www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat-Achizitie Chitara


Hell
 Share

Recommended Posts

Scuze ca apar si eu la spartul targului, de obicei nu prea am ce spune la topicuri de genul asta.

 

Iacata reviewuiesc: eu am luat chitara (Aria MAC-55) in noiembrie 2008 cu 750 lei, din magazin. Ca specificatii citez de la producator:

Seria MAC este caracteristizata prin cutaway dublu, corp cu profil arcuit şi 24 taste. [...] toate (cu excepţia MAC55) au tremolo. [...] Dacă un bridge fix şi două humbuckere sunt mai pe stilul tau, atunci MAC55 este un model pentru tine.

 

Specificaţii

 

* Corp: alder (arin/anin) - chestia asta m-a atras, majoritatea din gama asta de pret sunt din basswood (tei) -, corp cu archtop, modelul de sub finisaj e flamed

* Grif: maple (artar), bolt-on, jonctiunea grifului cu corpul are o curba ergonomica

* Tastiera: rosewood (palisandru)

* Taste: 24

* Scala: 648mm (25-1/2 ")

* Doze : 2 humbuckere OH-1 (de-ale lor de la Aria)

* Controale: 1 volum, 1 ton, un selector cu 3 pozitii, un switch de coil-split care comuta ambele doze in single-coil; asa ai toate combinatiile (neck/neck+bridge/bridge) o data pe humbucker si a doua oara pe coil-split

* Bridge: fix (gen Tun-O-Matic) Aria Original

* Hardware: cromat

* Finisaj: see-through black (negru translucid, se vede fibra prin el)

Pot compara sunetul doar cu cateva chitari pe care le-am smotocit: Aria are un sunet mai bogat in medii si inalte (ma refer la sunetul la rece), probabil datorita lemnului din care e facut corpul. Initial comparatia sunetului neamplificat cu un Reghin cu aproape un kilogram mai greu a fost nefavorabila, pentru avea mai putini basi (Reghinul avea multi basi si mai putine medii+inalte, semana cu o acustica). Dupa care am inceput sa percep detalii care nu existau la Reghin. Amplificata merge foarte bine pe toate plaja de gain (pe incercate). Probabil ca impresiile astea nu va vor lamuri prea mult, asa ca va spun ca ne iubim mai mult ca la inceput si la anul ne casatorim :lol:.

Griful este comod, corpul este destul de usor si bine echilibrat, finisajul este excelent - chitara este FRUMOASA si se simte bine la mana.

Ca defecte, ar fi ca nu toate suruburile erau fixate bine (unele erau largi in gaura, rezolvat usor cu scobitori) si ca firul de masa care ar fi trebuit sa faca contact cu bridge-ul flutura prin cavitatea potentiometrelor (rezolvata si asta).

Am ecranat cavitatile, i-am pus potentiometre push-pull si am anti-faza pe cel de volum si mega-bucker pe cel de ton (plus switchul de coil-split). Nu stiu cum voi gandi dupa ce voi pune mana pe chitari scumpe (sunt decis s-o fac :P), dar acum sunt foarte atras de ea.

 

Mostre am mai pus eu pe ici pe colo pe RGC (tineti cont ca sunt nepriceput):

http://forums.rgc.ro...post__p__495436

http://forums.rgc.ro...post__p__512249

http://forums.rgc.ro...post__p__536165

 

Acum back to topic: si eu, ca si Hell, cred ca atunci cand iti iei o chitara e bine sa iei una cat mai buna (punctul de reputatie pe care i l-am dat lui cedrik a fost ca pentru nu mi-a placut cum folosesc unii o notiune pentru care altii mai au respect). Rationamentul care zice sa-ti iei o chitara care nu te atrage ca sa vezi daca ai talent/ureche/aplecare/mai-stiu-eu-ce e ca si cum ai zice sa-ti iei o nevasta urata sa vezi daca te descurci cu casnicia. N-am auzit de oameni care si-au vandut casa ca sa-si cumpere chitara, asa ca teama altora pentru starea portofelului meu mi se pare nefondata.

Ia-ti chitara care iti place, este cel mai important. Asa am analizat si eu, am decis, l-am rugat pe guitarhead sa vina cu mine la cumparare sa fiu sigur ca nu are defecte evidente (multumesc inca o data, guitarhead!) si acum imi place mai mult ca la inceput. Si evit sa ma uit la ea, ca sa nu o smotocesc iar :D.

 

Alta chestie: aici e Aria langa prima mea chitara, cea care a ajuns Explorer in topicul asta.

post-10306-0-84326000-1298316946_thumb.jpg

Adicatelea era cat de colturoasa cuprinde. Aria n-a avut nicio problema s-o inlocuiasca (ma rog, unele mici la inceput, e greu sa schimbi iubita). Toate chitarele colturoase au probleme de ergonomie si dupa un timp iti pasa mai mult cum suna chitara decat cum arata ce exprima. Asta nu inseamna ca daca iti place o chitara colturoasa sa nu-ti iei. Cel mai important e sentimentu'.

 

Dixi et salvavi animam meam. Sanatate si virtute.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Scuze,dar daca nu ma insel,din cei enumerati de tine doar doi au avut de-a face cu death metalul.

