www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bio


Killahead
 Share

Recommended Posts

Junky, se pare ca nu ai citit (deci nici inteles) postul lui Arpi, care a zis clar ca nu stie cum canta Bio, iar mai apoi si-a editat postul dupa ce a ascultat piesele.

 

Piesele de pe Myspace le-am ascultat de mai de mult , dar in afara de Horea si Pista nu stiam nimic de trupa .Asa ca live nu i-am vazut sau auzit niciodata niciunde .Daca nu m-a invitat Horea sa uzim si noi.De la Pista stiam de trupa .Piesele din studio a-mi plac si suna foarte bine .

 

In postul anterior m-am referit la voce ca si interpretarea piesei super celebre , care pare-se ca a fost mai mult un jamsession cea ce-i foarte OK doar ca vocalul nu era chiar acasa .Poaste nu-i nici genul lui de muzica .Nu a gasit balansul intre original si versiunea personala la unele parti .Era bine daca chitaristi nu erau atat de concentrati sa grohaie doua acorduri ci se bagau si faceau un "cor" la refren ,aici puteau sa ridice "interpretarea personala" a piesei .In rest este OK , La o piesa vocala celebra unde ai si un "model" super de interpretari anterioare plus lucraturile marca Pink Floyd una din foarte putinele trupe ce nu face rabat la absolut nimic ,trebuie abordata [oblema foarte circumspect .Altfel i-mi place vocea .

 

Nu mai intru in amanunte de critica muzicala ca la noi nu poate exista critica numa laude ..lol...hehe ..

 

Insa de remarcat ca toata trupa este bazata pe Flocea,Pista ,Freaky care duc tot groove-ul . Horea si Vocalul trebuie sa dea doar culoarea la un asemenea background super ce poate parea usor dar de fapt este foarte dificil.

 

In orice caz de acea merge la concert lumea sa vada , fiecare a-si zice " ia sa vedem cum canta in concert cum suna cum ....?" , altfel de ce ne-am duce sa vedem live o trupa . Mergem sa vedem daca pot sa cante si in direct cea ce s-a inregistrat in multe ore de munca .Si cum rezolva artistic diferentele intre posibilitatile studio si live .Cu ce compenseaza lipsa sunetului perfect .Cum rezolva lipsa mixajului ce in studio tine trei luni cu oanemi tai , cand pe scena trebuia sa canti si sa se faca totul pe moment cu un mixerist caruia i-ai spus in pauza ...vezi ca.....

 

Iar dupa show trebuie sa urmeze criticile , doar ca la noi nu exista .Din cultura noastra lipseste cu desavarsire cea ce nu-i de loc bine.Lipsa criticii in arta duce la regres .Dar s-a mai discutat si nu cred ca se-va schimba ceva in curand .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.