www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Banjoist In Bucuresti


YankeuDeHunedoara
 Share

Recommended Posts

Salut la toti.

Chuckk sunt, american de 3 ani in Romania. Stau in Bucuresti.

Eu cant la banjo 5-string, si am un electric cu mine. Probabil ca o sa fac o calatorie in state vara, si o sa-mi iau si acusticul.

Sa stiti ca se canta orice fel de muzica la banjo, nu numai bluegrass si country! Am facut facultate de muzica, cu specializare in compozitie, la o universitate care se ocupa mai mult cu jazz. Am invatat cate ceva despre jazz, dar nu este primul gen pe lista mea.

Numai sa stiti ca exist, daca are cineva nevoie vreo data de banjoist, contactati-ma... nu ma prea astept, dar sunt aici. :)

Un vid:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut la toti.

Chuckk sunt, american de 3 ani in Romania. Stau in Bucuresti.

Eu cant la banjo 5-string, si am un electric cu mine. Probabil ca o sa fac o calatorie in state vara, si o sa-mi iau si acusticul.

Sa stiti ca se canta orice fel de muzica la banjo, nu numai bluegrass si country! Am facut facultate de muzica, cu specializare in compozitie, la o universitate care se ocupa mai mult cu jazz. Am invatat cate ceva despre jazz, dar nu este primul gen pe lista mea.

Numai sa stiti ca exist, daca are cineva nevoie vreo data de banjoist, contactati-ma... nu ma prea astept, dar sunt aici. :)

Un vid:

 

Bine ai venit, domule Yankeu! Sper sa-ti faci prieteni si sa gasesti noi colaboratori pe-aici.

Oricum, intrarea ti-ai facut-o cum nu se poate mai bine. Apreciez modestia si umorul.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit!

 

Eu m-am indragostit de banjo dupa ce am auzit 16 horsepower/Woven Hand. Vreau sa imi cumpar un banjo si sa invat sa cant... dar mereu au aparut alte necesitati financiare. Dar nu ma dau batut inca. Apoi ramane de vazut si cum voi reusi sa integrez banjo-ul in muzica post-rock/experimentala, dar cred ca voi reusi cumva :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit!

 

Eu m-am indragostit de banjo dupa ce am auzit 16 horsepower/Woven Hand. Vreau sa imi cumpar un banjo si sa invat sa cant... dar mereu au aparut alte necesitati financiare. Dar nu ma dau batut inca. Apoi ramane de vazut si cum voi reusi sa integrez banjo-ul in muzica post-rock/experimentala, dar cred ca voi reusi cumva :D

 

Salut!

Esti in Bucuresti? Am vazut unu intr-un magazin pe Calea Victoriei, vizavi de Muzica; pe partea Pietii Revolutiei, un pic mai spre Unirii. Cerau 900 RON

L-am incercat, era OK. N-am avut penele care trebuia, si n-au avut pentru degetul mare. Mi s-a parut putin incet ca sunet. Poate ca ar fi mai tare cu toate penele. Ma uit fiecare data cand trec pe acolo, si mai este acolo.

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit!

 

Eu m-am indragostit de banjo dupa ce am auzit 16 horsepower/Woven Hand. Vreau sa imi cumpar un banjo si sa invat sa cant... dar mereu au aparut alte necesitati financiare. Dar nu ma dau batut inca. Apoi ramane de vazut si cum voi reusi sa integrez banjo-ul in muzica post-rock/experimentala, dar cred ca voi reusi cumva :D

 

 

 

Salut din nou.

Nu ma uitasem la clip-ul pana acuma. Stii ce e instrumentul? Cred ca e banjola, care sigur ca ar fi si mai greu de gasit. Mi-se pare ca are si corzi de nylon. Eu stiu ca ii place lui Pat Cloud sa foloseasca banjola, dar imi place cum canta la banjo:

http://www.youtube.com/watch?v=LZRyaX7QeVE

(Sa nu creada cineva ca pot sa cant asa...)

