www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reparatii Chitare Romanesti!


Guest rockfusion
 Share

Recommended Posts

Guest rockfusion

as dori sa stiu ce schema electrica e compatibila pt hora iris,am nevoie neaparat sa o repar,sau unde as putea gasi schema electrica pt modelul acesta

Link to comment
Share on other sites

as dori sa stiu ce schema electrica e compatibila pt hora iris,am nevoie neaparat sa o repar,sau unde as putea gasi schema electrica pt modelul acesta

 

 

 

 

 

Salut,

 

Schema e ca la orice stratocaster cu 3 doze. Daca ai o doza simpla in gat, una simpla in mijloc si una simpla sau dubla in bridge, 3 potentiometre (1 volum, 2 tonuri) si un switch de doze (in 5 pozitii), schema e dupa cum am zis ca la un stratocaster standard. Poate sa difere daca ai doza humbucker in bridge si vrei sa ii faci legaturi mofturoase pt diferite feluri de a functiona doza respectiva (split/tap coil etc.) Dar daca vrei sa o lasi standard atunci e la fel de simplu.

 

 

 

 

http://www.guitarpla...-wiri46ed23.jpg

 

http://static.zoovy....sss5l12_000.jpg

 

http://www.christian...itar_wiring.jpg

 

http://www.axeblaste...SS/MexiSSS2.jpg

 

 

 

 

Daca nu iti plac linkurile astea, cauta tu pe goagăl ca sunt foarte multe ce te pot ajuta.

 

Bafta la lipituri,

 

Andrei

Edited by old_progressive
Link to comment
Share on other sites

Guest rockfusion

brotheri mersi mult dar eu am o nemernica de 'scandura Hora Iris' o sa adaug o fotografie poate va aduceti aminte ceva:),deci la mine singura problema e ca am 2 switchuri on off dupa cum veti observa in fotografie, 2 potentiometre unu e volum unu de ton o mufa jack mama 2 doze capacitive cred ca sunt...

 

http://cheesyguitars.com/hora_iris.html

Edited by rockfusion
Link to comment
Share on other sites

brotheri mersi mult dar eu am o nemernica de 'scandura Hora Iris' o sa adaug o fotografie poate va aduceti aminte ceva:),deci la mine singura problema e ca am 2 switchuri on off dupa cum veti observa in fotografie, 2 potentiometre unu e volum unu de ton o mufa jack mama 2 doze capacitive cred ca sunt...

 

http://cheesyguitars.../hora_iris.html

 

Modelul actual Iris e un strat, de asta noi ti-am aratat scheme pentru o asemenea configuratie.

 

 

Eu as inlocui cele 2 switch-uri on/off cu un switch in 3 pozitii (bridge, bridge+neck, neck).

Cam ce preferi (ca sa stiu ce fel de schema sa caut pentru tine?

Variante ar fi: 2 x volum + 2 x ton (un volum si un ton pt fiecare doza in parte?

1 master volume + 2 x tone?

1 master volume + master tone?

Depinde de preferintele tale, posibilitati sunt multe.

 

Ai de gand sa pastrezi electronica originala?

Link to comment
Share on other sites

Guest rockfusion

Modelul actual Iris e un strat, de asta noi ti-am aratat scheme pentru o asemenea configuratie.

 

 

Eu as inlocui cele 2 switch-uri on/off cu un switch in 3 pozitii (bridge, bridge+neck, neck).

Cam ce preferi (ca sa stiu ce fel de schema sa caut pentru tine?

Variante ar fi: 2 x volum + 2 x ton (un volum si un ton pt fiecare doza in parte?

1 master volume + 2 x tone?

1 master volume + master tone?

Depinde de preferintele tale, posibilitati sunt multe.

 

Ai de gand sa pastrezi electronica originala?

 

mersi da am rezolvat problema,am realizat schema dupa un fender telecaster,bine ca sunt electronist si am reusit faza cu acele switchuri.inca o data mersi mult

Link to comment
Share on other sites

Guest rockfusion

Cum esti electronist? Mi-ai starnit curiozitatea.

