www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De La Ride 18` La Ozone Series 18`


FlameMaster
 Share

Recommended Posts

Faptul cã îi dai câteva gãuri nu transformã un cinel Premier în unul Sabian. Deci poți experimenta dacã ții neapãrat dar pentru cã nu pleci de la aceeași "materie brutã" nu-ți poate da nimeni "rețeta" pentru un anumit sound de O-zone.

 

da ai dreptate, am pomenit de Sabian O-Zone, ca s stie lumea la ce ma refer, cum vreau sa il modific. vreau sa vad daca a mai incercat ceva roman asa ceva, ca straini am mai gasit , vreau sa stiu mai exact de cate gauri am nevoie si de ce diametru, pentru a scoate un anumit sunet. de exemplu unii ziceau ca prin acele gauri se scurteaza sunetul si totodata suna mai deschis.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

nimeni, nimic?

man...ce s-o intamplat cu tobosarii romani care se plictisesc??death.gif

 

 

de exemplu tipul asta :

a reusit ceva gaurind cateva din alamele ce le detine si sustine:"The 16" we used 2" holes, 6 holes total, with spacing 5" apart, and 3" from outer edge of cymbal. The 18" we used 2" for the outside holes, and 1.5" holes on the inside, I am not sure what the spacings were, I am sorry for that."

sa vad daca imi mai da tipul ceva informatii de care am nevoie inainte sa ma apuc de treaba.

cand termin o sa dau detaliii si o sa si inregistrez cum suna ride-ul inainte si dupa transformare.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

si pana la urma ai reusit? se poate un mic review despre experimentul cu pricina? ma aflu in aceiasi situatie si tocmai cautam ceva info, postasem un pic mai devreme un mesaj pe fb grupul romanian drummers care suna cam asa:

Salutare tobosari! Ma bate gandul sa imi transform un crash clasic intr-unul o-zone insa ar fi prima oara cand as face asta si am oarecare emotii sa nu il "crashuiesc" de tot; a incercat cineva din grup acest experiment? pareri, sfaturi? am vazut vreo doua sample-uri de sunet pe youtube cu crash-uri o-zone home made si mi s-au parut reusite, sunet imbunatatit...ce ziceti? variantele puse la bataie ar fi paiste 302plus de 16" sau sabian B8Pro tot de 16"

 

mi-ar fi de ajutor o parere, multumesc!

Link to comment
Share on other sites

SI pe mine m-a batut gandul la un moment dat! Dupa mai multe discutii purtate cu cativa colegi am ajuns la concluzia ca este prea sensibila operatia.

In momentul decuparii unui cinel apar fisuri ce nu pot fi observate intodeauna cu ochiul liber. Este riscant! Ma gandesc ca trebuie sa aplici un finisaj insistent ca sa inlaturi acest risc. si aces final finisaj nu cred ca merge facut cu un aparat electric deoarece fisurile pot reaparea, utilizandul.

Acum na, cu atentie si perseverenta orice este posibil;)

 

 

Un pont pt cineii sparti!

 

Cica o sudura in mediu argon cu sarma argintata ar da rezultate foarte bune! cel care a reusit sa faca asta a spus ca lipitira nu mananca din rezonanta(poate nu asa mult) si ca, "inca se tin bine!"

am inceput sa m-a interesez, 1 metru de sarma argintata este cam 35 ron(veriaza pretul in functie de grosime), se gaseste la obor sau se poate comanda de pe net(cred ca pt cantitati mai mari)

sudori care lucreaza cu argon sunt cam peste tot, dar sincer nu m-as increde asa usor in ei. Incerc sa gasesc pe cineva care lucreaza mai finut si cu care sa m-a inteleg.

 

Spor la batut!

Edited by Tragicus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Pana la urma mi-am luat inima`n dinti si aseara am "sacrificat" unul din cinelele mele, mai exact un crash B8Pro de 16" si pot spune ca sunt foarte foarte satisfacut de rezultat, cinelul a iesit perfect, n-am intampinat nici un fel de problema, totul a decurs conform "planului";

 

chiar daca B8Pro-ul este un pic mai gros si B8pro-ul o-zone are in total 12 gauri, n-am vrut sa exagerez, asa ca am luat modelul crash-ului HHX care are doar 6 gauri, ce-i drept un pic mai mari, de 2" ;

 

Sculele folosite au fost: o bormasina de mana Bosch, o carota pentru metal de 2" cu burghiu in centru, un "pompier" (sticla cu apa), un cap de finisare din piatra care se ataseaza la bormasina si smirghel;

 

toata operatia a durat aproximativ o ora jumate`.

 

sunetul cinelului s-a schimbat clar, suna mult mult mai bine si nu o spun pentru ca e experimentul meu, dar chiar e un sunet vizibil imbunatatit, tonul e mai ridicat, suna mai deschis iar timpul de rezonanta s-a scurtat, ca sunet as zice ca se compara cu o-zone-ul AAX, un crash de atac.

 

Am luat un sample de sunet inaine si dupa transformare insa cu microfonul telefonului si se aude aiurea, dar o sa trag saptamana viitoare un sample prin mixer;

 

Pun cateva poze ca sa vedeti ce am realizat;

 

Daca aveti intrebari, pareri, impresii, va astept!

post-20493-0-95274400-1359111892_thumb.jpg

post-20493-0-45783500-1359111939_thumb.jpg

post-20493-0-52889400-1359111973_thumb.jpg

post-20493-0-08699400-1359112022_thumb.jpg

Edited by reflector
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.