www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Doza


Alex_Silva
 Share

Recommended Posts

Salut! Ieri seara cantam putin la chitara si dadeam din degete pe miul gros ca la bas dar la un moment dat am lovit din greseala doza treble si aceasta a cazut inauntru(s-a desprins din surubelul acela care o tine sus si ii fixeaza inaltimea). In seara aceasta am reusit sa o pun inapoi la locul ei dar cand cant pe acea doza am un volum foarte mic si sunetul se stinge asa brusc si repede.Mentionez ca acum vreo 2 sapt mi s-a intamplat de cateva ori cand treceam de pe rhythm pe treble doza sa nu scota nici un sunet cateva secunde.Ii ceva pe la contacte sau e doza defecta?

Link to comment
Share on other sites

Salut! Ieri seara cantam putin la chitara si dadeam din degete pe miul gros ca la bas dar la un moment dat am lovit din greseala doza treble si aceasta a cazut inauntru(s-a desprins din surubelul acela care o tine sus si ii fixeaza inaltimea). In seara aceasta am reusit sa o pun inapoi la locul ei dar cand cant pe acea doza am un volum foarte mic si sunetul se stinge asa brusc si repede.Mentionez ca acum vreo 2 sapt mi s-a intamplat de cateva ori cand treceam de pe rhythm pe treble doza sa nu scota nici un sunet cateva secunde.Ii ceva pe la contacte sau e doza defecta?

 

Mane, scuza-ma ca te-ntreb, da' ce dracu de chitara mai e si aia de-o atingi cu degetu' si-i cade doza?

 

Vezi ca s-ar putea sa fie de la switch, ca am patit si eu ceva similar si era de la toggle. Cind treceam pe doza de neck, semnalul era foarte slab, abia daca se auzea. Trebuia sa schimb de vreo 5-6 ori pina sa "o ia", cam ca la televizoarele alea vechi care abia dupa doi pumni sanatosi iti arata imaginea. :))

Link to comment
Share on other sites

 Pai partea dozei din zona de bas era lasata destul de jos deci era foarte putin infiletat surubul acela si pur si simplu  o cazut de acolo. O sa incerc sa ma uit si la switch  .Dar ieri si dupa ce a gazut se auzea bine, poate am atins eu ceva cand am umblat pe la ea azi 

Edited by Alex_Silva
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut! Ieri seara cantam putin la chitara si dadeam din degete pe miul gros ca la bas dar la un moment dat am lovit din greseala doza treble si aceasta a cazut inauntru(s-a desprins din surubelul acela care o tine sus si ii fixeaza inaltimea). In seara aceasta am reusit sa o pun inapoi la locul ei dar cand cant pe acea doza am un volum foarte mic si sunetul se stinge asa brusc si repede.Mentionez ca acum vreo 2 sapt mi s-a intamplat de cateva ori cand treceam de pe rhythm pe treble doza sa nu scota nici un sunet cateva secunde.Ii ceva pe la contacte sau e doza defecta?

 

Am patit si eu la fel ca tine la doza din bridge la un LP. Problema e ca surubul care tine doza e un pic cam scurt, doza din bridge trebuie sa stea mai ridicata ca cea din neck, iar ca sa o ridici, trebuie desfiletat surubul. Trebuie sa ii gasesti pozitia perfecta astfel incat sa nu atinga corzile doza cand apesi pe ultima tasta. Eu dupa ce am pus-o la loc nu am avut nici o schimbare in sunet, nu cred ca s-a stricat ceva la doza, mai incearca diferite pozitii ale dozei fata de corzi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.