 

ti-am dat doar cateva exemple....nu trebuia sa te infurii acuma si sa-mi dai -1 doar pt ca dintre toti chitaristi enumerati de mine, doar 2 au de-a face cu death metal-ul :lol: ... cate despre imagine, sunt de acord cu d'l Doctor X :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

O noua nelamurire legata de aceasta data de Aria MAC Gothic... Modelul este oficial? Daca da,care este numele real al produsului,presupun ca exista un nume pentru el,altul decat Gothic. Spre exemplu exista Aria PE-STD Gothic,o varianta a modelul PE-STD. Intreb asta deoarece nu gasesc pe site-ul oficial al celor de la Aria absolut nimic legat de acest produs,nu-l gasesc sub acest nume nici in lista cu produse dicontinued.

Rock on!

Link to comment
Share on other sites

O noua nelamurire legata de aceasta data de Aria MAC Gothic... Modelul este oficial? Daca da,care este numele real al produsului,presupun ca exista un nume pentru el,altul decat Gothic. Spre exemplu exista Aria PE-STD Gothic,o varianta a modelul PE-STD. Intreb asta deoarece nu gasesc pe site-ul oficial al celor de la Aria absolut nimic legat de acest produs,nu-l gasesc sub acest nume nici in lista cu produse dicontinued.

Rock on!

 

Numele real este Aria MAC Gothic. Asta am vrut sa imi iau inainte de MAC-55 (coil-split cu push-pull fata de switch si strings-through-body fata de Tun-O-Matic), dar deja nu se mai gasea. Nu am vazut-o niciodata pe site-ul Aria, dar site-ul Aria e destul de prost facut. Ai gasit pe undeva sau ai vazut-o doar in oferta?

Modelele Gothic sunt cele cu finisaj satin-black si hardware negru.

 

LE: WTF, m-am uitat in catalogul lor si nu mai fac niciun superstrat cu 2 humbuckere, toata seria MAC (si Presto si STD) are 2 HB + 1 SC si tremolo tip strat si se pare ca e la moda forma de Les Paul. WTF!!! Bine ca am apucat-o pe a mea.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

[...] are 2 HB + 1 SC [...]

 

Erata: 1 humbucker si 2 single-coil. Eram suparat :death:.

 

Aria Gothic este o Aria MAC-55 cu finisaj satin-black, hardware negru (cum a zis si Masta Gi) si string-thru-body.

 

Mai degraba este o Aria MAC-25, aia avea coil-split pe potentiometrul de ton.

Link to comment
Share on other sites

Mda,nu se mai gasesc prin Romania chitare Aria MAC noi,una singura mai este la MC Musical(un MAC 50) dar este zgariata bine pe partea din fata sus.

Pentru cei din Brasov,unde as putea sa vopsesc chitara,in masura in care o iau pe aceea? Vreau sa fie o lucrare de calitate,dar ma mai gandesc daca se merita. imi plac Ariile,dar nu ma incanta puntea cu tremolo si nici culoarea in mod extraordinar. Pentru cei care mai vor chitara Aria mai gasesc doar Aria STG 003 la MC Muzical in Bucuresti si alea in numar mic. Am verificat in vreo 3 magazine mai mari din Romania,toate partenere MC Muzical(unic importator) si nu am gasit nimic altceva. Am inteles ca vor aduce ceva "Arii" dar din seriile noi si la preturi mai mari.

Din nefericire,se pare ca nici cu "Corturile" nu stam mai bine,oricum la cum ne sta economia,s-ar putea ca in curand sa isi ia fiecare roman cate unul(nu una).

 

Rock on!

Edited by Hell
Link to comment
Share on other sites

Mda,nu se mai gasesc prin Romania chitare Aria MAC noi,una singura mai este la MC Musical(un MAC 50) dar este zgariata bine pe partea din fata sus.

Pentru cei din Brasov,unde as putea sa vopsesc chitara,in masura in care o iau pe aceea? Vreau sa fie o lucrare de calitate,dar ma mai gandesc daca se merita. imi plac Ariile,dar nu ma incanta puntea cu tremolo si nici culoarea in mod extraordinar.

 

Intreaba-i ce discount iti fac la Aria aia zgariata. 300-400 de lei ar fi echitabil. E la moda sa ai chitara relic :lol:.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Misto chitara.

 

Ai avut probleme cu Floyd-ul inainte sa il blochezi?

 

Da, am setat floydul, totul ok, cand am strans suruburile de la locking nut, imi dadea cu cativa centi mai sus acordajul, am spus ca nu e problema ca il pot corecta din fine tuners, pauza, ca nu merg...oricat am setat-o tot imi da mai sus, daca acordez in E standard, imi da acordajul unpic mai sus.

 

Oricum, voiam sa testez o chitara cu floyd dar mna, din cauza asta nu pot. Oricum m-am obijnuit cu floydul blocat, e ok, si are low action, defapt e foarte low, dar fara fret-buzz.

Chitara asta in momentul de fata nu as da-o pe nimic :)

Are un pret/calitate excelent !

 

LE: am acordat-o pana in Drop B si suna de intepenesti lol.

 

Cu urmatoarea ocazie cand voi avea o inca o chitara sa o tin in Standard pe aceea, o voi lasa pe aceasta in Drop B sau C.

Edited by DraculVaDomni
Link to comment
Share on other sites

Este 490 lei.

Cu atata o vand in magazin cu finisajul stricat? Noua e 700, cam scartari. Daca poti trece peste aspect si tipul tremolo-ului (nici mie nu-mi place tremolo-ul ala, dar nu din considerente practice), ai putea sa-i intrebi daca o dau cu 350, take-it-or-leave-it. Nu ai nimic de pierdut. Si daca incearca sa te convinga ca aspectul e nesemnificativ, rade-le in nas. Toata lumea stie ca afecteaza tonul in mod fundamental. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.