www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rack?


 Share

Recommended Posts

Salut. Am si eu o rugaminte. Poate cineva sa imi explice care e treaba cu rack-ul de chitara? Adica care ar fi mai indicat daca nu prea cant live, un rack sau un amplificator cu efecte? Poate cineva sa imi spuna cum se poate face un rack si cam ce ar trebui sa fie in el? Si puteti sa imi dati niste indicatii ? Bugetul meu ar fi cam de 4000 de ron si acum ma gandesc la ce sa imi iau.

Link to comment
Share on other sites

care e treaba cu rack-ul de chitara?

Treaba-i bună dar mai durează.

 

cum se poate face un rack si cam ce ar trebui sa fie in el?

Un rack se face din (cel puțin) două șine perforate și se instalează de obicei într-o cutie, pentru protecție și mobilitate.

 

care ar fi mai indicat daca nu prea cant live, un rack sau un amplificator cu efecte?

Dacă folosești mai multe efecte de rack (și poweramp-uri, mixere și alte utilități) probabil vei vrea să le pui într-un rack. Dacă nu, nu.

Există nenumărate tipuri de unități în format pentru rack de 19'', la fel cum sunt nenumărate tipuri de echipament care nu-s. Mulți chitariști folosesc și efecte tip pedală într-o tăviță (sertar) de rack, împreună cu un looper ce poate fi comandat de la distanță pentru a le activa/dezactiva.

 

"Pedalele" încorporează și circuitul de control (i.e. sunt făcute să stea lângă utilizator), pe când efectele de rack de obicei oferă control via MIDI (astfel permit control de la distanță și automatizare/sincronizare). Cu MIDI ai evident mult mai multă flexibilitate decât cu un comutator on/bypass.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.