www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Statocaster tremolo block


Guest acis
 Share

Recommended Posts

Guest acis

Greetings,

 

am un Fender strat care echipat cu tremolo. Ideea e ca urasc "chestia" aia si personal il consider inutil. Bend-urile asociate cu free bass string picking genereaza in mod evident falseu pe coarda "bass", iar eu cant mult in silul asta. Stie cineva cum as putea bloca arcul respectiv? Exista vre-o modalitate sa blochez practic sistemul tremolo-ul de pe chitara? M-am uitat si pe net si se ofera ceva solutii insa m-ar interesa daca cineva a facut chestia asta si eventual detalli despre cum se procedeaza ...

 

Mercic

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

cea mai ieftina si la indemana metoa e sa-i mai pui arcuri in spate si sa le strangi la maxim

 

probabil tu acum ai 3 arcuri in cel mai rau caz ai 2.... cel mai simplu e sa-i pui 5 arcuri si sa le strangi la maxim..

Link to comment
Share on other sites

vibratorul, cu care este echipat stratocasterul, nu reprezinta doar o posibila varianta de expresie prin folosirea lui propriu-zisa ci, mai ales, o varianta de sunet emis de catre chitara. mai explicit, este o mare diferenta intre sunetul emis de un stratocaster cu vibrator si unul fara, datorita vibratiei arcurilor care se transmite in corpul chitarei si concura la obtinerea tonului final ce va fi ulterior preluat de doze. clapton isi blocheaza cu o pana de lemn blocul de inertie al vibratorului, nefolosindu-l, dar nu foloseste un stratocaster fara vibrator, tocmai pentru a pastra caracteristica tonala de care am vorbit.

sfatul meu, in ceea ce te priveste, este de a folosi in primul rand cat mai multe arcuri, dar de intins sa le intinzi doar atat cat sa nu mai cedeze mecanic atunci cand executi bend-uri. si mai precis, dupa ce ai montat numarul de arcuri pe care ai posibilitatea sa le montezi, le strangi pana talpica vibratorului (pe care se gasesc saddles-urile) este perfect lipita de corpul chitarei si nu se mai ridica deloc atunci cand executi bend-uri, de la coarda cea mai subtire pana la coarda cea mai groasa. operatiunea trebuie executata cu atentie si MILA!, din aproape in aproape, pana ajungi la ceea ce ai nevoie. strangerea arcurilor peste o anumita limita poate provoca unele defectiuni mecanice majore, pentru ca talpica vibratorului actioneaza odata cu strangerea arcurilor si asupra suruburilor (6 sau 2, in functie de modelul constructiv) care fixeaza talpica de corp. vezi ca aceste 6 sau 2 suruburi trebuie desurubate putin inainte de incepe aceasta operatie, pentru a da posibilitatea acestei talpici sa se aseze oizontal si lipita de corp. deci. nu strange acurile la maximum ci doar atat cat este nevoie sau adopta varianta lui clapton dar si acolo este nevoie de un mic reglaj inainte, deoarece si in acest caz talpica trebuie sa stea lipita de corp. uita-te cu atentie la aceasta talpica de care iti tot spun si vei observa ca in partea in care se prinde de corpul chitarei cu cele 6 sau 2 suruburi, talpica este in forma de lama de cutit ascutita numai pe o parte. operatiunea nu este foarte complicata dar nici atat de simpla pe cat crede lumea in general. daca ai nevoie de mai multe amanunte contacteaza-ma. succes!

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest acis

Multumesc de indicii ! Suna destul de complicat ce scrii acolo StratMan insa voi studia problema pe weekend ... trebuie corzi noi oricum, asa ca ma uit la detaliile specificate. Daca am neclaritati eventual revin cu un post!

 

Thanks again!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de indicii ! Suna destul de complicat ce scrii acolo StratMan insa voi studia problema pe weekend ... trebuie corzi noi oricum, asa ca ma uit la detaliile specificate. Daca am neclaritati eventual revin cu un post!

