www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Backing Tracks


Guest Ionutpk
 Share

Recommended Posts

Guest Ionutpk

Salut am gasit ceva site-uri de backing tracks...:)...si de la chitaristi si trupe celebre si doar jam track-uri:)....dar unele melodii nu le-am gasit:)..

 

As vrea sa aflu' daca pot sa scot chitara dupa o melodie astfel incat sa o transform in backing track..:)..si daca da cu ce program ...?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut am gasit ceva site-uri de backing tracks...:)...si de la chitaristi si trupe celebre si doar jam track-uri:)....dar unele melodii nu le-am gasit:)..

 

As vrea sa aflu' daca pot sa scot chitara dupa o melodie astfel incat sa o transform in backing track..:)..si daca da cu ce program ...?

 

Multumesc

 

Daca nu ma insel ASTA stie.

Link to comment
Share on other sites

Salut am gasit ceva site-uri de backing tracks...:)...si de la chitaristi si trupe celebre si doar jam track-uri:)....dar unele melodii nu le-am gasit:)..

 

As vrea sa aflu' daca pot sa scot chitara dupa o melodie astfel incat sa o transform in backing track..:)..si daca da cu ce program ...?

 

Multumesc

 

Poti sa gasesti midi-ul piesei, apoi sa o bagi intr-un programel de genul Reaper, scoti partea de chitara editand midi-ul, apoi folosesti VST-uri, pentru instrumente.Sau poti sa cauti varianta in guitar pro, scoti chitara si folosesti bancile de sunete ca sa sune mai aproape de real. Varianta din urma iti ofera cele mai proaste rezultate.

Poti sa citesti si ce s-a vorbit aici: http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/5741-ghid-practic-midi-in-slujba-chitaristilor/

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

Daca nu ma insel ASTA stie.

 

 

 

Nu ma prind care e treaba cu el:):|..

 

 

Gojira ....Am Guitar Pro 6....dar se aude cam urat...:|..cum pot face sa se auda real:)...sau pe undeva pe aproape. Mai explicit daca se poate:)...Ce-mi trebuie sa fac asta, sau ce trebuie sa fac..

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa instalezi si RSE-urile de la GP.

 

The RSE (Realistic Sound Engine) technology includes the realistic studio recordings of instruments, as well as some effect modelisations that are the result of years of research.

You'll get access to over a hundred soundbanks, and over fifty effects pedals and amps. We provide many presets for all styles, and you can also configure your own effect chains. You can apply a mastering to the final result, with a compressor-limiter, a reverb, and a 10-track equalizer.

You can also listen to your scores in MIDI sound.

 

Dar rezultatele sunt modeste, mie nu imi plac cum suna. Cel putin chitara e in balarii rau. Suna destul de prost in primul rand pentru ca sunt facute de diversi utilizatori, si sunt gresite tempo-urile, bataile, etc.

Daca il ai deja instalat, activezi RSE-urile ducandu-te la sound>RSE (Realistic sound engine) sau apasand F2.

De aceea, prima varianta propusa de mine este cea mai buna, mai ales daca te obisnuiesti cu editatul midi-urilor, pe urma iti va fi foarte usor sa iti faci tu batai de tobe, clape, etc.

 

Viking s-a referit la asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=6&BrandCategsID=302&BrandProductID=2009

Sincer sa fiu, nu vad sa merite 700 de lei.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.