www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Vs Jackson


Guest Frets_on_fire

Firme  

20 members have voted

  1. 1. Ce firma face chitari mai potrivite pentru metal/hard rock ?



Recommended Posts

Guest Frets_on_fire

Ce firma produce chitari mai potrivite pentru metal ?

 

SE COMPARA CHITARILE MID-RANGE PRICE!!!

 

ceva intre 1200RON-2000RON

 

Jackson-ul din cate am inteles are probleme cu Floyd Rose-ul licentiat...

Ibanez-ul are unele dintre cele mai bune bridgeuri licentiate Floyd Rose ... seria EDGE si ZR Tremolo care este chiar foarte bun, concurand chiar si cu Originalul Floyd , produs de firma germana Schaller.

 

Jackson-ul stiam ca sunt putin mai bune la partea de doze , Ibanez-ul decade in calitate prin PSDNuri

 

La lemnul din care sunt confectionate chitarile as zice Ibanezul este superior

 

In Fine.... am facut un pool mai sus , puteti vota preferintele dumneavoastra

Totodata , niste replyuri mai "ingineresti" sunt binevenite!

Link to comment
Share on other sites

Ce firma produce chitari mai potrivite pentru metal ?

 

SE COMPARA CHITARILE MID-RANGE PRICE!!!

 

ceva intre 1200RON-2000RON

 

Jackson-ul din cate am inteles are probleme cu Floyd Rose-ul licentiat...

Ibanez-ul are unele dintre cele mai bune bridgeuri licentiate Floyd Rose ... seria EDGE si ZR Tremolo care este chiar foarte bun, concurand chiar si cu Originalul Floyd , produs de firma germana Schaller.

 

Jackson-ul stiam ca sunt putin mai bune la partea de doze , Ibanez-ul decade in calitate prin PSDNuri

 

La lemnul din care sunt confectionate chitarile as zice Ibanezul este superior

 

In Fine.... am facut un pool mai sus , puteti vota preferintele dumneavoastra

Totodata , niste replyuri mai "ingineresti" sunt binevenite!

 

Doze PSND nu sunt decat pe modelele Gio(seria ieftina de la Ibanez).Acum,din cate am auzit,nici dozele INF nu ar fi minunate dar la 2000 de ron,dupa parerea mea daca vrei o chitara pt metal(si nu numai),as lua asta +asta.Si ai o chitara cat se poate de versatila cu floyd foarte bun,care probabil va bate multe chitare din categoria aia de pret.

Asta in cazul Ibanez.La Jackson nu ma bag fiinca nu am fost niciodata fan,asa ca nu le cunosc prea bine modelele :unsure:.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Ce firma produce chitari mai potrivite pentru metal ?

 

SE COMPARA CHITARILE MID-RANGE PRICE!!!

 

ceva intre 1200RON-2000RON

 

Jackson-ul stiam ca sunt putin mai bune la partea de doze , Ibanez-ul decade in calitate prin PSDNuri

seria gio, cea care e echipata cu doze psdn, nu se incadreaza in categoria ta de pret (in afara de vreo 2 modele care desi depasesc 1200 sunt echipate cu psdn la fel ca si modelele de 700-800 lei).

deci nu poate fi luata in calcul. cred.

si oricum marja de pret de destul de mare.

adica e greu sa compari asta: Ibanez SA120EX cu asta : Ibanez RG420FB-NBF

Edited by maur
Link to comment
Share on other sites

Bridge-ul EDGE III de la Ibanez nu e foarte robust (s-a rupt un string lock), insa tine destul de bine acordajul. La mufe si pot-uri Ibanez RG sta foarte bine. Dar eu compar un RG de 1400RON cu un Jackson de 1000RON. Si diferenta este sesizabila.

 

Dozele INF mi se par mai proaste (infundate) decat la Jackson.

 

Griful mi se pare mai bine lustruit la Ibanez. Parca aluneca mai bine.

 

 

Per total, eu merg cu Ibanez.

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Edge III nu e licentiat, e design-ul propriu al Ibanez, nu se compara cu un Floyd Rose ca design. Eu am un Jackson DK2 care acum cativa ani era 2000 ron, si tot pe atunci am luat si un MTM2 (tot 2000 ron) deci pot sa le compar. Ok, MTM2 are bridge fix, dar ca sunet sunt tot pe acolo. La Jacksonul meu nu am avut niciodata probleme cu tremoloul, si am testat si un Jackson pe la 1000 ron la vremea aia si statea ok acordat. Acum conteaza foarte mult ce iti suna tie mai bine, si ce iti e mai comod la mana. Daca nu vrei neaparat Floyd Rose sau ceva asemanator, iti recomand sa mergi pe MTM2, nu stiu daca gasesti ceva mai bun la banii aia. Daca vrei floyd, incearca sa te uiti la Pro Series de la Jackson, chiar daca sunt mai scumpe merita, au doze Seymour Duncan si sunt foarte comode.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.