www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzile Chitarii


Guest George Maris
 Share

Recommended Posts

Guest George Maris

am o problema la chiatara mea acustica. mie m'i se parea ca am corzile prea departate de grif mai ales la rozeta. am incercat sa slefuiesc inaltatorul dar cand ciupesc coarda i'mi scartzaie. ma omoara chestia asta... ce pot sa'i mai fac? eu in general cand mai multe solouri si ma chinuie ca nu am corzile aproape de grif. Ajutor daca se poate... :)

Link to comment
Share on other sites

Ai slefuit saddle-ul? Adica piesa de pe bridge (cordar)?

Scartaie sau bazaie? Daca bazaie inseamna ca atinge de taste (fret-uri).

Intai se regleaza trussrod-ul pt a corecta curbura grifului. Apoi pui o linie suficient de lunga pe taste si vezi unde ajunge la bridge. Daca unghiul grifului cu corpul este ok, linia ar trebui sa cada chiar pe bridge. Daca cade sub nivelul bridge-ului inseamana ca unghiul este incorect si de aici rezulta actiune (inaltime) mare a corzilor.

La o acustica, inaltimea optima este ~3mm intre coroana tastei 12 si coarda E gros.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Am si eu o problema asemanatoare....si evident...o intrebare: in ce parte trebuie dat de surub pentru a scadea actiunea...adica pentru a indrepta un grif indoit spre inainte? din ce am inteles drebuie sa invart in jos...adica sa strang surubul. Am inteles bine?

Link to comment
Share on other sites

"invart in jos" e relativ....

 

Privind spre capatul trussrod-ului trebuie invartit in sensul acelor de ceasornic pentru a strange, deci pt a indrepta griful.

NU se invarte mai mult de un sfert de tura o data, apoi astepti cam 1/2h pentru stabilizarea lemnului.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Guest George Maris

la mine e ~5... eu prefer fingerstyle'ul si mie m'i sa parut ca le am departate. cred ca o sa merg cu ea la un atelier sa vad ce sa'i pot face...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.