www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme La Interpretare Si Exersare


Guest Gady_paul
 Share

Recommended Posts

Guest Gady_paul

Am cateva mici probleme referitoare la cantatul la chitara. Cant de...un an jumatate si stiu ceva piese gen canon in d (varianta originala), fur elise...stairway to heaven...etc (astea sunt cele mai..complicate, ca sa stiti pe la ce nivel ma aflu). Problema e ca am o grava...problema :D cu ritmul pe care nu prea il tin. cu exercitiu asta e...rezolvabil. numai ca am dat peste alta problema. oricat as incerca...mereu scot ori cate o nota bazaita...ori una muta din greseala (nu fac aceste greseli in acelasi loc...ci in locuri diferite). Am exersat ore intregi. aceeasi problema. uneori gresesc mai des...alteori mai rar...

Alta problema ar fi...ce este recomandat sa exersez? e o greseala daca...exersez pe cantece? e recomandat sa insist pana imi iese 100% perfect (fara greselile de mai sus)?

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

repetat repetat...dar cum e mai recomandat sa fac acest repetat? am mai spus...uneori imi iese mai bine..alteori mai prost. nu e vorba ca nu stiu unde sa apas sau cum sa apas...ci...pur si simplu...uneori ori tin degetul intr-o pozitite si coarda de langa nu mai suna...sau prind un buzz...

Link to comment
Share on other sites

repetat repetat...dar cum e mai recomandat sa fac acest repetat? am mai spus...uneori imi iese mai bine..alteori mai prost. nu e vorba ca nu stiu unde sa apas sau cum sa apas...ci...pur si simplu...uneori ori tin degetul intr-o pozitite si coarda de langa nu mai suna...sau prind un buzz...

 

 

1. Repeta cu un metronom cu tempo-ul reglat cam de doua ori mai rar decat cel in care crezi ca te simti bine.

2. Daca nu resusesti sa canti fara greseli rareste inca mai mult tempoul pana obtii rezultatul perfect.

3. Dupa ce ti-a iesit de 5-6-10 ori piesa fara erori si fara opriri, cresti tempoul cate putin (nu mai mult de 10%).

4. Daca inca este rar mergi la pasul 3.

5. Dupa cateva zile vei fi surprins de rezultat.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Omule, sa fiu sincer, eu n-am cantat niciodata cu metronom si imi e bine. Ai intrebat mai sus daca e rau sa repeti pe melodii. Nu este deloc rau. Dave Mustaine nu face exercitii ci doar canta. E nasol cu inceputul, dar... din nu stiu ce motiv nu-mi aduc aminte sa fii avut probleme majore cu ritmul... O perioada am cantat cu un prieten si ne-am chinuit sa pastram ritmul si ne-am muncit cateva zile... dar am intampinat probleme si pentru ca era strumming si partea asta... pana o dibuiesti iti pui mainile in cap. Ideea e sa repeti (daca o faci prin cantatul pieselor) pe piese mai ritmate. Ti-as recomanda chiar punk-ul da' nu vreau sa te simti constrans in vre-un fel de sfatul meu. Succes! Ai acum putin de furca si pe urma o sa fie bine... asta e adevaratul invatat sa cantati... cand inveti sa actionezi corzile cum trebuie si CAND trebuie. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am cateva mici probleme referitoare la cantatul la chitara. Cant de...un an jumatate si stiu ceva piese gen canon in d (varianta originala), fur elise...stairway to heaven...etc (astea sunt cele mai..complicate, ca sa stiti pe la ce nivel ma aflu). Problema e ca am o grava...problema :D cu ritmul pe care nu prea il tin. cu exercitiu asta e...rezolvabil. numai ca am dat peste alta problema. oricat as incerca...mereu scot ori cate o nota bazaita...ori una muta din greseala (nu fac aceste greseli in acelasi loc...ci in locuri diferite). Am exersat ore intregi. aceeasi problema. uneori gresesc mai des...alteori mai rar...

Alta problema ar fi...ce este recomandat sa exersez? e o greseala daca...exersez pe cantece? e recomandat sa insist pana imi iese 100% perfect (fara greselile de mai sus)?

 

Salut!

 

Problema ta am avut-o si eu,insa,nu este o problema,poate te va surprinde ce iti voi spune.

Cu timpul iti va trece,numai ca trebuie sa persisti la rar,nu le mai canta in tempoul normal o vreme!exerseaza ARTICULAT! e foarte important,uni omit acest lucru,articulat la rar,pentru a-ti ramane reflexul si la repede,sa se auda foarte clar sunetele.

Si conteaza mult sa asculti melodia de cateva ori cantata de autor,in varianta de studio(originala).si treaba asta trebuie facut constant.

 

Sper sa te ajute....

 

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Da stiu despre ce spui am patito si eu dela multe note ti se incarca oarecum memoria si ai tendinta de a canta alceva decat ce vrei :))...nu e vorba de repetitie 10 ore pe zi ..repeta 30 min dupa relaxeazate si incerca sati aduci aminte cum suna melodia iao incet in final o sa vezi ca o sa mearga tot ..

Link to comment
Share on other sites

Aloca-ti timp, dupa ce termini cu exercitiile de incalzire, sau ce mai canti tu, etc.. dupa care ia si studiaza piesa pe portiuni, dupa cum spuneau si altii, mai rar, incearca sa iti dai seama cum ar trebui cantata fiecare nota in parte, dupa care fa o pauza... nu te stresa ore intregi cu piesa respectiva, pt ca devine frustrant la un moment dat si o sa te lasi de tot...

 

Exerseaza....fa o pauza... a doua zi iar exerseaza, iar fa pauza.... si ai sa observi niste rezultate care o sa te mire si pe tine :)

 

Practice, practice, practice....Succes !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.