www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Memorial Fane Adumitroaiei, 25-27 Mai, Big Mamou


cyfer
 Share

Recommended Posts

MEMORIAL FANE ADUMITROAIEI la BIG MAMOU

25-27 Mai

 

Programul festivalului :

 

JOI 25.05

STRAIGHT SHOT

OLD NEWS

BLUES CAFE

LONE STAR

CROSSROADS

 

VINERI 26.05

SUNSET PURPLE BAND

TEAMSTERS

CYFER'S SIN

NIGHTLOOSERS

VALI RACILA- SIR BLUES

 

SAMBATA 27.05

RIDE ON BAND

MIDNIGHT EXPRESS

BLUESERVICE

TEACHERS' BLUE EXPERIENCE

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

Au fost trei seri foarte placute/pline/calde de blues in Big Mamou .. inchise atat de frumos de Vali Racila (Sir Blues) si invitatii sai in memoria celui care se pare ca a fost prezent acolo printre noi ... Fane Adumitroaiei.

Mi-am rezervat placerea de a asculta mai mult si de a face mai putine poze....

 

Ilun, Miky, Cristi, Cyfer, Doru, Tze-tze, Stratman, Rares, Ioana si toti ceilalti pe care am avut placerea sa-i salut acolo, ati facut o treaba minunata! ... ca muzicieni si ca public.

post-241-1148849718_thumb.jpg

Memorial_Fane_Adumitroaiei_II____Big_Mamou_2006___25_MAI.zip

Memorial_Fane_Adumitroaiei_II____Big_Mamou_2006___26_MAI.zip

Memorial_Fane_Adumitroaiei_II____Big_Mamou_2006___27_MAI.zip

Link to comment
Share on other sites

da, intr-adevar, se pare ca au fost 3 seri cu adevarat minunate de blues la big mamou. spun "se pare", deoarece eu am participat, ca simplu spectator, doar la ultimile doua seri. tin sa fac cu aceasta ocazie cateva remarci.

in primul rand, vreau sa mentionez nivelul deosebit la care s-au prezentat absolut toate trupele (din cele doua seri, evident!), indiferent ca este vorba de veterani sau de tineri. am ascultat piese repetate atent, muncite mult si cantate cu multa daruire, placere si feelling. a fost un adevarat "regal" de blues. dintre veterani, pe mine personal, m-au impresionat cel mai tare crossroads si asta nu numai datorita repertoriului deosebit, cat si datorita formei exceptionale in care s-au prezentat. dar a fost si un tanar basist de 16 ani, nu i-am retinut nici numele nici trupa, care m-a dat "pe spate" efectiv! la mai mare, baieti!

as vrea sa fac si o mentiune cu totul speciala pentru michel2233, care era, ca de obicei, la post, calare pe, sau sub baricade, pentru a face tot ce-i posibil in a capta imagini pentru a ne informa asupra tot ceea ce a fost interesant in acest spectacol. felicitari si cu aceasta ocazie michel! ar fi bine sa fie mai multi cei cu pregatirea si daruirea ta!

pacat ca nu a existat un program al acestor seri, o prezentare a participantilor, dar se pare ca si cu astfel de lucruri ne-am obisnuit. asa-i la noi...organizarea... :)

tin sa fac si o mica corectura, vali racila a facut parte din SirBlues (nu Sir Band), dar la cate ai facut la modul excelent, michel, este normal sa mai fie si cate o scapare, nu-i bai! :)

oricum, felicitari tuturor participantilor, inclusiv detinatorului locatiei, mai putin organizatorilor! stiu ei de ce! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Tzetze_harp

Au fost trei seri foarte placute/pline/calde de blues in Big Mamou .. inchise atat de frumos de Vali Racila (Sir Band) si invitatii sai in memoria celui care se pare ca a fost prezent acolo printre noi ... Fane Adumitroaiei.

Mi-am rezervat placerea de a asculta mai mult si de a face mai putine poze....

 

Ilun, Miky, Cristi, Cyfer, Doru, Tze-tze, Stratman, Rares, Ioana si toti ceilalti pe care am avut placerea sa-i salut acolo, ati facut o treaba minunata! ... ca muzicieni si ca public.

post-241-1148849718_thumb.jpg

Multzumesc din suflet,dragul si marele meu prieten..Noi toti trebuie sa iti multumim tie pentru ca reusesti, prin to ceeace faci ,ca "locul" acela sa fie cu mult mai aproape de sufletele noastre...MULTUMESC!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest miky

A fost un festival foarte reusit! S-a cantat bine in fiecare seara/dimineata :)!

Vrea sa le multumesc celor care m-au primit sa cant alaturi de ei si clubului Big Mamou care mi-a oferit momente pe care n-o sa le uit niciodata!

 

Bluz Rulz!!

Link to comment
Share on other sites

da .. miky este revelatia de 16 ani a lui StratMan (si a mea) .. Miky a fost cel mai activ in toate serile, a cantat cu trupa lui si mai apoi a colaborat cu mai multe trupe de profesionisti! .. este intradevar un bass-ist foarte bun, cu mult si bun simt artistic ... am fost si eu uimit sa aflu de la Cristi (fratele lui din cate am inteles) ca are 16 ani .. Felicitari Miky si multa bafta, munca ta a inceput sa dea roade, sa nu te lasi!...

 

Multumesc Tze-Tze si Stratman .. dar ... voi! cei care cantati acolo, faceti serile placute si locul acela deosebit. Cu toate problemele care sunt acolo, tehnice in general, sunet, lumini, spatiu .. este totusi unul din putinele locuri in care se canta foarte multa muzica buna si mai ales variata .. blues, rock sau jazz .. Este interesant sa gasesti intr-un loc asa modest atata arta pe metru patrat, si pe scena si in public ... In rest sper sa mai am ocazia sa ascult muzica buna acolo.

 

Iar lucrul asta o sa se intample cat de curand, vineri 2 iunie, cand abia astept sa reascult trupa Sahara dupa o nemeritata pauza .. sper insa ... fructoasa... Succes!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Tzetze_harp

A fost un festival foarte reusit! S-a cantat bine in fiecare seara/dimineata :)!

Vrea sa le multumesc celor care m-au primit sa cant alaturi de ei si clubului Big Mamou care mi-a oferit momente pe care n-o sa le uit niciodata!

 

Bluz Rulz!!

Felicitari Miky !!!

 

Ai fost intr-adevar revalatzia festivalului...Ma bucur ca ai reushit sa confirmi ceeace banuiam mai demult...Ma simt onorat sa fiu unul dintre cei care sunt in preajma ta...si asa cum am mai facut legaminte pe viatza si cu altzi oameni plini de lumina interioara,iata il fac si fatza de tine acum...Long live the Blues ... bun venit in "mica si modesta lume a starii de Albastru"...Tzine-o tot asa,fii modest (nu-i lasa pe shakali sa iti fure patima de a canta si trudeshte in continuare pentru ca ai foarte mult de exprimat si te asteapta vremuri grele:)))

P.S . De ziua ta, facem noi cum face si iti aducem in dar un Modjo consacrat....Il meritzi cu prisosintza !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.