 

pai da am cunostinte de electronist,daca nu eram si nu stiam nimic nu ma apucam de nebun sa fac legaturile electrice la chitara,am intrat aici ca sa caut o schema pt chitara asta,nu ma dau mare ca stiu eu acuma detoate.oricum e foarte bun forumul f bine :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Karacter

pai da am cunostinte de electronist,daca nu eram si nu stiam nimic nu ma apucam de nebun sa fac legaturile electrice la chitara,am intrat aici ca sa caut o schema pt chitara asta,nu ma dau mare ca stiu eu acuma detoate.oricum e foarte bun forumul f bine :D

 

offf... se mai trezeste cate unul sa spuna ca are cunostinte de electronist dar nu stie care -s pozitiile comutatoare ale unui switch de 3 pozitii[un exemplu]... ce contine partea electrica a unei chitari in afara de: cabluri, comutatoare[switch-uri,intrerupatoare], potentiometre, condensatori[de obicei vin lipiti, sau lipit la potentiometrul de ton sau eventual se poate pute un condensator de la totalul masei[de la rezistenta cumulata] direct pe bridge - scapi de un sunet de brum i-ar condensatorul isi elibereaza sarcina in mana ta cand atingi corzile(fara risc de electrocutare)], rezistente(se poate lega in paralel cu condensatorul de la masa la bridge), doze(??? cate ai nevoie - daca consideri ca -ti trebuie 5 atunci spor la munca... ii realizabil)....?

 

Ce am uitat: cunostinte de electro-fizica + o gramada de "solver"(aka: flooder)

 

Binenteles ca se mai poate condimenta reteta cu un pic de creme royale:un booster, poate ceva componente active...

 

Iar pentru final: iti pui si leduri pe ea ca sa arate mai S.F -iti transformi chitara in pomulet de craciun ;) (partea asta a fost o gluma asa ca ignor-o)

 

Iar cum prietenii nostri francezi spuneau bonne appetite: eu iti urez spor la munca(mai ales cu manualul de fizica - clasa 10, daca nu ma insel)

Edited by Karacter
Link to comment
Share on other sites

Guest Karacter

Crezi ca are sange-n veioza? Si daca spune, ce-o sa-i faci? biggrin.gif

 

de unde sa aiba? doar poate daca s-o intamplat vreun miracol peste noapte si-a gasit o cale ocolitoare...

si daca apare il rog sa explice de ce a dat "minus" si daca are ceva de spus atunci ii rugat sa vina sa-o faca... dar cu mine a pus-o daca nu-mi stie electro-fizica [s-a bagat unde nu-i fierbe oala], pentru ca m-am saturat astfel de oameni

Link to comment
Share on other sites

Guest rockfusion

haha esti tare amuzant nenea kataracta,karacatita pardon karacter,dar din pacate nu ai vazut ce ceream eu cu adevarat: ceream SCHEMA ELECTRICA A CHITAREI HORA IRIS CARE DIN PACATE NU O POSED CA DACA O AVEAM NUMAI VENEAM SA MANANC ***** (SCUZATIMI EXPRESIA) PE RGC SI DACA NU ERAM ELECTRONIST HABAR NU AVEAM SA REALIZEZ SCHEMA SUB INDICATIILE UNOR OAMENI DE TREABA NU CA DUMNEATA.DECI REPET DACA NU AVEAM CUNOSTINTE CAT DE CAT NU MAI IMI BAGAM NASUL IN ASA CEVA.VAD CA AI MULTE 'VOTURI' NEGATIVE DIN PACATE, ASA CA AI TREABA ,NU VENII SA STARNESTI CEARTA.STAI CALM NARE ROST SA STRICAM IMAGINEA FORUMULUI CU BALAMUCUL.MULTUMESC SI SPOR LA 'TREABA':excl:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.