share on other sites

Eu am 29 de ani. In principiu orice...cover-uri deocamdata pana reusim sa punem de ceva interesant. De exemplu acuma tocmai am invatat john mayer I dont need no doctor.

 

Uite ceva de genu asta daca am reusi cu piese proprii http://www.youtube.c...feature=related (solo-ul e tare la baiatul asta)

 

Nu stiu nici eu foarte multe, doar ca stiu ca as incerca sa fac asta indiferent de cum merge piata. In principiu caut oameni care-s dispusi sa invete ce e aia Dm7b5 sau stiu deja si pot sa mai invat si eu de la ei :).

Pentru inceput bagam blues cat incape - stormy blues de exemplu (

). Edited by sorin_popovici
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut . Uite merg si eu la Iasi la facultate , imi place tot ce ii muzica dar privind stilul meu de obicei daca ma pune cineva sa improvizez is la blues si jazz ( sau mai bine jazzy blues ( sau bluesy jazz?.. meh , who knows nu imi plac categorizarile )). Am inceput cu muzica la chitara clasica si chitara electrica a urmat destul de repede . In principu folosesc Fender Stratocaster into daaa Crybaby into daaa Marshall , pot sa spun ca joc mai "pro" ( sa zicem asa...) deoarece mam invatat sa folosesc doar tone-ul de pe chitara si volume-ul sa fac differite combinatii de ton si de clean/overdrive blabla . Am lucrat si in studio , si imi cumpar niste "jucarii" de inregistrare pentru proiecte mici ( deocamdata) . Daca esti interesat scrie un email .

Eu am 29 de ani. In principiu orice...cover-uri deocamdata pana reusim sa punem de ceva interesant. De exemplu acuma tocmai am invatat john mayer I dont need no doctor.

 

Uite ceva de genu asta daca am reusi cu piese proprii http://www.youtube.c...feature=related (solo-ul e tare la baiatul asta)

 

Nu stiu nici eu foarte multe, doar ca stiu ca as incerca sa fac asta indiferent de cum merge piata. In principiu caut oameni care-s dispusi sa invete ce e aia Dm7b5 sau stiu deja si pot sa mai invat si eu de la ei :).

Pentru inceput bagam blues cat incape - stormy blues de exemplu (

).

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.