www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[Servicii] Help !


bdeliriou5
 Share

Recommended Posts

Salut tuturor.

 

Am o problema de rezolvat in sensul ca am facut un schimb prin rgc de genul:

 

Un procesor digitech pe lampi pe o chitara electrica ibanez.

 

 

La momentul schimbului posesorul avea o problema la pedala de expresie, iar proprietarul chitarii stia acest lucru.

Acum dupa o perioada de timp (aproximativ 2-3 saptamani) procesorul (care are vreo 10 pedalute) se pare ca nu mai functioneaza, si anume, 4 pedalute din ele.

 

Persoana de pe rgc ar vrea sa trimita procesorul inapoi si sa primeasca chitara inapoi sau sa imi trimita procesorul inapoi, iar eu sa i dau o suma mai mica din valoarea chitarii electrice ibanez.

 

Ce ar trebui sa fac. Ce ati face in locul meu?

 

Chitara la momentul schimbului era cotata la 900-1000 lei de fostul proprietar.

 

 

Pls help.

 

Vreau ca si eu, cat si fostul proprietar al chitarii sa iasa din treaba asta multumiti...

post-14570-0-30479700-1296974371_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Problema cu switchurile se poate rezolva, am un prieten care a avut un Digitech RP7 care avea o problema cu 2 dintre switchuri si a reusit sa le repare singur. Trebuie desfacut procesorul si curatate foarte bine toate switchurile cu alcool izopropilic sau ceva de genul asta si vazut dupa daca mai e cazul si de altceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Teoretic, daca pedala s-a stricat dupa ce s-a realizat schimbul, cam asta este, cel putin in viziunea mea. Pentru ca aici actioneaza principiul "vazut, placut, cumparat", chiar daca unele persoane ar putea acorda o anume garantie pentru o anume perioada. Dupa cum spune si colegul de forum de mai sus, e un risc asumat, si trebuie sa traiesti cu el.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt cu o alta parere... de ex. am luat o gramada de pedale de la Teckus, dintre care una a ajuns la Sighisoara dupa un schimb. Userul Teckus a reparat pedala moca dupa ce a trecut prin doua maini. Ce sa zic?

 

Sau ampul meu, care s-a crapat cu doua zile dupa ce l-am vandut. Ma simteam prost si am platit eu reparatia.

 

Totusi nu cred ca e o regula pentru acest lucru, daca nu vrei sa te ocupi de reparat/schimbat/etc. zici ca nu esti de acord, daca ai un pic de bun simt, incerci sa ajuti omul.

Link to comment
Share on other sites

A cam trecut o perioada buna de timp de la schimb. Nu cred ca e cazul sa-ti trimita procesorul inapoi mai ales ca dupa cum spune Blackthom se poate repara doar prin curatare, probabil ca nu mai fac contact switchurile, nu ca ar fi defecte in sine.

 

Depinde si cat timp l-a folosit persoana respectiva, ca daca a cantat numai de cateva ori alta ar fi problema.

Sau poate nu-i mai place procesorul ii pare rau dupa chitara si cauta motive.

Edited by chitara_calda
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am avut si eu o problema de genu, in sensul ca am facut un schimb pe schimb cu un user de pe forum (nu dau nume) pedala contra pedala..... s-a dovedit ca pedala care o primisem de la el avea o problema cu un knoob, care era putin stramb, si cursa arata putin ciudat....am incercat sa-l indrept, iar in incercarea mea de a face asta, am vazut ca era lipit, chestie de care nu a mentionat, si a sustinut sus si tare ca a cumparat pedala de noua si nu a facut asa ceva cu ea, si ca mi-a trimis-o intacta....totusi, din respectul care il am pt membrii de pe forum, am fost de acord sa suport eu reparatiile pedalei....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.