www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce chitara imi recomandati?


Cristache D
 Share

Recommended Posts

Guest Zoltano

Poate e o parere preconceputa, dar Squier la 480RON (pret in care deja este inclus si adaosul ProGuitar ) este nici mai mult nici mai putin decat o sipca :) Cat despre sfaturi, depinde si ce gen vrei sa abordezi. In primul rand ar trebui sa urmaresti configuratia dozelor. Dupa parerea mea, cea mai versatila configuratie e H-S-S (adica doza dubla - simpla - simpla)... in sensul ca poti canta si chestii mai heavy si chestii mai soft. Nu iti recomand Squier-ul (ma refer la modelul Bullet) si din motivul ca are o configuratie S-S-S, configuratie care nu prea te lasa sa canti ceva mai heavy, ci ceva mai mult bluesy. In fine, e o chestiune de gusturi. Eu personal as alege Cort-ul.

 

 

 

Sa ne zici ce ai hotarat. :)

Edited by Zoltano
Link to comment
Share on other sites

Guest space

Daca te arunci la o chitara de 320 de euro eu zic sa analizezi piata mai cu atentie...evident,ai mai multe variante(Bullet-ul ala este naspa)...uita-te si la modelele Epiphone(SG-400,Goth).Ibanezuri la pretul asta nu recomand.Cortul ala e interesant,mai ales cu doza aia Invader...cred ca merita 9 mil...

Oricum renunta la Bullet...parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest cristihendrix

Deci sa inteleg ca, in principiu, daca e vorba de copii Fender, Squier e cea mai valabila?

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Da mah.Exact,nici nu stii cum dai peste un Affinity mai bun ca Standard.Bravo ai fost foarte tare la faza asta.Vrei sa iti arat posturile tale in care ziceai ca mai proasta decat Affinity nu exista ? Si acu tu o compari cu un Squier Standard,care este o chitara foarte "frumoasa".

Edited by Fenderash
Link to comment
Share on other sites

Guest space

Fratilor,toate chitarile trebuiesc probate si trecute prin mai multe amp-uri pentru a te dumiri daca e ceva de fiecare dintre ele...e ca o regula generala...ok,poate la sculele mai scumpe sau mai stiu eu ce ,care sar de 700-800 de euro sa fii ceva mai sigur de calitate...

 

Si nu trebuiesc probate doar asa ca sa vezi daca e ceva in neregula ,tehnic vorbind.Trebuie sa-ti placa,sa te simti bine cu instrumentul respectiv.

 

Cat despre Affinity...clar mai slab ca Standardu'...

 

rock on!

 

P.S:scuze de off-topic.

Edited by space
Link to comment
Share on other sites

Da mah.Exact,nici nu stii cum dai peste un Affinity mai bun ca Standard.Bravo ai fost foarte tare la faza asta.Vrei sa iti arat posturile tale in care ziceai ca mai proasta decat Affinity nu exista ? Si acu tu o compari cu un Squier Standard,care este o chitara foarte "frumoasa".

 

Of of of ......... itelege si tu contextul ....... acum mai pe indelete, ca sa se inteleaga mai bine

 

1. Seria affinity si bullet in special sunt cam ragalii.

2. Nu toate chitarile din aceeasi gama suna la fel ..... tot timpul mai apare una mai ciudata .... mai proasta sau mai buna .... de ce crezi ca Oae cand si-a luat chitara a probat mai multe din aceeasi gama pana ce a ales-o pe a lui.... dupa tine ar fi trebuit sa ia pe aia care i-ar fi placut cel mai mult la culoare, daca tot punem toate chitarile din aceeasi gama in aceeasi categorie de calitate.......

3. O chitara nu e o combina stereo sau ceva, e un instrument facut din lemn ....... si lemnul folosit nu e tot timpul acelasi (ma rog tot alder e .... da poate sa fie de o calitate mai buna sau mai proasta, depinde de lot)

4. La o chitara facuta in fabrica aka banda rulanta se mai pot strecura si greseli ... hardware ... s.a.m.d.

 

Pe scurt ..... un instrument muzical nu e ca ceva facut din plastic, tot timpul cu aceleasi calitati ..... si pun pariu ca daca probezi 1000 de reghinuri ... e posibil sa gasesti una care sa fie mai buna si ca un standard series ...

 

Salut

 

 

Cat despre Affinity...clar mai slab ca Standardu'...

 

 

Perfect de acord, dar este posibilitatea ca sa gasesti si una nu neaparat mai buna da la aceeasi calitate ca si un Standard .... repet .... nu sunt combine audio, ci instrumente.

Edited by megasoft
Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Eu cred ca tu nu ai inteles.Am zis ca nu poti sa compari un Afiinity cu un

Standard asa cum ai zis tu.Daca tu imi gasesti mie un Affinity care sa sune mai bine ca un Standard iti dau cate beri vrei tu.

Edited by Fenderash
Link to comment
Share on other sites

ah.... stiam asta ... da ziceam ca exista si posibilitatea .... nu am zis ceva de genul "diferenta de la affinity la standard nu merita" .... doamne fereste ... normal ca merita, isi merita toti banii ..... dar daca mergi sa cumperi un standard ... probeaza si affinity-urile .... poate ai noroc (tine minte faza cu una la o mie)

Link to comment
Share on other sites

Guest space

Guys,guys...ce e mult strica...vad ca sunteti de acord in privinta asta...lasati-o mai moale...alterati topicul omului care vrea sa stie ce chitara ii recomandati :)

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca tu nu ai inteles.Am zis ca nu poti sa compari un Afiinity cu un

Standard asa cum ai zis tu.Daca tu imi gasesti mie un Affinity care sa sune mai bine ca un Standard iti dau cate beri vrei tu.

 

diferenta de pret dintre affinity si standard e cam 80 de euro, bani la care iti cumperi lejer 2 doze texas specials la mana a doua. pasul 2: le pui pe un squier affinity si omori orice squier standard ca sunet :) . e clar, standard-ul e o chitara mai buna (dpdv al calitatii de fabricatie, playability, sta mai bine acordata, etc), dar nu suna cu mult mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Guys,guys...ce e mult strica...vad ca sunteti de acord in privinta asta...lasati-o mai moale...alterati topicul omului care vrea sa stie ce chitara ii recomandati :)

 

A da, uitasem .... io propun ori un Grosmann ori un squier . Probeaza-le pe amandoua, sau daca nu du-tu un prieten care se pricepe .......

Edited by megasoft
Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Bine scuza`ma asa imi iau un Iris si pun dozele mele pe el si tot cred ca suna mai bine ca un Standard daca o luam asa.Desi nu cred ca ar suna asa bine din cauza lemnului.Eu ma refeream la chitarile in starea lor naturala :).

Edited by Fenderash
Link to comment
Share on other sites

Asta este chitara http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3799 de la xcrize :):)

La 375 de Euro in Bucuresti,Epiphone Les Paul Gothic ,nu se compara cu nimic in aceasta categorie de pret,nici la sunet,nici la calitatea lucraturii

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.