www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu cine va fi urmatorul G3


John Petrecce
 Share

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Angus Malmsteen

O sa fie Malmsteen, Vai si Petrucci de la Theatre din cate stiu eu. Era vorba sa fie si in romania, dar nu stiu daca mai este si chiar as vrea sa stiu.

Link to comment
Share on other sites

Ce sa mai fie cu Malmsteen ? Sa-i invete iar cum se canta la chitara ?

Si ce atata Satriani ,Vai etc .... numa vitezomani de astia. Ar fi fain de vazut un Blackmore, Page, Eric Johnson, sau Robben Ford. E bun cu oricare ... dar asa ceva e practic imposibil de realizat.

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Ce sa mai fie cu Malmsteen ? Sa-i invete iar cum se canta la chitara ?

Si ce atata Satriani ,Vai etc .... numa vitezomani de astia. Ar fi fain de vazut un Blackmore, Page, Eric Johnson, sau Robben Ford. E bun cu oricare ... dar asa ceva e practic imposibil de realizat.

 

Un Malmsteen, Blackmoore si Page chiar ar fi genial ... ma rog, daca Blackmore ar fi in stare sa stea locului si sa nu-i corecteze pe toti !

Link to comment
Share on other sites

S-a facut acu vreo 2-3 ani in Anglia o cantare cu Malmsteen,Uli Jon Roth si Al di Meola. O are cineva ? Macar audio si tot e bun . . .

Dau bere multa !!! Sau daca are cineva Friday Nights in San Francisco pe DVD ... iarasi dau beri !

Si putin offtopic .... cine a ascultat Deep Purple cu Satriani la chitara poate ne spune cate ceva ....

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

O sa fie Malmsteen, Vai si Petrucci de la Theatre din cate stiu eu. Era vorba sa fie si in romania, dar nu stiu daca mai este si chiar as vrea sa stiu.

Ma cam indoiesc...ptr ca fara Satriani nu prea am vazut G3 si in plus de asta, cu Malmsteen si Petrucci a mai fost! :)

 

Ce sa mai fie cu Malmsteen ? Sa-i invete iar cum se canta la chitara ?

Si ce atata Satriani ,Vai etc .... numa vitezomani de astia. Ar fi fain de vazut un Blackmore, Page, Eric Johnson, sau Robben Ford. E bun cu oricare ... dar asa ceva e practic imposibil de realizat.

In primul rand cu Eric Johnson a mai fost cat despre faptul ca Malmsteen i-i invata sa cante... :) Hai sa fim seriosi! ca tot veni vorba de viteza...Parerea mea ca Malmsteen e cel care exagereaza sa nu mai vorbesc despre obsesia de minoare armonice si clasicisme...Sory ca te contrazic dar nu m-am putut abtine.

Link to comment
Share on other sites

Malmsteen nu perde la viteza armonia.... in timp ce ceilalti 2 (satriani si vai) o fac .... Deci da ... Malmsteen ar trebui sa-i invete!

In primul rand ce canta Malmsteen e altceva decat ce canta Vai sau Satriani iar cand spui ca nu pierde armonia chiar nu stiu la ce te referi! :) La nivelul lor nu stiu daca pierde vreunul armonie, timp ,metrica,etc sau te referi la altceva?

Link to comment
Share on other sites

In primul rand ce canta Malmsteen e altceva decat ce canta Vai sau Satriani iar cand spui ca nu pierde armonia chiar nu stiu la ce te referi! :) La nivelul lor nu stiu daca pierde vreunul armonie, timp ,metrica,etc sau te referi la altceva?

Hai sa lasam putin la o parte ce canta. Gandeste-te cum canta !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Hai sa lasam putin la o parte ce canta. Gandeste-te cum canta !!! :)

Cum canta Malmsteen (nu zic ca nu-mi place) da cred ca e oproblema de gusturi iar tu fiind mare fan din cate i-mi dau seama uiti ca de fapt important e pana la urma CE CANTA si nu CUM CANTA...ca de-aia e muzica frumoasa. Eu sunt de ex fan Petrucci dar nu-mi displac nici ceilalti si nici nu vin cu argumente in favoarea lui cum ca ce sau cum ar canta.

Link to comment
Share on other sites

Probabil m-am facut inteles gresit .... ceea ce am vrut sa spun este ca toti 3 sunt chitaristi f buni, dar cand trec pe viteza doar Malmsteen reuseste sa pastreze o armonie, o melodie in ceea ce face si nu doar sa faca game rapid .....

 

Edit : Cel putin Vai cand trece la viteza dupa 45 de sec devine plictisitor...

Edited by megasoft
Link to comment
Share on other sites

Cum canta Malmsteen (nu zic ca nu-mi place) da cred ca e oproblema de gusturi iar tu fiind mare fan din cate i-mi dau seama uiti ca de fapt important e pana la urma CE CANTA si nu CUM CANTA...ca de-aia e muzica frumoasa. Eu sunt de ex fan Petrucci dar nu-mi displac nici ceilalti si nici nu vin cu argumente in favoarea lui cum ca ce sau cum ar canta.

Nu sunt deloc mare fan Malmsteen ! Dak erai un pic mai atent mai sus idi dadeai seama ce "fan" sunt. E o chestie de cum abordezi melodia. Ce-mi place la Malmsteen de mor este tonul sau , care este totusi destul de apropiat de al clasicilor, si atitudinea pe scena.Si sa stii ca , conteaza chiar prea mult cum canti .Uita-te pe net si ai sa vezi japonezi vitezisti ca Malmsteen, Vai etc. de nu o sa iti vina sa crezi. Ce ... nu canta .... ba da. Dar cum ..... ? :)

Link to comment
Share on other sites

Probabil m-am facut inteles gresit .... ceea ce am vrut sa spun este ca toti 3 sunt chitaristi f buni, dar cand trec pe viteza doar Malmsteen reuseste sa pastreze o armonie, o melodie in ceea ce face si nu doar sa faca game rapid .....

 

Edit : Cel putin Vai cand trece la viteza dupa 45 de sec devine plictisitor...

 

 

 

Fara suparare, dar nu prea cred ca ai ascultat 2 melodii Vai in viata ta! Daca dupa parerea TA Vai face game rapid atunci chiar mai ai o gramda de ascultat. Si despre Satriani la fel. Si... daca nu te superi, imi zici si mie o melodie unde Steve Vai sau Satriani face 45 de sec. de shred? Astia 2 chitaristi sunt divini, astia sunt perfectia intruchipata! Am ascultat fiecare album, vazut fiecare DVD de cel putin 10 ori si nu a fost nici macar o secunda in care sa ma plictisesc.

Link to comment
Share on other sites

Fara suparare, dar nu prea cred ca ai ascultat 2 melodii Vai in viata ta! Daca dupa parerea TA Vai face game rapid atunci chiar mai ai o gramda de ascultat. Si despre Satriani la fel. Si... daca nu te superi, imi zici si mie o melodie unde Steve Vai sau Satriani face 45 de sec. de shred? Astia 2 chitaristi sunt divini, astia sunt perfectia intruchipata! Am ascultat fiecare album, vazut fiecare DVD de cel putin 10 ori si nu a fost nici macar o secunda in care sa ma plictisesc.

Pai vezi !!! In loc sa vezi fiecare DVD de 10 ori mai bine te uitai numai de 5 ori iar in rest te uitai si la altii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.