www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Experimente Music Tech


Metabog
 Share

Recommended Posts

Stiu ca nu am mai postat de mult, dar m-am ocupat mai mult de procesare de semnale si alte chestii intre timp. Aici o sa postez experimente de sunet si muzica bazate pe live coding, software/hardware facut de mine, etc, care probabil nu vor fi pe placul tuturor. Nu stiu daca o sa apara vreo chitara undeva in threadul asta.

 

Asa ca iata o jucarie generativa cu un sistem de particule in fundal. :)

 

Si o improviatie cu breath control pe baza semnalului de la microfon (in Max/MSP)

 

 

Pentru cine este interesat, o sa mai pun probabil si software-ul sau patch-urile pe care le-am facut, la sectia de Hardware/Software, dupa ce reusesc sa fac un installer stabil. De exemplu, in momentul de fata lucrez la doua lucruri, un sintetizator modular online, care permite jamming intre mai multi useri (proiect de licenta), si un synth analog emulation, in format VST.

 

Enjoy.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Excelent! Jucaria din al 2-lea clip se poate folosi si pentru a controla articulatiile synth-urilor discrete, gen pian/bass? Deja rezolva o problema spinoasa - lipsa velocitatii pe controllerele ieftine.

 

L.E. probabil cu synth-urile care folosesc prima octava pentru schimbarea articulatiilor nu.

 

Yup, poti trimite semnalul discretizat catre orice parametru MIDI. Patch-ul transforma semnalul audio intr-un semnal de control cu 128 de nivele, pentru MIDI, deci il poti trimite catre orice, pitch bend, velocity, expression, etc.

 

edit: Velocity ar putea fi mai greu de controlat ca nu e Continuous Controller, dar se poate, doar ca trebuie trimise mesajele MIDI prin program inainte de a le folosi, ca sa scoti velocity-ul trimis de controller si sa-l inlocuiesti cu un velocity derivat din semnal (un controller fara velocity trimite doar velocity maxim, cred). Se poate dar e mai complicat. Dar oricum, nu cred ca ai vrea sa trimit velocity prin breath control, ar fi weird, ca velocity-ul nu se schimba in timp real, ci doar cand trimiti o nota noua. E mult mai natural sa-l folosesti cu ceva gen expression, vibrato, etc, ca sa controlezi volumul in timp real. Eu aici am folosit o librarie de saxofon care face crossfade intre velocity layers cand schimbi Expression, dar nu te opreste nimeni sa trimiti mesajele catre Volume, sau alt parametru, sau sa-ti faci propria setare.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Singularities ruland pe doua laptopuri. Incerc sa-i adaug sincronizare online, adica sa poata intra mai multi useri in acelasi spatiu, si sa interactioneze. So far no luck, dar arata marfa, si i-am adaugat un pad in fundal.

 

 

VST oscilloscope scris in C++:

Devine interesant in a doua jumatate.

 

 

Si ceva weird, bazat pe Physical Modelling:

 

Corzile chitarii nu vibreaza deloc, pentru ca am legat un tricou in jurul lor. Vibratiile sunt generate artificial, cu un algoritm, ceea ce inseamna ca poti sa acordezi in timp real, si sa modelezi sunetul cu usurinta. Din pacate, deocamdata doar trimit excitatia initiala de la chitara, si introduc notele cu un MIDI Controller. Partea misto este ca atunci ca poti varia continutul armonic al vibratiei cantand diferite note pe chitara, si suna ca si cand ai canta harmonics, sau poti face un fel de drone in fundal, si tu sa canti peste, ca la cimpoi. Or something.

 

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

More stuff.

 

Proiectul de licenta pentru cursul Music and Audio Technology BSc la Bournemouth University. Relativ terminat, am dat lucrarea si astept nota. Programul e menit pentru sound design/experimental audio, etc, dar in videoul asta nu am demonstrat capabilitatile multiplayer. Printr-un server central se pot conecta multi useri la aceeasi sesiune presistenta, pentru a colabora in timp real, ca intr-un joc.

 

Teoretic, se pot crea sintetizatoare clasice (subtractive, additive, etc), iar programul este VST, deci se poate folosi ca un instrument normal, si accepta MIDI. Aici am postat un exemplu de sound design mai ciudat, folosind feedback loops si sample delays.

 

 

Am inceput sa lucrez cu un coleg prin firma 1st Creative Labs la niste bundle-uri de efecte VST. Nu stiu exact cand o sa terminam primul bundle, dar cel mai probabil o sa contina hall reverb, delay, chorus, si niste scule diverse. Vrem sa fie niste chestii simple de folosit, si folositoare, si sa scoatem mai multe o data. Until then, hail to the king baby.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.