www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jvm 410H - Tsl100


Guest
 Share

Recommended Posts

JVM410H si TSL100 . Din cate am observat , este mai apreciat TSL100 . Pe toate site-urile de echipament , TSL100 este mai scump decat JVM410H . Dar pe mc music , TSL-ul este mai mai ieftin , cu 1,300 lei . De ce ... ?

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=4&BrandCategsID=303&BrandProductID=2010

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=4&BrandCategsID=303&BrandProductID=2015

 

 

 

Si in plus am observat ceva ciudat ... Pachetul JVM 410 H + Cab Marshall 1960A este 9.855 RON . Spun ei " Save 10% " ca inainte a fost 10.950 RON .

 

Separat JVM 410H este 5.560 RON iar Marshall 1960A este 2.566 RON . Asta inseamna ca daca le cumperi separat 8.126 RON . Adica cu 1.729 RON mai ieftin decat pachetul " avantajos " !

Am auzit zvonuri ca Mcmusic este o mare teapa , dar nici chiar asa . Acelasi lucru si la pachetul TSL100/1960A . Si cred ca mai sunt exemple .

 

 

Pe langa asta , ce parere aveti despre JVM 410 H SI TSL100 . Difera ? Opinii , sunet , etc .

Link to comment
Share on other sites

JVM410H si TSL100 . Din cate am observat , este mai apreciat TSL100 . Pe toate site-urile de echipament , TSL100 este mai scump decat JVM410H . Dar pe mc music , TSL-ul este mai mai ieftin , cu 1,300 lei . De ce ... ?

 

http://www.mcmusic.r...dProductID=2010

 

http://www.mcmusic.r...dProductID=2015

 

 

 

Si in plus am observat ceva ciudat ... Pachetul JVM 410 H + Cab Marshall 1960A este 9.855 RON . Spun ei " Save 10% " ca inainte a fost 10.950 RON .

 

Separat JVM 410H este 5.560 RON iar Marshall 1960A este 2.566 RON . Asta inseamna ca daca le cumperi separat 8.126 RON . Adica cu 1.729 RON mai ieftin decat pachetul " avantajos " !

Am auzit zvonuri ca Mcmusic este o mare teapa , dar nici chiar asa . Acelasi lucru si la pachetul TSL100/1960A . Si cred ca mai sunt exemple .

 

 

Pe langa asta , ce parere aveti despre JVM 410 H SI TSL100 . Difera ? Opinii , sunet , etc .

 

Nu o sa ma pronunt asupra marketingului celor de la McMusic, chiar nu ma intereseaza cum isi promoveaza ei produsele, in schimb pot sa iti povestesc din experienta mea cu cele 2 amplificatoare.

 

Le-am probat pe ambele, la inceput TSL si pot spune ca nu m-a impresionat in nici un fel, era doar un aplificator ca multe altele, cleanul mediocru, in cel mai bun caz acceptabil, crunchul destul de ok, al treilea canal in schimb mi s-a parut ca suna jenant, aproape ca un procesor.

 

JVM-ul a venit cu un clean bun, dare nu exceptional, mie mi s-a parut ca seamana cu mai mult cu un plexi. Canalul de crunch foarte bun (dupa gustul meu), in comparatie cu JCM800 mi s-a parut ceva mai putin dinamic. Canalele high gain decente dupa gustul meu, nr 3 mie mi se pare un JCM800 in toata regula, iar nr 4 este un JCM800 cu media putin schimbata si cu ceva mai mult gain. Tonul e bun, dar parca nu se simte la fel de bine la mana ca un amplificator foarte bun.

 

Intre cele 2 as alege cu ochii inchisi JVM-ul, suna mai bine si este mult mai versatil.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Din nefericire, ultima data cand am scazut preturile la Marshall printr-o eroare nu s-au mai actualizat si preturile pe pachet. Am rezolvat acum problema pentru seturile mentionate mai sus. Regula de baza este head + cab Marshall = discount de 10% fata de pretul de lista.

 

Numai bine,

Andrei

Link to comment
Share on other sites

.................................

Si in plus am observat ceva ciudat ... Pachetul JVM 410 H + Cab Marshall 1960A este 9.855 RON . Spun ei " Save 10% " ca inainte a fost 10.950 RON .

 

Separat JVM 410H este 5.560 RON iar Marshall 1960A este 2.566 RON . Asta inseamna ca daca le cumperi separat 8.126 RON . Adica cu 1.729 RON mai ieftin decat pachetul " avantajos " !

.................................

 

La 9.855ron ii fullstack adica head + 2*cab ...cred :)

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Din nefericire, ultima data cand am scazut preturile la Marshall printr-o eroare nu s-au mai actualizat si preturile pe pachet. Am rezolvat acum problema pentru seturile mentionate mai sus. Regula de baza este head + cab Marshall = discount de 10% fata de pretul de lista.

 

Numai bine,

Andrei

 

 

Am observat . Imi retrag suspiciunile fata de Mcmusic . :)

Link to comment
Share on other sites

Da ... deci pana la urma cred ca voi lua pachetul JVM410H . Am stransi 600 euro , o sa-mi vand Roland-ul Cube 80x cu 300 , mai am aproape 100 deci facem 1000 :) . Mai trebuie sa fac rost cam de 720 euro pana la craciun , atunci planuiesc sa-l cumpar .

 

 

 

 

 

P.S : Care vi se pare ce-l mai bun head amp Marshall ?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

JVM-ul mi se pare cel mai versatil, acum depinde de ce cauti, cel mai bun clean il are plexi-ul dupa parerea mea, cel mai bun crunch - deja cred ca aici e discutabil, tine foarte mult de gusturile fiecaruia. Unora le place JCM800, altora JCM900, altora plexi cu booster in fata, altora 1974x si asa mai departe. JVM reuseste sa fure cate putin de la fiecare si nu o face foarte rau. Cel mai bine ar fi sa te duci la McMusic sa probezi JVM-ul cu diferite cabinete (cu T75, Vintage 30 si Greenback), apoi sa repeti experienta cu Vintage Modern. Dintre tot ce face la ora actuala Marshall la preturi cat de cat ok aceste 2 modele mi se pare ca imbina cel mai bine ceea ce cauti tu.

Link to comment
Share on other sites

Hmm ... mai am cateva nelamuriri . Ati spus ca depinde si de amp , care ar fi un amp mai bunicel , nu foarte scump dar care sa scoata toate calitatile Head-ului ? Si inca o intrebare . Stie cineva daca amp-urile Marshall de la mcmusic sunt facute in america ? Ca nu vreau sa cumpar chinezarii .

Link to comment
Share on other sites

Amplificatoarele de la MC Music sint facute in Anglia sau in China.

Amplificatoarele, boxele, efectele, samd Marshall distribuite in toata lumea, nu numai in Romania prin importatorul exclusiv MCMUSIC, sunt fabricate in Anglia, India si Vietnam. Cele doua head-uri la care se face referire sunt Made in England.

Edited by Calin ILIE
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Da ... deci pana la urma cred ca voi lua pachetul JVM410H . Am stransi 600 euro , o sa-mi vand Roland-ul Cube 80x cu 300 , mai am aproape 100 deci facem 1000 :) . Mai trebuie sa fac rost cam de 720 euro pana la craciun , atunci planuiesc sa-l cumpar .

 

 

 

 

 

P.S : Care vi se pare ce-l mai bun head amp Marshall ?

 

Salut !

 

Eu i-l am pe "domnul" JVM 410H si cred ca e beton,jos palaria, "la revedere" ! Poti vedea niste clipuri pe youtube inclusiv ale mele.

 

Eu cu JVM -ul meu !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.