www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Microfon Chitara Acustica


Guest metalhead000

Recommended Posts

Guest metalhead000

Salutare :)

 

As vrea sa imi cumpar un microfon pentru chitara si am nevoie de niste pareri. Nu caut un microfon sofisticat , ci doar unul care sa inregistreze destul de bine. Daca m-ati ajuta cu niste linkuri as fi recunoscator :) . mersi :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Salut!

Uite aici batrane: http://forums.rgc.ro...itara-acustica/ Nu mai sunt decat doua available ca au trecut 3 ani de atunci. Oricum ai doua modele de la MC Music inca posibile.

Discutia asta nu avea cum sa nu mai fi fost inceputa. :D In sensul in care daca am scris "microfon pentru chitara" pe Google, al doilea link a fost chiar thread-ul pe care ti l-am dat.

Edited by Andrei Cristian
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Nu stiu care ar fi mai bun, dar Samsonul-ul e pe USB si are si pre-amplificator pe el. Ceea ce e tare pentru ca il bagi direct in pc. De sunet habar nu am pentru ca nici unul n-ar spune: "The Behringer XM1800S is a little better than the Samson Q1U". Mai asteapta, poate le-a testat cineva pe amandoua.

Edited by Andrei Cristian
Link to comment
Share on other sites

Salutare :)

 

As vrea sa imi cumpar un microfon pentru chitara si am nevoie de niste pareri. Nu caut un microfon sofisticat , ci doar unul care sa inregistreze destul de bine. Daca m-ati ajuta cu niste linkuri as fi recunoscator :) . mersi :D

 

Microfonul de multimedia este foarte bun ptr tine ...dar sa nu-l folosesti pe intrarea de Mic al PC-ului ci trebuie facut un adaptor ce contine un rezistor , un condensator , si se alimenteaza de la o baterie ...daca se monteaza si un BUFFER CU FET ai un microfon "condenser" de calitate.

 

Fiind foarte ieftine poti sa faci doua microfoane din acestea ( electret +adaptor sau +si buffer) ca sa introduci pe doua cele canale L si R semnalul de la cele doua microfoane pozitionate fata de chitara ptr sunetul optim..

 

Colegii nostri de dforum au prezentat scheme etc ptr asemenea microfoane ...nu arunca banii pe prostii...

Link to comment
Share on other sites

Guest metalhead000

Suna foarte bine , dar din pacate nu prea am cunostiinte in electronica si in oraselul meu nu cred ca o sa gasesc piesele necesare (oricum o sa ma interesez sa vad)

 

Multumesc pentru raspuns :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.