www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Set-Up Chitara


Guest LIR

Recommended Posts

Salut,

Recent mi s-a intamplat o "intamplare" pe care m-am gandit sa o impartasesc tuturor, ca poate sunt ceva invataminte de tras din ea.

Acum ceva timp (nu mult), chitara mea electrica "a simtit nevoia" unui set-up. Am intrebat in stanga si in dreapta pentru recomandarea unui tehnician si dupa ce am refuzat politicos oferta unui prieten ("da-mi-o ma mie ca ii dau eu de cap") am primit o singura recomandare: Cristi Grosu.

Am ajuns la atelierul lui si dupa o scurta evaluare Cristi a ajuns la concluzia ca pe langa set-up-ul "obisnuit" , chitara are nevoie de retastare. Intr-adevar, am avut o perioada destul de lunga cand "apasam tare" ca sa obtin un sunet "curat". Am fost de acord si (spre rusinea mea) nici nu am negociat costul acestui serviciu. Mi-am spus ca nu sunt multi tehnicieni de chitara in Romania (daca eu dupa multe cautari abea aflasem unul) si ca ne-negociind, sustin o meserie rara.

Din pacate rezultatul a fost "mult mai putin decat m-am asteptat" (ca sa fiu politicos). Tastele nu erau finisate, nu urmau "radiusul" grif-ului (erau drepte) si ultimele doua taste erau intrate putin in "fretboard". Daca ar fi sa dau un calificativ, as spune "dulgherie". Am atras atentia asupra acestor probleme si am revenit peste 2 zile. Nu s-a schimbat nimic - exact ca in filmele cu Benny Hill cand clientul atrage atentia supra mancarii si ospatarul duce farfuria la bucatarie, astepta 2 minute si se intoarce cu farfuria exact cum o luase, iar clientul este multumit de data asta. Mi-am dat seama ca nu era nici o speranta ca lucrurile sa fie indreptate asa ca am platit (nu prea fac panarama) si am plecat.

Am intrat pe forumul RGC de unde am aflat de domnul Cornel Ursu de la Guitar Shop. Culmea, un prieten imi daduse contactul dansului dar cu mult timp in urma cand nu aveam nevoie de serviciile dansului si intre timp uitasem.

Am dus chitara lui Cornel si pot sa spun cu toata convingerea ca am avut de-a face cu un profesionist. De la evaluarea chitarii si observatiile pe care le-a facut si pana la "reparatia" si setarea efectuata, totul a fost facut cu seriozitate si (cel mai important) cu responsabilitate. Curbura si finisajul tastelor au fost remediate si chitara a fost setata ca la carte.

Am tras si cateva invataturi din aceasta poveste:

1. Cand e vorba de "chitara" forumul RGC este cea mai buna resursa (sunt membru nou si imi pare rau ca nu m-am alaturat forumului mai devreme)

2. Cristi Grosu ofera mai putin servicii si mai mult probleme. Si asta pe multi bani. Expun aici strict doar parerea mea

 

LIR

Link to comment
Share on other sites

Daca tot ai pomenit de cei doi lutieri poti sa spui si cat te-a costat "distractia"?

 

 

 

In timp ce Cristi Grosu m-a "facut" de 400 Lei, la Cornel Ursu am dat 250 Lei. Dierenta este ca lui Cornel i-am dat banii pe care ii merita.

 

LIR

 

Grosu nu ii Grossman?

 

Da.

 

LIR

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.