Link to comment
Share on other sites

Da, exact, este o banjola cu corzi de nylon! Ma intreb, in afara de sunetul diferit, sunt alte diferente (la cantat) fata de un banjo? Also, la banjo poti canta si doar cu degetele, fara penele speciale pentru degete? Am incercat sa cant cu ele pe chitara dar nu am reusit sa ma obisnuiesc deloc.

Edited by ulfhednar
Link to comment
Share on other sites

Da, exact, este o banjola cu corzi de nylon! Ma intreb, in afara de sunetul diferit, sunt alte diferente (la cantat) fata de un banjo? Also, la banjo poti canta si doar cu degetele, fara penele speciale pentru degete? Am incercat sa cant cu ele pe chitara dar nu am reusit sa ma obisnuiesc deloc.

 

Nu cred ca ar fi vreo diferenta la cantat, dupa ce stiu eu.

Unii cant "clawhammer" la banjo fara pene:

Eu nu pot asa. Unii cant la banjo tenor cu o pana pentru chitara.

Nici eu nu puteam sa ma obisnuiesc cu penele pentru degete de ani de zile. Am cantat in stil bluegrass, dar fara pene. Sunetul a fost foarte incet, si dupa multi ani trebuia sa invat ca sa ma auda altii. Acuma nu mai pot fara!

 

-Chuckk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am si eu Banjo stagg de vreo 3 luni si am cateva probleme: 1. mi s-a rupt nut-ul acela rotund la coarda a 5-ea si nu gasesc nicaieri sa cumpar unul nou.

 

2. Am observat ca atunci cand tin pana in spatele bridge-ului de lemn, adica atingand cele 5 corzi, are un sunet mai clar. Ar trebui sa continui sa o tin acolo sau nu trebuie sa fac asa ceva?

 

3. Unde gasesc si daca ma avantajeaza un thumb pick de metal?

 

4. Ce sa fac ca sa imi cresc vointa de a canta? Pentru ca am observat ca, oricant as iubi sunetul si ideea, tot mai mult cant la chitara.

 

5. E bine ca am inceput sa invat foggy mountain breakdown asa devreme? Sau sa trec la ceva mult mai usor?

 

Mersi mult si astepta raspuns, Chuckk!

Link to comment
Share on other sites

Am si eu Banjo stagg de vreo 3 luni si am cateva probleme: 1. mi s-a rupt nut-ul acela rotund la coarda a 5-ea si nu gasesc nicaieri sa cumpar unul nou.

 

2. Am observat ca atunci cand tin pana in spatele bridge-ului de lemn, adica atingand cele 5 corzi, are un sunet mai clar. Ar trebui sa continui sa o tin acolo sau nu trebuie sa fac asa ceva?

 

3. Unde gasesc si daca ma avantajeaza un thumb pick de metal?

 

4. Ce sa fac ca sa imi cresc vointa de a canta? Pentru ca am observat ca, oricant as iubi sunetul si ideea, tot mai mult cant la chitara.

 

5. E bine ca am inceput sa invat foggy mountain breakdown asa devreme? Sau sa trec la ceva mult mai usor?

 

Mersi mult si astepta raspuns, Chuckk!

 

 

Salutari, Dexter. Ma bucur foarte mult ca cineva canta la banjo!! N-am mai fost la Cluj pana acuma. Daca ai sa fii vreodata in Bucuresti, sa-mi spui!

 

1. Nu cred ca gasesti in tara. Se poate comanda din strainatate:

http://www.stewmac.com/shop/Nuts,_saddles/Banjo_5th_string_nut/Bone_Banjo_5th_String_Nut.html

dar cred ca platesti de 10 ori mai mult pentru livrare decat pentru nut-ul. Eu cred ca se poate inlocui destul de usor, cu o bucata de lemn moale, cu o taiatura (sans?) sa tina coarda la loc. N-am mai incercat, dar poate ar fi mai usor si mai bine pentru instrumentul sa folosesc, de exemplu, o guma din creion? Sa fie, bineinteles, destul jos ca sa atinga coarda pe fret-ul. Si ai grija sa nu zgarie finisajul.

