www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Xp Vs Seven


Recommended Posts

Pe ce va descurcati cel mai bine?

Xp sau Seven?

Exclud MAC deoarece nu chiar toata lumea isi permite un PC cu acest sistem de operare.

 

Ce bug-uri ati observat la SEVEN sau de ce vreti sa renuntati la batranul XP?

 

Cel putin eu am trecut de vreun an si ceva pe SEVEN, dar la placa mea audio(un Creative Audigy 2 zs) observ anumite "disparitii".

 

Driverele oferite de cei de la Creative merg dar in privinta soft-ului(Eq si celelalte aplicatii) canci, am reusit sa fac rost de ele doar cu un pachet modat.

 

Ati observat ceva schimbari la trecerea pe noul sistem de operare Windows din privinta lucrului audio?

Link to comment
Share on other sites

1 Daca nu ai driver asio calumea nu prea faci treaba si Audigy nu e chiar pt facut muzica..

 

2 Daca nu ai mai mult de 4GB ram nu prea are rost sa te incurci cu x64 sau win 7 pt audio. eu am 4GB ram si o ard pe xp32 cu switchul de 3GB pus. mi se pare un compromis ok intr-un final.

 

 

Eu am o placa e-mu pe usb si am avut drop-outuri din latenta DPC pe win7 (nu stiu exact daca e de la OS, drivere audio sau placa de baza, cert e ca se intampla pe orice vista/win7 x32 sau x64) acum exista niste beta de drivere pt win7 x64 de la e-mu dar mi-e sila sa fac trecerea.

 

pc-ul urmator va fi pe x64 daca voi avea bani sa-l fac cu 8gb rami :)

 

Zic sa testezi.. o problema cu x64 e ca anumite chestii nu merg pe un sistem pe 64 de biti. Dar, cel putin in materie de efecte, gasesti echivalent x64 pt orice. adica daca vrei un setup full x64 poti face.

 

Succes! Nu ai nevoie de mac daca nu mori dupa Logic... Poti lucra in Cubase/Ableton Live sau Reaper (care e si foarte ieftin)

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Driverele oferite de cei de la Creative merg dar in privinta soft-ului(Eq si celelalte aplicatii) canci, am reusit sa fac rost de ele doar cu un pachet modat.

 

Ati observat ceva schimbari la trecerea pe noul sistem de operare Windows din privinta lucrului audio?

 

M-a enervat la culme lipsa posibilitatii de a modifica setarile la egalizator pana cand am gasit o solutie. Pun un link, probabil mai exista oameni cu aceasi problema legata de Windows7: http://www.addictivetips.com/windows-tips/get-the-realtek-equalizer-back-in-windows-7-vista/

Link to comment
Share on other sites

M-a enervat la culme lipsa posibilitatii de a modifica setarile la egalizator pana cand am gasit o solutie. Pun un link, probabil mai exista oameni cu aceasi problema legata de Windows7: http://www.addictive...indows-7-vista/

Intr-adevar e o pierdere mare...

 

Pun si eu un link pentru posesorii de creative audigy(pentru 7):

http://forums.creative.com/t5/Sound-Blaster/SB-Audigy-Series-Support-Pack-3-8-04-19-2010/m-p/554398

 

Gasiti link de download la sfarsitul primului post.

 

Mai sunt si alte alternative, cautati PAX audigy drivers in forumurile Creative. Eu folosesc Daniel K.

 

Azi cred ca trec pe XP.

Sper sa gasesc o varianta buna...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.