www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara fara taste


Guest Seraph
 Share

Recommended Posts

Guest Seraph

exista chitara fara taste? (presupun ca da)

in caz afirmativ, de unde pot sa fac rost de asa ceva?

ma intereseaza o chitara clasica netemperata.

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

cred ca termenul corect ar fi fretless,si sincer am cautat sa iti dau un ex da nu prea sunt poze pe google cu ce vrei tu.daca ai un lutier bun,iti poate slefui tastele la o chitara clasica pana cand sunt la nivel cu restul fingerboardului,si asa ai o chitara fretless.

 

asta ar fi o solutie destul de buna, destul de ieftina si de simpla.. ma gandesc kiar k dk raman la ideea de a pili tastele unei chitare clasice, as putea s'o fac chiar io..

totusi, sunt curios daca se gaseste pe undeva in Romania (sau chiar si in apropiere) o astfel de chitara speciala, adica facuta sa fie fara taste, cu gatul netastat :) (v'ati prins voi ce vreau sa zic).

daca stie cineva un astfel de lutier sau un magazin, i'as fi recunoscator daca mi'ar transmite.

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

Da de ce sa pilesti tastele ? Scoate-le...

 

 

raman si gauri in griff; daca pilesc dupa aia griffu o sa ramana f subtire..

 

oricum, cum as putea sa scot tastele? k sunt destul de bine intepenite..

e, ma descurc pana la urma cu o surubelnita mai ascutita cred..

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Zicea un nene pe xbass ca mere cu pistolu de lipit. Le incalzesti si se duce lipiciu. Apoi, ia gandeste-te tu bine, cum le pilesti, fara sa pilesti si fretboardu... si mai mult, cu ce le pilesti, ca sunt destul de tari.

 

PS: dupa ce le scoti, gaurile sunt destul de mici... si se pot umple cu chit... si raman ca markere.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.