www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitarã Electricã Veche


Guest cris_guitar96
 Share

Recommended Posts

Guest cris_guitar96

Salut ! :)

 

De curând (alatãieri) am achiziționat de la un bãtrânel o chitarã electricã, cu formã de Les Paul cred cã e Hora da' nu sunt sigur. Eu cânt la chitarã de vreo lunã ºi ceva ( dintr-o metodã veche, ºi alte surse vezi celãlalt topic). Îmi puteți spune, vã rog, dacã o pot face funcționabilã având în vedere cã cel de la care am luat-o mi-a spus cã nu a mai fost cântatã de mult. Aº vrea sã încep sã cânt ºi la chitarã electricã sã-mi spuneți ce trebuie sã setez (am vãzut prin alte topic-uri cã trebuie setatã acțiunea ºi alte chesti ), ce corzi sã iau, cabluri(pe un amp am pus eu  ochii), etc. 

 

Mulțumesc mult!post-15937-0-55972700-1292149560_thumb.jpgpost-15937-0-17775300-1292149612_thumb.jpgpost-15937-0-94894200-1292149690_thumb.jpgpost-15937-0-96773700-1292149761_thumb.jpgpost-15937-0-27405600-1292149879_thumb.jpgpost-15937-0-49385200-1292150031_thumb.jpgpost-15937-0-49385200-1292150031_thumb.jpgpost-15937-0-08158400-1292149952_thumb.jpgpost-15937-0-25602200-1292150148_thumb.jpg

post-15937-0-44158800-1292150084_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hmm.Da.Poti.Pentru inceput,cumpara-ti un alt bridge,( http://www.thomann.de/de/gibson_bridgesteg_tuneomatic.htm ) Pentru ca asta este ruginit,si automat,o sa iti corodeze corzile.Daca il smirgheluiesti,o sa se faca aceeasi chestie+ ca il strici(actiunea,intonatia etc)Daca nu te deranjeaza vopseaua,poti sa o lasi asa o vreme,(ca sa nu investesti foarte multi bani)

Si ca sa sune cat de cat,ok ,du dozele la rebobinat.

Ahh.Acuma am vazut.Ii crapat top-ul.:lol: Nu te chinui cu vopsitul,pentru ca nu merita valoarea reconditionarii,cu valorea chitarii.Decat daca are valoare sentimentala,atunci da,se merita.:)

Link to comment
Share on other sites

Hmm.Da.Poti.Pentru inceput,cumpara-ti un alt bridge,( http://www.thomann.d..._tuneomatic.htm ) Pentru ca asta este ruginit,si automat,o sa iti corodeze corzile.Daca il smirgheluiesti,o sa se faca aceeasi chestie+ ca il strici(actiunea,intonatia etc)Daca nu te deranjeaza vopseaua,poti sa o lasi asa o vreme,(ca sa nu investesti foarte multi bani)

Si ca sa sune cat de cat,ok ,du dozele la rebobinat.

Ahh.Acuma am vazut.Ii crapat top-ul.:lol: Nu te chinui cu vopsitul,pentru ca nu merita valoarea reconditionarii,cu valorea chitarii.Decat daca are valoare sentimentala,atunci da,merita.:)

 

Nu exista "se merita" si suna prost rau de tot.

 

In alta ordine de idei, 7 ti-a dat niste sfaturi foarte bune. As adauga: bag-o intr-un amp, vezi cum suna, vorbeste cu cineva priceput sa o incerce si sa iti dea si el o parere si, daca e cazul (si sigur e), sa iti regleze trussrod-ul. Pana la urma, doar din poze e greu sa iti dai seama ce defecte are, trebuie sa o vada cineva priceput.

In rest, tot ce iti pot zice e: cant-o si vezi daca iti place :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest cris_guitar96

Am bãgat-o printr-un amp... cel care mi l-am cumpãrat un Behringer GM-108... Mie îmi place cum sunã (''chiar dacã ar suna ca o drujbã'' zice un coleg de pe forum). Trossrod-ul e setat, adicã gâtul e drept.  

Link to comment
Share on other sites

Hmm.Da.Poti.Pentru inceput,cumpara-ti un alt bridge,( http://www.thomann.d..._tuneomatic.htm ) Pentru ca asta este ruginit,si automat,o sa iti corodeze corzile.Daca il smirgheluiesti,o sa se faca aceeasi chestie+ ca il strici(actiunea,intonatia etc)Daca nu te deranjeaza vopseaua,poti sa o lasi asa o vreme,(ca sa nu investesti foarte multi bani)

Si ca sa sune cat de cat,ok ,du dozele la rebobinat.

Ahh.Acuma am vazut.Ii crapat top-ul.:) Nu te chinui cu vopsitul,pentru ca nu merita valoarea reconditionarii,cu valorea chitarii.Decat daca are valoare sentimentala,atunci da,se merita.:lol:

 

Ti-a dat o super idee Seven ! Atata tot ca chitara aia nu face cat face bridge'ul :)

Eu zic sa o lasi asa,nu se merita sa investesti in ea,foarte mult...gat de bata de baseball,partea de sus ii dintr-un placaj si sub ea e gol :lol: etc.etc.

 

Eu zic sa o cureti putin,ii indrepti gatul,dai cu spray degripant poturile sau le schimbi...

Edited by pulbur
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.