www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reparatii Microfoane - Ajutoooor!


Guest Cerbuu
 Share

Recommended Posts

Guest Cerbuu

Salutare. Am un microfon Audix OM5 aproape nou. Folosit doar cateva ore. Intr-o repetitie a inceput sa piarda semnalul. Sa se auda intrerupt si dintr-o data nu a mai mers. Am schimbat cabluri, etc..nimic.

Stie cineva sa repare asa ceva? Am rugat un prieten de-al meu sa se uite prin el, dar nu s-a bagat prin capsula. Nici nu as vrea daca nu e musai nevoie.

Va rog sa ma ajutati cu un contact, ceva...

 

Merci anticipat,

 

 

Milica.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

te salut. pentru inceput... foarte important ! DE UNDE AI CUMPARAT MICROFONUL ? L-ai luat de nou ? ai acte pe el ? cel mai simplu este sa mergi la cei de la care l-ai luat si sa ti-l schimbe !

 

daca este luat la second hand... atunci e un pic mai problematic...

 

Incearca sa vezi daca nu cumva s-a desprins vreun fir de la mufa XLR tata din corpul microfonului ! uneori se intampla ca firele din interior sa fie mai subtiri si de la vibratii sa se rupa de langa lipitura ! eventual refa toate lipiturile... e simplu si nu ai nevoie decat de pistol de lipit bun, fludor si pasta decapanta sau sacaz...

 

O sa mai ai nevoie de niste surubelinite bune cu capete mai fine si mai inguste, in cruce sau normale si de o penseta buna sau un cleste cu cioc lat ca sa extragi mufa din corpul microfonului.

 

se poate sa fie dezlipit si unul dintre firele ce vin lipite direct la capsula(undeva in laterala ei sau dedesubtul ei(depinde de constructie !)... la fel de simplu se rezolva !

 

daca insa ai o problema la membrana microfonului... atunci nu stiu sincer ce sa-ti spun... este extrem de riscant sa umbli la membrana, mai ales daca nu ai cum sa o schimbi(daca nu ai una de schimb).

 

incearca sa vorbesti cu DAN OVERDRIVE.... poate ca are el cum sa te ajute. asta e telefonul lui - 0766 911 471

 

INSA, DACA AI CUMPARAT MICROFONUL DE NOU DE LA UN MAGAZIN, atunci mai bine mergi cu el ca sa ti-l schimbe !

 

bafta si te rog sa ne spui cum s-a rezolvat si ce problema ai avut. merci.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

parerea mea sincera...

 

cel mai bine, daca sunt probleme din cauza membranei sau a bobinei, este sa trimiti microfonul la service-ul firmei....

 

daca este vorba doar de un fir desprins, atunci e simplu... DAR, daca este ceva de la membrana sau bobina, atunci nu cred ca este bine sa risti ! din ce stiu eu, in Romania nu exista service pt. asa ceva...

 

sau exista si nu stiu eu... poate ne mai ajuta si altii !

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.