www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zgomot Chitara


ebh
 Share

Recommended Posts

Salut

 

Am luat de curand un squier telecaster custom (classic vibe). Am intalnit la ea o problema pe care nu am mai avut-o pana acum cu nici o alta chitara si poate reusesc sa obtin ajutorul vostru pentru rezolvarea ei.

 

Ideea e ca are evident zgomot de fond, fiind o chitara cu doze single coil si, banuiesc, nici foarte bine ecranata pe interne (desi prin natura ei de tele are destule zone "sensibile" dosite sub capace de metal). Problema mea nu este zgomotul de fond ci faptul ca in momentul in care ating corzile cu mana se aude un poc (similar cu cel pe care il intalnim la miscarea switch-ului de selectie de pe o doza pe alta - la majoritatea chitarelor).

 

Zgomotul se aude doar daca se face contactul mana-chitara (fie el pe corzi sau alta parte metalica) brusc. Daca le ating usurel si apas (ca sa stabilesc un contact bun), zgomotul acesta initial nu se mai aude.

 

A mai intalnit cineva asa ceva? Eu am mai avut cateva instrumente dar e prima oara cand o patesc.

 

Unde este deranjant este la ritm (atunci cand schimb acordurile este evident zgomotul acesta). Mentionez ca nu am desfacut pana acum chitara sa vad cum sunt lipite firele de masa, dar aparent nu ar fi probleme - zgomtul de fond scade cand fac masa pe ea (cu mana).

 

Face la fel pe mai multe amp-uri si e independent de prezenta impamantarii la priza (normal, daca ampul e mai silentios si priza este impamantata tot zgomotul de fond scade, inclusiv acest poc - dar tot exista).

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Da, pacane pe toate 3 pozitiile (si pe ambele nu am hum - teoretic, practic am mult mai putin, doza neck fiind rwrp). Dozele chiar nu sunt ridicate sus.

 

Face urat (in acelasi mod) si cand plimb mana ff usor pe corzi - ca un fel de zgomot static. Deci ideea e ca atunci cand am contact mana/corzi prost sau brusc, face zgomot.

 

Poate ar trebui sa fac un filmulet sa exemplific?

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Da, pacane pe toate 3 pozitiile (si pe ambele nu am hum - teoretic, practic am mult mai putin, doza neck fiind rwrp). Dozele chiar nu sunt ridicate sus.

 

Face urat (in acelasi mod) si cand plimb mana ff usor pe corzi - ca un fel de zgomot static. Deci ideea e ca atunci cand am contact mana/corzi prost sau brusc, face zgomot.

 

Poate ar trebui sa fac un filmulet sa exemplific?

 

Merci!

 

Fix chestia aia de static imi face si mie, doar pe clean intr-un amp de 15 w si nu inteleg de ce, ca e grounded blink.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.