www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

bazait pe tasta 1 corzi libere ?


Marius T
 Share

Recommended Posts

Salut, ce se poate face sau de la ce poate sa apara bazait pe tasta 1 cand corzile sunt libere (doar la mi si ) ? deci ca si cum pragusul de la grif (langa cuie) ar fi tocit sau mai stiu eu ce... Am un Squier Standard Fat Stratocaster si nu bazaia la inceput dar apoi a inceput sa bazaie la corzile libere. Mentionez ca nu bazaie in rest pe grif :):) . Si alta intrebare este daca acel pragus se poate schimba sau e lipit acolo :) sau ce pot sa fac fara as pun bucatele de hartie ca sa inalt sau ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Solutia cea mai la indemana este sa ridici din bridge foarte putin corzile buclucase, atat cat sa scapi de buzz.

Daca inainte nu pateai si s-a intamplat inainte se poate ca griful sa fi prins o curbura. Verifica daca e drept dupa indicatiile de aici. Ai mare grija!

 

Pragusul n-ar trebui sa fie lipit...

 

Poate ar trebui totusi sa schimbi corzile... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Razz

incearca sa schibi corzile, si eu am patit ceva asemanator , dar ca bazaia aleator si nu puteam identifica sursa. Si pragusul se poate schimba sigur..

offtopic : Eu mi-am cumparat un pragus de clasica din Carrefour Militari :)) :)) deci trebe sa fie si la Muzikia !! si a fost si ieftin pe deasupra

Link to comment
Share on other sites

Solutia cea mai la indemana este sa ridici din bridge foarte putin corzile buclucase, atat cat sa scapi de buzz.

Daca inainte nu pateai si s-a intamplat inainte se poate ca griful sa fi prins o curbura. Verifica daca e drept dupa indicatiile de aici. Ai mare grija!

 

Pragusul n-ar trebui sa fie lipit...

 

Poate ar trebui totusi sa schimbi corzile... :)

 

curbura nu a prins ca daca verific apasand pe prima tasta si pe ultima coarta are maxim 0.5mm distanta fatza de tasta 8-9 ceea ce e ok, cum spuneam nu bazaie deloc pe alte taste pe grif ci doar pe prima tasta cand corzile sunt libere, diseara dau jos corzile sa vad pragusu ce e cu el daca e lipit sau nu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

Am patit si eu sa ceva..dar la o acustica reghin.Buba era la cheite,la inceput nu bazaia dar cu timpul nu stiu ce s-a intamplat.Incearca sa prinzi pe rand cheitele cu mana, ca sa nu mai miste...pune usor degetu pe ele sau poti sa le prinzi mai bine in mana..nu conteaza...si apoi da-i pe coarda mi si vezi daca mai bazaie,faci asta cu fiecare cheita si daca cheita e de bai,vezi care e si o inlocuiesti. :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu mi-am schimbat corzile cu unele mai subtiri si bazaie la greu chitara acum . Daca trec la marimea care a fost inainte are sa treaca?

in principiu da.

griful a fost reglat pentru tensiunea indusa de corzile cu grosimea initiala. cand schimbi gauge-ul ( :) na' ca ma dau important), trussrodul trebuie manarit astfel incat griful sa fie adaptat la noua tensiune (dar asta nu e recomandat sa DIY :) unless poti sa te lipsesti de chitara aia - poate definitiv).

bafta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.