www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metalcore


alex_omul
 Share

Recommended Posts

Oke... sunt curios si eu ce trupe de metalcore romanesti stiti, sau sunt ceva trupe de metalcore romanesti? Ma intereseaza trupe gen Killswitch Engage, Norma Jean, Luti-Kriss, The Chariot, Deftones etc. etc.

Si ceva trupe de grind metal romanesti daca stiti sa imi ziceti :)

Link to comment
Share on other sites

alex_omul despre Luti-Kriss, The Chariot nu am auzit, insa Deftones nu au nici o treaba cu acest curent metalcore :)

cat despre trupele de metalcore de la noi te-a lamurit sheriffu.

 

Cum nu ai auzit de luti-kriss? :) Norma Jean = Luti-Kriss. Si-au skimbat numele, si au scos 2 albume sub numele de Luti-Kriss (un EP si inca un album de 12 piese, albume pe care ti le recomand cu cea mai mare caldura daca iti plac Norma Jean)

Mdeah The Chariot nu prea is cunoscuti... numa acuma cu warriors tour-ul de la POD se fac si ei mai cunoscuti.

Cat despre Deftones, ai dreptate, nu metalcore este genul care ii definesc cel mai bine, insa au si ei cateva piese metalcore (vezi Lotion, Elite, Rickets etc.)

Link to comment
Share on other sites

lol, eu nu-s de aceiashi parere cu tine in legatura cu piesele mentionate de la deftones. cronologic vbind metalcoreu este un curent aparut dupa 2000-2001, in zona massachusetts-trupe reprezentative:killswitch engage, as i lay dying,unearth, shaddows fall,atreyu,caliban,trivium etc si predecesoarele lor care au pus bazele curentului aftershock,overcast

 

, iar piesele lu deftones sunt scoase pina in 2000, nici macar albumul din 2003 self titled nu are legatura cu metalcoreu ( care e un stil obtinut prin imbinarea mai multor genuri de metal ex melodic death metal, heavy, cu hardcore , cel putin asha sustin cei ce chipurile stiu mai bine ). ca genre poti incadra deftones in crossover, nu-metal, rock , experimental, unde vrei tu , dar nu in metalcore :)

 

ps:mersi de pontu cu norma jean si luti-kriss

 

 

info's : http://en.wikipedia.org/wiki/Metalcore

Edited by pixy
Link to comment
Share on other sites

m-am documentat si eu putin (ca tot is racit, si nu am ce face acasa).

ca genre poti incadra deftones in crossover, nu-metal, rock , experimental, unde vrei tu , dar nu in metalcore
Cat despre Deftones, ai dreptate, nu metalcore este genul care ii definesc cel mai bine, insa au si ei cateva piese metalcore (vezi Lotion, Elite, Rickets etc.)

Dupa cum vezi, kiar nu am incadrat Deftones ca o trupa metalcore (poate doar in primul post, dat m-am corectat deja) ci am zis ca au piese metalcore. Si m-am inselat :)

The band's output as Luti-Kriss was often compared to bands like Deftones, Training For Utopia and Will Haven, but as Norma Jean their music is more similar to metalcore bands such as Coalesce, Converge, The Dillinger Escape Plan and Botch.

(De pe Wiki).

Mie piesele mentionate de la deftones imi suna foarte mult a metalcore, de aia am facut afirmatia respectiva :)

Btw Josh Scogin, fostu vocal luti-kriss acuma e solist la The Chariot. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest nothin

chiar asa ... bine poate sa simte o oarecare influenta metalcore... vocea mai mult

si faptul ca mai bagam si o pedala dubla ceva sa fie mai complicat :)

 

apropo... uite concertul nostru de la brasov... ma rog o bucata... eram toti lemn :))

http://www.youtube.com/watch?v=7fgOWSndfdU

Edited by nothin
Link to comment
Share on other sites

chiar asa ... bine poate sa simte o oarecare influenta metalcore... vocea mai mult

si faptul ca mai bagam si o pedala dubla ceva sa fie mai complicat :)

 

apropo... uite concertul nostru de la brasov... ma rog o bucata... eram toti lemn :))

http://www.youtube.com/watch?v=7fgOWSndfdU

 

super concertu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest paul-pantera

Cum nu ai auzit de luti-kriss? :) Norma Jean = Luti-Kriss. Si-au skimbat numele, si au scos 2 albume sub numele de Luti-Kriss (un EP si inca un album de 12 piese, albume pe care ti le recomand cu cea mai mare caldura daca iti plac Norma Jean)

Mdeah The Chariot nu prea is cunoscuti... numa acuma cu warriors tour-ul de la POD se fac si ei mai cunoscuti.

Cat despre Deftones, ai dreptate, nu metalcore este genul care ii definesc cel mai bine, insa au si ei cateva piese metalcore (vezi Lotion, Elite, Rickets etc.)

 

sunt de aceeasiparere cu pixy...deftones nau treaba cu metalcoreu. Formatiile romanesti sunt celementionate de sheriff (si io tot pe alea le stiu, in afara de 16mm de care nu am auzit,deci nu ma pot pronunta). Mai ar fi o trupa Avatar...care are niste pasaje metalcore (iati albumu live din 2005 intitulat live on mozzartstrasse). Si Deviant tot metalcore sunt

Edited by paul-pantera
Link to comment
Share on other sites

Guest Angus Malmsteen

Eu stiam ca deftones sunt Hardcore, dar ma rog... mie metalcoreul nu mi se pare cine stie ce... Din punct de vedere instrumental 2 acorduri care se repeta pe toata melodia, in cel mai bun caz 3 si niste versuri care se zbiara si grohaie pe care daca vrei sa le intelegi iti trebuie lyricsurile de pe net... nu prea mi se pare muzica

Link to comment
Share on other sites

Guest Firebrand

nu ma pot abtine...am citit si eu pe net ceva de As i Lay Dying si Norma Jean..si tre sa intreb si eu...ceva trupe romanesti de Metalcore crestin stie careva? pare tare interesant genu...

Edited by Firebrand
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.