 

2. Tonul poate fi afectat si de inaltimea lui "tailpiece"-ul. Adica, daca este ceva metal care tine corzile langa bridge-ul, si se poate regla, de obicei suna mai "bright" cand corzile sunt tinute mai aproape de head-ul (scuza ma ca nu stiu termene pe romaneste). Ma refer la partea ca toba = "head". Iar bridge-ul ala afecteaza intonatie. Pot sa-ti spun pe engleza? Ideally, you position that bridge so that the harmonics at the 12th fret match the same notes fretted at the 12th fret. Tensiunea pe coarda se schimba un pic cand o apesi, asa ca nu poti sa faci dupa ochiul, ci dupa urechi. :) Poti sa pui bridge-ul cum iti place tie, dar aste e metoda cea mai recomandata sa il pozitionezi.

 

3. Asta nu stiu, am folosit numai de plastic. Pentru degetele mici, am si plastic si metal; metal pentru bluegrass, plastic mai mult pentru jazz. As putea sa-ti dau niste fingerpicks de metal, dar nu am pentru degetul mare. Astept sa vina un prieten din state cu alte.

 

4. Hmm. Bela Fleck! Incredibil. Melodia "Michelle" din 1991. Si Earl Scruggs e o legenda vie, oricare melodie. Ai cumva Band-In-A-Box? Impro-Visor este similar (mai prost) dar gratuit: http://www.cs.hmc.edu/~keller/jazz/improvisor/

E mai mult pentru jazz, dar merge si la bluegrass, si eu de curand bag acordurile in el si e mai fun sa cant, nu chiar solo.

Poti sa canti finger-style la chitara? Unii canta asa, si poate ca te-ar inspira daca folosesti mana dreapta intr-un mod care se foloseste si la banjo, sa devina mai natural. Eu nu pot sa fac nimic cu o pana plata pe niciun instrument :( N-am invatat.

 

5. Foarte bine! Eu am invatat FMB devreme. Am stat la loc si am cantat-o 100 de ori, am numarit. Mai degraba cantam pe bucati, dar nu stiam atunci. Daca poti sa o canti balansat, cu timp egal, ai facut ceva. Si fetele vor fi in limba dupa tine! (Your mileage may vary)

Poate inveti si Desteapta-te romane:

http://www.hangoutstorage.com/banjohangout.org/storage/tabs/d/tab-desteapta-te--r-14728-3804632011.pdf

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Super, mersi mult de tot ajutorul! Ziceai ca iti aduce un prieten din state niste picks? Ar putea sa iti aduca si un nut si un thumb pick de metal, si apoi facem o tranzactie, astfel ca iti trimit banii si tu imi trimtii produsele? Nu de alta, dar am auzit ca pentru bluegrass e ideal thumb pick de metal si sunt foarte eager sa il incerc :)

 

EDIT: Si vrei sa zici ca, (english) if I position the bridge arbitrary, the harmonics at the 12th fret my not sound the same as the fretted notes at the 12th fret? So you're saying that I need to find the perfect position so the harmonics match the fretted notes at 12? And should the tailpiece touch the strings, press harder on the strings, or not touch them at all?

Edited by Dexter KSE
Link to comment
Share on other sites

I-am scris de thumb picks de metal si nut-ul. Nu stiu daca a plecat deja, dar vom vedea.

 

Ai inteles bine cu bridge-ul. Si din cauza ca nu sunt toate corzile la fel, uneori bridge-ul sta un pic spre diagonal.

Daca un harmonic e prea jos, bridge-ul trebuie mutat mai departe de nut-ul unde e coarda aia; daca un harmonic e prea sus, trebuie mutat mai spre bridge-ul.

Cu tailpiece, incearca sa-l reglezi si vezi cum iti place sunetul. Dupa ce stiu eu nu trebuie sa fie asa sau asa. Dar poti sa-l folosesti sa cauti sunetul care iti place fara sa misti bridge-ul.

Keep on pickin!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Guest Ottobarbarul

Chuckk eu vreau sa imi fac o trupa de irish/irish punk si ne-ar prinde bine un banjo! contact: ottobarbarul@yahoo.com

Suntem 2 chitaristi cu voce cu tot.

Edited by Ottobarbarul
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.