www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doza pentru acustica


Guest Memphis
 Share

Recommended Posts

Guest Memphis

Am o acustica fara posibilitatea de a o amplifica! As vrea sa-i pun o doza... Ce-mi recomandati? Care sunt avantajele si dezavantajele in comparatie cu un microfon pentru amplificare? Please help me!

Link to comment
Share on other sites

nimeni, nimic?

 

Pai nimic caci de ex, eu credeam ca-i un vechi topic..

 

GOOGLE ....pickup for acoustic guitar......sau.....piezo for acoustic..etc

 

Iei o capsula piezzo dintr-o carte postala care "canta" si cu grija lipesti un cablu ecranat subtire pe firele care sunt lipite pe capsula.

Aceata capsula o lipesti cu "Gel Scotch" ( se gaseste in tuburi stil pasta de dinti) ceva ce seamana cu siliconul ,nu se intareste , nu devine casant si amortizeaza unele "tonuri pe medii" .

Deci lipesti sub calus in interiorul chitarei . Langa surubul din partea de jos a chitarei se da o gaura ( langa butucul din lemn ) unde este mai subtire si montes\zi o mufa jack pe care ai lipit celalalt capat al cablului ecranat , si gata.Ar mai trebui un preampif adaptor de impedanta +EQ cu baterie , montat in interiorul chitarei ,dar este OK si asa ptr inceput.A se folosi cu cablu scurt , este bine sa il folosesti cu un compresor

( pedala) cu zgomot mic.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.