www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reglarea Actiunii Din Saddle`


Vali184
 Share

Recommended Posts

am o chitara acustica, iar actiunea este cam mare. am mai cantat si pe alte chitare si mi-am dat seama de asta. are cineva idee daca este vre-un "meserias" prin Cluj care ma poate ajuta sa pilesc saddle-ul sau ce trebuie sa fac cu el? pe alte chitare fac barre usor, pe a mea nu pot apasa cum trebuie. truss rod-ul este reglat cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Depinde cat de mare e actiunea la fretul 12.

Trebuie sa tii cont ca pentru a reduce actiunea la fretul 12 cu 1mm (de exemplu), trebuie sa reduci inaltimea saddle-ului cu dublu, adica 2mm in acest exemplu.

 

Probabil ca actiunea inalta este rezultatul unui unghi incorect intre neck si corp.

Poti verifica unghiul cu ajutorul unei rigle de ~60cm. O pui pe freturi si ar trebui ca si capatul ei sa cada chiar pe bridge, Daca cade mai jos inseamna ca unghiul este incorect.

 

Cum spuneam, in functie de cat de mult trebuie coborata actiunea, este posibil sau nu sa poti face asta prin reducerea inaltimii saddle-ului.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

actiunea la fretul 12 e de 5mm. la primul fret e de 3mm

 

 

Ai masurat intre cresta fretului si partea de jos a corzii?

E mult 3mm la primul fret.

La tine trebuie reglat si din saddle si din nut.

 

Vezi tutorialele mele despre cum se face un nut si un saddle, reiese de acolo cum sa reglezi.

Link to comment
Share on other sites

Guest coolerjam

 deci actiunea se masoara de la tastiera la coarda sau de la fret la coarda? si da, pana la partea de jos a corzii am masurat. 

pui rigla pe bara de metal...nu stiu sigur cum ii zice:))

Link to comment
Share on other sites

Guest coolerjam

 atunci am 4mm la fretul 12 si 2 la primul fret   :)

 

pai nu ar fi foarte mult...o mica ajustare din nut ar fi suficienta zic eu..fara sa mai pilesti saddleul

Link to comment
Share on other sites

si saddle-ul l-as putea pili eu acasa?

 

 

Poti.

 

Iei niste smirghel (hartie abraziva, glaspapir, etc) de 100 sau 250 si o lipesti cu banda dubluadeziva pe o suprafata plana.

Scoti saddle-ul dein locasul din bridge, masori si marchezi cu creionul cat trebuie sa iei din material si pilesti muchia de jos, cea care sta in bridge, opusa celei pe care se aseaza corzile.

Ai grija sa tii piesa perpendicular pe smirghel si ai grija si la degete.

Vezi in tutorialul meu din sectiunea Despre chitara / DIY Minitehnicus cum slefuiesti.

Ai grija cand o pui la loc ca in partea de bass trebuie sa fie mai inalta.

Link to comment
Share on other sites

gata. am pilit saddle-ul. se simte diferenta, mai ales dupa fretul 12

 

 

 

 

acum am alta problema :)). simt ca sunt stranse corzile, dar eu inca nu am ajuns la nota care trebuie. trebuie sa mai strang 1-2 semitonrui. ar putea fi doar de la cheite (sa se invarta ele mai greu)?

 

 

 

 

 

 

gata. am reusit sa o acordez. va multumesc mult ca m-ati ajutat. a fost chiar usor :lol:

Edited by Vali184
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.