www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zoom G2.1


Recommended Posts

Guest Baumwolle

Eu nu mi-am luat, dar am avut ocazia sa ma joc cu ambele si pot spune ca da, e diferente mari intre cele doua in favoarea lui 2.1u, incepand de la cea evidenta la prima vedere de constructie(mai solida, din metal, pedala de expresie), pana la cea mai putin evidenta la prima vedere a calitatii sunetului, mult mai bine conturat(ma refer la distors) decat la 505 II.Patch-urile din fabrica sunt insa cam "ca sa fie", deci pentru un sunet ca lumea trebuie butonat un pic.In continuare sunt o carca de efecte nefolositoare(pentru mine cel putin).In rest...ii las pe altii... :)

Link to comment
Share on other sites

Dar de ce G2.1 si nu G2?

Ca sa il folosesti si ca placa de sunet? Este pe 16 bit, si nu este tocmai de virf ca placa de sunet, desi are o calitate audio absolut suficienta pentru un demo si homerecording la nivel de amator, sub aspectul functionalitatii sale ca placa de sunet (are chiar si drivere ASIO). Eu recomand mai degraba un G2 daca ai o placa de sunet bunicica, deja. G2 si G2.1 sint identice la partea de efecte, dar G2 este mai eftin.

Dar daca nu ai o placa de sunet cit de cit decenta pentru inregistrari, G2.1 este cea mai buna solutie de pe piata, la momentul actual. Ti-o recomand.

 

Pe de alta parte, in vreo 2 saptamini o sa aduca www.avaudiosys.ro in tara Line 6-uri, dintre care si Line 6 Tone Port UX1 si UX2 ( http://www.line6.com/toneport/overview.html ). Vezi ca UX1 este cam la acelasi pret cu G2.1, dar la capitolul efecte sta mult mai bine, cel putin cantitativ (deoarece calitativ cred ca sint asemanatoare) si sub aspectul configurarii lantului de efecte. Si ca placa de sunet un UX1 sau un UX2 sint mult mai bune decit G2.1, deoarece merg pe 24 bit si sint dotate cu convertoare analog/digital/analog AKM AK4528, care sint de nivel profesional.

 

Problema este ca Tone Porturile astea de la Line 6 functioneaza numai folosite impreuna cu calculatorul. Deci, daca vrei sa mergi cu ele pe scena, trebuie sa-ti iei cu tine si un computer - un laptop slabutz, eftin, la mina a doua, la vreo 1,2 GHz ar fi suficient. Si ti-ar mai trebui pentru controlul in timp real, schimbatul de patch-uri si asa mai departe si un floorboard cu comutatoare, eventual o pedala de expresie. Asta pentru concerte, repetitii.

 

Dar, daca vrei numai sa inregistrezi la nivel profesional cu ajutorul computerului si sa exersezi acasa, un Line 6 UX1 este o solutie muuult mai buna decit un G2.1. Avantajul unui G2.1 este ca face un compromis reusit intre o placa de sunet si un multiefect eftin si bun care poate fi luat pe scena sau la repetitii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Dar de ce G2.1 si nu G2?

Ca sa il folosesti si ca placa de sunet? Este pe 16 bit, si nu este tocmai de virf ca placa de sunet, desi are o calitate audio absolut suficienta pentru un demo si homerecording la nivel de amator, sub aspectul functionalitatii sale ca placa de sunet (are chiar si drivere ASIO). Eu recomand mai degraba un G2 daca ai o placa de sunet bunicica, deja. G2 si G2.1 sint identice la partea de efecte, dar G2 este mai eftin.

Dar daca nu ai o placa de sunet cit de cit decenta pentru inregistrari, G2.1 este cea mai buna solutie de pe piata, la momentul actual. Ti-o recomand.

 

Pe de alta parte, in vreo 2 saptamini o sa aduca www.avaudiosys.ro in tara Line 6-uri, dintre care si Line 6 Tone Port UX1 si UX2 ( http://www.line6.com/toneport/overview.html ). Vezi ca UX1 este cam la acelasi pret cu G2.1, dar la capitolul efecte sta mult mai bine, cel putin cantitativ (deoarece calitativ cred ca sint asemanatoare) si sub aspectul configurarii lantului de efecte. Si ca placa de sunet un UX1 sau un UX2 sint mult mai bune decit G2.1, deoarece merg pe 24 bit si sint dotate cu convertoare analog/digital/analog AKM AK4528, care sint de nivel profesional.

 

Problema este ca Tone Porturile astea de la Line 6 functioneaza numai folosite impreuna cu calculatorul. Deci, daca vrei sa mergi cu ele pe scena, trebuie sa-ti iei cu tine si un computer - un laptop slabutz, eftin, la mina a doua, la vreo 1,2 GHz ar fi suficient. Si ti-ar mai trebui pentru controlul in timp real, schimbatul de patch-uri si asa mai departe si un floorboard cu comutatoare, eventual o pedala de expresie. Asta pentru concerte, repetitii.

 

Dar, daca vrei numai sa inregistrezi la nivel profesional cu ajutorul computerului si sa exersezi acasa, un Line 6 UX1 este o solutie muuult mai buna decit un G2.1. Avantajul unui G2.1 este ca face un compromis reusit intre o placa de sunet si un multiefect eftin si bun care poate fi luat pe scena sau la repetitii.