 

Thanks again!

probabil ca, la chitara ta, arcurile sunt lasate prea tare. incearca, pentru inceput, sa strangi, putin cate putin, aceste arcuri, atatea cate sunt, din cele 2 suruburi aflate pe dosul corpului, in cavitatea arcurilor. reacordeaza chitara si incearca din nou sa canti. repeta, din aproape in aproape, aceasta operatie pana va disparea acel efect deranjant pentru tine. indicatiile pe care le-am postat anterior sunt pentru cazul in care vrei sa blochezi complet vibratorul. sa stii insa, ca, cu cat ai mai multe arcuri, cu atat suna mai vanos. succes.

Link to comment
Share on other sites

Guest acis

Merci din nou StratMan ... dalv ... 'u too ... Cel mai probabil ma voi uita sa vad despre ce e vorba in weekend. Nu o sa fac nimic pana nu sunt foarte sigur ca stiu ce fac. Nu sunt convins ca mi-as mai permite o chitara asemanatoare daca din greseala as da cu "ciocanu' peste degete". In fine ma incurca destul de tare tremolo insa ce spuneai tu StratMan este probabil raspunsul la intrebarea pe care mi-am pus-o deseori ... "de ce Fender tine atat de mult la tremolo pe chitari (si inca pe multe modele) cand e cunoscut faptul ca tremolo-ul in sine este punctul slab al Fender-ului?". Am sa ma uit la arcuri si eventual vad ce progrese fac acolo!

 

Thx again!

Link to comment
Share on other sites

Guest acis

M-am uitat in chitara. Intr-adevar sunt 3 arcuri insa exista gauri si spatii (identice) pentru inca 2. M-am uitat intuitiv la mecanism si nu sunt convins ca am inteles exact ce ar trebui sa fac. Varianta cu blocajul total al tremolo-uli (precum a postat dalv si StratMan vis-a-vis de Clapton strat) nu am inteles-o. Cea de-a 2a varianta am inteles-o insa mi se pare riscanta. Practic cele 2 suruburi trebuie "impinse" in corpul chitarii chestiune care imi pare destul de ciudata. Lemnul este Alder ... nu stiu cat de "lejer" este la miscari de genul asta. Sincer as opta pentru varianta cu blocajul termolo-ului din moment ce chitara isi pastreaza calitatile "tonalicesti" si tremolo-ul va fi anihilat total. Ce m-ar interesa in continuare sunt practic 2 chestiuni.

 

- Exista cumva o documentatie decenta si in acelasi timp intuitiva in asa fel incat un personaj mai putin priceput in ale "faber-uli", asa ca mine, sa poata rezolva problema asta?

 

- Stie cineva o persoana priceputa si in acelasi timp cu experienta in asemenea probleme care ar putea rezolva problema asta (contra cost evident) ?

 

Multumesc inca o data pentru sfaturile de pana acum (au fost folositoare) si apreciez orice raspuns pertinent!

 

Cheers

Link to comment
Share on other sites

Guest acis

Dap ... am inteles rezolvarea ... si link-ul lui Baumwolle si poza lui Karpi explica situatia bine.

Multumesc inca o data tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Mie unu a trebuit sa-mi deseneze Karpi ca sa pricep :):):) .

probabil, din cauza faptului ca nu esti familiarizat nici cu terminologia, nici cu grafica tehnica, pe care cunoscatorii de stratocastere o cam viseaza si noaptea!

si pentru ca s-a spus ca vibratorul de stratocaster ar fi punctul SLAB! al acestei chitare, tin sa contrazic vehement aceasta afirmatie! acest "synchronised tremolo", inventat de regretatul leo fender (ca o alternativa la cel de tip paul bigsby, care dezacorda deranjant), a fost o descoperire epocala! sta la baza vibratoarelor floyd rose sau prs si rezolva admirabil problemele de ton si de dezacordat si revenit intre anumite limite. a se vedea si auzi de la hank marvin pana la hendrix si blackmore ce se poate obtine cu el chiar si in caz de abuz! poate fi foarte usor scos din functiune, in caz de nevoie si pastreaza tonul si sustainul chitarei, nealterate, ceea ce reprezinta niste elemente ESENTIALE! pentru cei ce apreciaza un anumit gen de ton (in care exista si TWANG!). :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.