www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Imi Bazaie Corzile


Guest Ionutpk
 Share

Recommended Posts

Guest Ionutpk

Salutare , va' mai rapesc putin din timpul vostru pretios pentru a va' mai spune urmatoarele...

 

Am luat o chitara acustica veche de prin 80 Reghin...la mana a 2-a, si cand e acordata si cant pe ea bazaie corzile in ultimu' hal, am vazut ca tipu' care a avut chitara a vrut sa lase corzile mai jos si a umblat cu cutitu la saddle-ul ala ,(sau cum io' zice) chestia aia care tine corzile la bridge, ca un fel de piedestal...:)....A taiat cu cutitu' acolo pana a ajuns la bridge in dreptu' la fiecare coarda

....

 

Dealtfel pini sunt deteriorati si cam' sparti dintre care unul este doar jumate... as' vrea si un site de unde pot cumpara altii...din Romania daca se poate.

 

Si in legatura cu problema de la bridge, spuneti-mi va rog ce trebuie sa fac?....mi-a venit prin minte sa pun cate o picatura de Superglue acolo si dupa ce se intareste pun coarda ...si inlocuiesc acolo la saddle unde a rupt el cu cutitu' cu picatura intarita de Superglue....

 

Asta ar' fii o varianta . Si a 2-a ar' fii , sa pun pini de dimenisiuni mai mari si sa scobesc usor usor cu cutitu', langa gaurica aia din bridge, (acolo unde se baga corzile) sa scobesc un pic ca sa fac un fel de piedestal ca sa stea corzile....

 

Daca as' stii cum as' inlocuii saddle-ul....sau as' schimba bridgeul...

 

Lamuriti-ma va rog:)..

 

Stima

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Deci.Asta e saddle-ul..Bridge.Calus.

http://www.sheehans....dard-saddle.jpg

Daca vrei sa il cumperi,poti sa vorbesti cu dansul.

http://forums.rgc.ro...__1#entry498887

 

 

Nu are rost sa te complici cu superglue,pentru ca cat e el de rezistent,la un moment dat,tot o sa ti se lase,si ai ajuns de unde ai plecat.

O alta solutie,ar fi ,sa te uiti daca chitara ta are trust road.

http://www.collingsg...assembly-lg.jpg

Uite,cum se face,si unde e.

Ai grija la precautile care le zice tipul ala.

(invarte,incet,putin si rar,pentru ca ii posibil sa iti strici chitara)

 

Bafta!

Edited by seven
Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

Da, are o chestia daia pe limba , unde se baga imbusu' dar la mine problema e ca nu au pe ce sa stea corzile .In dreptul fiecarei coarde e pilit saddle-ul pana la plasticu' din bridge si nu au corzile pe ce sa stea, si cand trepideaza corzile , se lovesc de marginile saddle-lui ...., Acum ce va rog eu , e sa-mi explicati cum sa-mi schimb bridge-ul cum sa-l dau jos si cum sa-mi pun altu' si etc deoarece am bani sa-mi pot cumpara unul nou cu tot cu saddle, si daca e sa iau legatura cu tipu' respectiv, cum schimb saddel-ul ?...cum il' dau jos , cu ce :|...nu stiu cu ce solutie pot dezlipi bridge-ul sau sadde-lu' ca nu pot trage de el pur si simplu:|....Deci va rog mult de tot:)....

 

Multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Saddle-ul iese pur si simplu tragand de el.

Dar problema e mai complicata.

Cine a avut chitara a pilit acolo ca sa scada actiunea - adica inaltimea corzilor fata de grif.

In momentul cand saddle-ul este atat de jos incat corzile ating de bridge, break angle, adica unghiul pe care il face coarda la trecerea peste saddle devine aproape inexistent iar asta conduce la scaderea volumului si a nivelului basilor, deci nu este o idee buna sa canti cu ea asa.

 

Daca corzile au ajuns sa stea pe bridge inseamna ca unghiul grifului cu corpul chitarei este necorespunzator.

Asta se rezolva doar prin dezlipirea grifului si refacerea unghiului. Cauta pe Youtube "acoustic guitar neck reset" sa vezi ce inseamna asa ceva.

O astfel de operatie este costisitoare si trebuie sa te gandesti daca merita chitara sa cheltui banii respectivi doar pentru a aduce actiunea in limite normale.

Poate cu banii pe care i-ai da pe resetarea grifului iti cumperi o chitara mult mai buna la second-hand.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

Ah'..ok am inteles, apreciez...dar eu vreau sa aflu' cum pot schimba nenorocitu' de saddle sau bridgeul....aici vreau sa ma ajutati, si mai vreau sa aflu' de unde pot cumpara pini noi...Merci mult ...

 

Va rog mult lamuriti-ma aici:)

Link to comment
Share on other sites

Ah'..ok am inteles, apreciez...dar eu vreau sa aflu' cum pot schimba nenorocitu' de saddle sau bridgeul....aici vreau sa ma ajutati, si mai vreau sa aflu' de unde pot cumpara pini noi...Merci mult ...

 

Va rog mult lamuriti-ma aici:)

 

 

Cum spuneam, saddle-ul iese daca tragi de el si deci il poti schimba.

Cu bridge-ul e alta problema, ai nevoie de ceva cu care sa il incalzesti pentru a-l putea dezlipi.

Dar, degeaba schimbi bridge-ul, asta nu va corecta inaltimea corzilor.

Pini gasesti de cumparat la magazinul Rapsodia din Bucuresti. Ar trebui sa gasesti la orice magazin de unde cumperi corzi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

Ok...cand am bani te contactez in legatura cu saddle-ul :lol:...tin sa precizesz ca nut-ul meu este destul de sus , si la fretul 1 e o distanta maricica, ...la fretu' 12 am cam 4,5 mm....aproximativ 5 ....daca as schimba si nut-ul cu unul mai mic , si saddle-ul desigur corzile ar' fii un pic mai jos si s-ar lasa presiune mai mult pe saddle, deci prin urmare corzile ar' suna loud and clear...:) cu saddle nou...:lol:. ...deci da-mi pm cu id de mess' sau numar de telefon si in curand o sa te contactez in legatura cu saddle-ul

 

Multumesc mult:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.