 

In plus fata de G2, G2.1 are pedala de expresie, ceea ce justifica si diferenta de pret.

Link to comment
Share on other sites

@MMG 10x, ca de obicei informatii pertinente si foarte bine documentate

 

Si pe mine ma intereseaza acest procesor(Zoom din seria G)

 

User-ul "Seraph" are un G2.1. Il rog pe el sa ne zica ceva despre acest procesor.

 

Si daca nu cer prea mult, sa puna niste sample-uri trase cu el(pe net n-am gasit nimic), ma intereseaza in special distorsurile.

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

am avut si eu g2 ... f. bun ..pacat ca nu avea pedala ..dar mi-am facut treaba. Distoarsele f. curate si precise ... cred ca avea vreo 16 simulatoare de amp ... tin minte ca avea un delay (max 5000ms) si un reverb misto de tot .. Acum am inteles ca se afla intr-un studio din Satu Mare ... si se trag piese cu el.

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

o sa va dau bucuros informatii, atat cat ma pricep..

 

sa o iau de la inceput: nu am avut niciodata 505, nici nu am auzit pe cineva sa imi cante in fata pe asa ceva (din inregistrari nu pot sa imi dau seama de mare lucru), deci nu pot sa fac comparatia cu g2.1. dupa pret, as spune ca g2 sau g2.1 e mult mai bun B)

 

din cate l'am frecat pe g2.1 pana acum pot sa spun ca e un procesor bun. din punctul meu de vedere merita banii.

 

distorsul e bun, imi place mult. exista mai multe variante: extreme distortion (suna f taios, se foloseste dupa parerea mea cu f putine medii, basi putintei si inalte la maxim; mi se pare un efect excelent pt metale grele grele); are si mt2 (suna chiar bine, bun tot pt metale (nu la fel de grele si de negre totusi)); overdrive (la o prima ascultare suna bine; nu prea il folosesc si nu pot sa dau mai multe detalii), guv'nor (suna ok, dar iarasi, nu l'am folosit), un drive peavey (care poate fi o alternativa buna pt metal si heavy metal), vro 2 fuzz'uri (pe care nu le folosesc :)), cateva variante de clean/acoustic (bune, a nu se folosi fara un reverb si poate un delay ceva).

 

are egalizator pe 6 bande de frecventa (3 pe egalizator (160Hz, 800Hz, 3.2kHz) si inca 3 pe optiunea extra eq (400Hz, 6.4kHz, 12kHz)) cu care chiar pot sa imi fac efectul sa sune asa cum imi doresc. de precizat ca banda de frecvente de 12kHz nu este totusi de utilizat prea mult: la un nivel maricel chitara scoate ah peste tot si oricum ai da cu pana.

 

delayul mi se pare BUN: poate pastra sunetul pana la 5s; are o optiune care imi pastreaza sunetul ff mult; daca mai cant ceva peste se tot aduna sunete, se amesteca si iese ceva interesant; e ceva de studiat si cred k pot iesi niste melodii interesante (spre darkwave sau electro) cu sound f straniu.

 

celelalte efecte isi fac treaba, nu le'am studiat f mult si nu pot sa spun deci cine stie ce. sunt bune si'atat.

 

pedala de expresie o folosesc ca sa imi controlez volumul, drive'ul (gain) si reverb'ul. mai poate controla wah, efecte ca tremolo/phaser etc, delay'ul dar eu nu o folosesc la asa ceva. e buna, functioneaza.. :) ar mai fi de zis ca are un mic buton care poate fi accesat daca apesi zdravan pe ea si care taie instantaneu efectul controlat de pedala in acel moment.

 

inregistrari nu am facut inca cu el (procesorul) si nu pot sa postez. nici nu stiu cand o sa fac, pt k am destule de facut in ultima vreme, dar o sa mai raspund la intrebari punctuale daca aveti (asa, vorbind in abstract "cum e procesoru'??", nu prea stiu ce sa mai va spun :)).

 

numai bine si, daca mai aveti intrebari (cat de cat la obiect), nu exitati sa le puneti aici. am mai primit pm de la unii useri cu intrebarea "cum suna procesorul?", dar cred k dk intrebarile ar fi postate aici as putea raspunde pt toata lumea si ne'ar fi la toti mai usor. multumesc :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Impaler

Dar de ce G2.1 si nu G2?

Ca sa il folosesti si ca placa de sunet? Este pe 16 bit, si nu este tocmai de virf ca placa de sunet, desi are o calitate audio absolut suficienta pentru un demo si homerecording la nivel de amator, sub aspectul functionalitatii sale ca placa de sunet (are chiar si drivere ASIO).

 

Uof...cateva intrebari ... eu citesc pe net ca este pe 24 bit :)...nu schimba asta radical datele problemei cand e folosit ca placa de sunet ?

Asa...ca placa de sunet...daca am sistem de boxe 5.1 e fo' problema ?

Inteleg ca vine cu Cubase ... oare un lantz chitara -> Zoomg21.u -> Guitar Rig 2 nu mere ?

Desi ma rog,la cate efecte are procesorul poate nu mai e nevoie si de GR2.

Nu prea'mi sunt clare chestiile astea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.